שתף קטע נבחר

ביום ג' - שביתת שקט של תחנות הרדיו באינטרנט

Pandora, יאהו, MTV ותחנות רדיו מקוונות אחרות מוחות על העלאת התמלוגים שמאיימת על חייהן, וישדרו רק שקט לכל אורך יום ג' ה-26.6

הכינו את הדיסקים הישנים: ב-26 ליוני תחנות הרדיו המקוונות המובילות ישביתו את שידוריהן, במסגרת "יום השתיקה", יום מחאה משותף שייערך במסגרת קמפיין נגד העלייה בתעריפי השמעת השירים באינטרנט.

 

בין התחנות שמובילות את המחאה מופיעים גם שמות ותיקים ומבוססים: שירותי הרדיו של יאהו, MTV אונליין, Rhapsody, KCRW, Pandora (לרשימה מלאה, PDF). שירות הרדיו אונליין הבולט היחיד שלא ישתתף הוא Last.fm, שבבעלות רשת CBS.

 

הרקע להחלטה הוא מחלוקת כספית: במרץ האחרון החליטה מועצת זכויות היוצרים בארה"ב לייקר בהדרגה את התמלוגים הנגבים מתחנות רדיו אינטרנטיות, בהיקף של 300-1,200 אחוזים, רטרואקטיבית החל מינואר 2006. תחנות הרדיו הגישו ערעור, אך הוא נדחה, וב-15 ביולי הקרוב המחירון החדש צפוי להיכנס לתוקף. 

 

המשמעות  היא שהתחנות, ששילמו עד עתה את עלות ההשמעה המוזלת, ייאלצו להשלים את הפרש המחירים לכל השירים ששודרו ב-17 החודשים האחרונים.

 

כעת האתרים המשדרים מנסים להפוך את ההחלטה במעט הזמן שנותר. חלק מהתחנות ייסגרו ביום ג' את האפשרות להאזנה, וחלקן ישדרו שקט במקום שירים.

 

האם הרדיו ברשת ישרוד?

לטענת תחנות הרדיו ברשת, העלייה בתעריפים עלולה להביא לסגירתן של תחנות קטנות ושומרות חוק שמשלמות תמלוגים,

אך מהווה סיכון גם לתחנות מוכרות ומבוססות, כגון Pandora, שמציעות האזנה בחינם ונתמכות על-ידי פירסום. Pandora נאלצה לאחרונה להתמודד עם הגזירה באמצעות הגבלת השירות שלה לתושבי ארה"ב בלבד.

 

מטרת השביתה היא, לדברי תחנות הרדיו, להדגים איך יישמע הרדיו המקוון אם ייחוייב לשלם את התעריפים החדשים - דממה מוחלטת במקום מוזיקה.

 

"ההעלאה השרירותית והדרסטית בתעריפים, כפי שנקבעה על-ידי מועצת זכויות היוצרים ב-2 במרץ, מאיימת על אלפי שדרנים עצמאיים ומיליוני המאזינים שלהם", אמר ג'ייק ווארד, דובר קואליציית התחנות המקוונות "הצילו את הרדיו", שמארגנת את יום המחאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחיר עלה והאתרים שובתים
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים