שתף קטע נבחר

נועם שליט: רה"מ, התעלה מעל שיקולי פופולריות

בעצרת מול הכנסת לציון שנה לחטיפתו של גלעד שליט, פנה האב אל ראש הממשלה אולמרט ודרש: "קבל היום את ההחלטות הנכונות שיביאו לשחרורו המיידי של גלעד, ולא בעוד שנה נוספת של סיוט מתמשך". מיקי גולדווסר, אימו של החייל החטוף אהוד, האשימה את חברי הכנסת שלא הגיעו לעצרת: "איבדתם את המוסר. בתחילת דרכנו היו שאמרו לנו – אתם מתמודדים עם אנשים ציניים. מיום ליום אני נוכחת לדעת שהם צדקו"

למען החיילים החטופים: מאות השתתפו בצהריים (יום א') בעצרת לציון שנה לחטיפתו של החייל גלעד שליט. בעצרת, שנערכה בגן הוורדים בירושלים תחת הכותרת "אל תפחדו לשחרר את הבנים", נשאו דברים בני משפחות שלושת החיילים החטופים - שליט, אהוד גולדווסר ואלדד רגב - והסופר מאיר שלו.

 

נועם שליט, אביו של גלעד, קרא מעל בימת העצרת: "לא הבנים הם אלו שצריכים לשלם את מחיר הכשלים וגם לא משפחות הבנים. ראש הממשלה יודע מה צריך לעשות על מנת להחזיר את גלעד - על כל פנים הוא אמור לדעת מה לעשות. אני פונה למר אולמרט ואומר לו היום: קח אחריות ותכריע. תתעלה משיקולי פופולריות רגעיים ותחליט היום את ההחלטות הנכונות שיביאו לשחרורו המיידי של גלעד, ולא בעוד שנה נוספת של סיוט מתמשך. הרי אתה יודע שהמחיר לא יורד עם הזמן. אתה הרי יודע, יש לנו לצערי ניסיון קודם.

 

"אריק שרון, קודמך, ידע להכריע כשהיה צורך, גם כאשר זה לא היה פופולרי. זה המבחן של מנהיג ואם אתה מהסס או אינך יודע מה לעשות כדי לשחרר את גלעד - הואל והעבר את התיק לאדם אחר שיכול להביא תוצאות בהקדם. יש היום לכל הדעות מצב חדש בעזה ונדמה לי שזה חלון הזדמנויות שלא היה קודם להביא בהקדם לשחרורו של גלעד תמורת אסירים פלסטינים שישראל מוכנה לשחרר". 

 

שליט פנה במהלך העצרת לתושבי עזה, אנשי החמאס, חוטפיו של גלעד ובני משפחות האסירים הפלסטינים: "זו הזדמנות לשחרר מאות אסירים פלסטינים הכלואים בישראל, שאתם החמאס מחזיקים כבני ערובה כבר שנה שלמה ומסרבים בעקשנותכם להגיע לעסקת החליפין, שכל-כך הרבה משפחות פלסטיניות מייחלות לה. אני סמוך ובטוח שקיום עסקת החילופין תביא בהמשך לשחרור אסירים נוספים ככל שיתקדמו שיחות השלום המיוחלות בין ישראל והרשות הפלסטינית. אני תקווה שהסכם שלום כפי שיושג יום אחד, אינשאללה, בין מדינת ישראל ומדינה פלסטינית לצידה – יסיר את הצורך להחזיק אסירים פלסטינים בכלא בישראל".

 

הוא הוסיף כי ביום שישי דיבר לאחרונה עם ראש הממשלה. אולמרט אמר לו בנוגע למצב החדש שנוצר בעזה, כי הוא ממתין, והבטיח כי הנושא יעלה בוועידת שארם א-שייח שתתקיים מחר.


נועם ואביבה שליט בעצרת. דורשים פעולה מהירה (צילום: חיים צח) 

 

צבי, אביו של אלדד רגב, פתח את העצרת ודיבר על אי הוודאות המלווה את המשפחות לאורך כל השנה האחרונה: "כבר כמעט שנה עברה ואנחנו לא יודעים דבר על הבנים, אפילו אות חיים אין לנו מהם. הכאב קשה מנשוא אבל יש בידינו תקווה להחזרתם".

 

רגב פנה אל ראש הממשלה אהוד אולמרט, שהזכיר בישיבת הממשלה את סוגיית החטופים. "גם במחיר כבד ובכל מחיר - אחרי שנה יש לעשות הכל, אבל הכל, להחזיר את הבנים הביתה וצריך לנצל כל הזדמנות", אמר האב. בפנייה אל שרי הממשלה הוסיף: "הבנים שלנו הם גם הבנים שלכם. הם נשלחו על ידיכם למשימה ביטחונית, אל תתנו לאדישות להרוג אותם".

 

אמו של אהוד גולדווסר, מיקי, מתחה ביקורת על חברי הכנסת שלא באו לעצרת, המתקיימת סמוך למשכן. "יושבי הבית קיבלו הזמנה לבוא וזו הפעם השנייה שאנחנו מקיימים עצרת והם לא מגיעים, למעט שניים מהם. אין שום תירוץ בעולם שאוכל לקבל לכך", הכריזה גולדווסר. לעצרת הגיעו חברות הכנסת קולט אביטל (עבודה) ואסתרינה טרטמן (ישראל ביתנו).

 

"בתחילת דרכנו היינו נאיביים והיו שאמרו לנו – אתם מתמודדים עם אנשים ציניים", הוסיפה גולדווסר. "לא האמנו, איך ייתכן? הרי הם מבני עמנו ובניהם משרתים בצבא כמו בנינו. מיום ליום אני נוכחת לדעת שאלו שהזהירו אותנו צדקו. אנחנו רואים שכל כמה ימים קמות ועדות חקירה, אבל היכן הלקחים? גם הלקחים מרון ארד לא הופקו והוא ניצב כסדין אדום מול העיניים".

 

גולדווסר קראה לחברי הכנסת: "אנחנו המון שַקט, שיכול להתנפץ כצונאמי. זה מתחיל כגל שלא נראה ומסתיים בכוח אדיר. אנחנו לא כאן כדי לאיים, אלא להזכיר את האתיקה, המוסר והמורל שאתם איבדתם אותו, אבל העם לא איבד אותו".

 


מאות משתתפים הגיעו לעצרת (צילום: חיים צח)

 

במהלך העצרת נשא דברים גם חזי שי, שנשבה בקרב סולטן יעקב במלחמת לבנון הראשונה, ושוחרר לאחר שלוש שנים בעסקת ג'יבריל: "כולנו חיילים במדינה הזאת ומחויבים לערך הרעות, וכולנו חייבים להתגייס כדי להחזיר את החיילים הביתה, כל רגע וכל שנייה יכולה להיות מיותרת".

 

החטיפה

רב"ט גלעד שליט נחטף לפני שנה במתקפה משולבת של מחבלים על מוצב, סמוך למעבר סופה בדרום רצועת עזה, ליד קיבוץ כרם שלום. במתקפה נהרגו גם מפקד הטנק, סגן חנן ברק והחייל סמ"ר פבל סלוצקר. מספר חיילים נוספים נפצעו קל-בינוני, והם הועברו במסוק לבית החולים "סורוקה" בבאר-שבע.


בני נוער מחזיקים שלטים בעצרת (צילום: חיים צח)

 

ההתקפה על המוצב הייתה מתוכננת היטב והחלה, על פי דובר צה"ל, בשעה 5:40 בבוקר. כוח של שמונה פלסטינים חמושים חדר דרך מנהרה לעומק של כמאה מטרים בתוך שטח ישראל והתפצל לשלוש חוליות. חוליה אחת התקרבה לנגמ"ש שמוצב במקום וביצעה לעברו ירי. הנגמ"ש היה ריק מיושבים ולכן איש לא נפגע.

 

במקביל, נורה לפחות טיל אחד ורימונים נזרקו אל עבר טנק שהוצב בגזרה בימים האחרונים בעקבות התרעות. הטיל פגע בחלקו האחורי של הטנק וגרם לפגיעתם של ארבעת החיילים שישבו בו - אחד מהם היה שליט, שנחטף. במהלך המתקפה נעו מספר מחבלים נוספים אל עבר עמדה של צה"ל, בה נמצאים חיילי גדוד הסיור המדברי וניהלו עימם קרב יריות. במקום גם הופעל מטען וכתוצאה מכך נפצעו שלושה חיילים באורח קל עד בינוני ונפגעו מספר מחבלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נועם שליט. פניה ישירה לאולמרט
צילום: חיים צח
גלעד שליט. עדיין אין סימן חיים
צילום: רפרודוקציה
שלמה גולדווסר וצבי רגב. קריאה לממשלה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים