שתף קטע נבחר

תסביך מצדה

מוזיאון חדש במצדה מציג מבחר מן הממצאים הארכיאולוגיים שנמצאו באתר, כולל תלוש משכורת של חייל רומאי וחרצני זיתים ותמרים בני 2,000 שנה. אבל המצדה של היום שייך לעמישראל, שחלק ממנו לוקח מזכרות לביתו, וחלק אחר בוחר להינשא בו

מתי לאחרונה עליתם על המצדה? מיקומו של ההר המבוצר באמצע המדבר השחון הופך את הטיול השנתי ואת טקסי הסיום בצבא לתשובות הנפוצות ביותר לשאלה זו. פירוש הדבר הוא, שסיכוי טוב שחלף הרבה יותר מדי זמן מאז שחוויתם את שביל הנחש המפורסם או את הנוף המרשים מלמעלה, שלא לדבר על ההתרגשות מערכו ההיסטורי והמיתי של האתר.

 

ברוח השדרוגים העכשווית, גם מרכז המבקרים והגן הלאומי מצדה מעוניינים למשוך את המבקרים עם מיני חידושים: מוזיאון, ספרי תורה, גן אירועים, חניון לילה; בצד האתר הארכיאולוגי, הרכבל והמופע האורקולי שפועלים במקום מימים ימימה.

 

המוזיאון החדש שנפתח במרכז המבקרים מציג את הממצאים הארכיאולוגיים שנמצאו באתר, את חלקם פוגש הקהל בפעם הראשונה. תוכלו למצוא שם, בין היתר, פפירוס ובו תלוש משכורת של חייל רומאי (כולל ניכוי במקור בסעיף סנדלים), וחרצני זיתים ותמרים (שאחד מהם, שזכה לכינוי "מתושלח", נשתל מחדש).

 

הקונספט העיצובי של המקום יוצר אפקט דרמטי במיוחד: הקירות והתפאורה התיאטרלית בתשע הסצנות המרכיבות את התערוכה נצבעו כולם בגוונים של שחור, והם מהווים רקע למוצגים המוארים. הדרמטיות רק מתגברת עם הצגת אבני הגורלות, שבעזרתן, לפי הסברה, הוחלט מי יהיה היהודי האחרון שיהרוג את חבריו וייפול על חרבו.

 

אולם דווקא אז, בציפייה לאיזשהו שיא טראגי, מסתיים המוזיאון והמבקר מוצא עצמו שוב בחדר המבואה, מה שאומר שיצאתי כשחצי תאוותי בידי. המטבעות והחרסים ממאה שנות קיום המצדה היו אמנם מאוד מעניינים, ואני בהחלט מעריכה את הבחירה להיצמד לממצאים ההיסטוריים ולא למיתוסים ולאגדות, אבל כל הדרמה והשחור שמסביב ממש הביאו אותי לחשוב שמשהו תיכף הולך לקרות. ופתאום המוזיאון נגמר.

 

אחרי או לפני המוזיאון עולים כמובן למקום בו התרחשה הדרמה, לפני 2,000 שנה. בצד השרידים הארכיאולוגיים המרשימים, הזדעזעתי לשמוע על חלקת פסיפס לא מוגנת, שהולכת ונעלמת באדיבותם של המבקרים, שממש חייבים לקחת הביתה מזכרת מהמצדה. היה גם די מוזר לגלות שיש זוגות שהבחירה הרומנטית שלהם להינשא היא דווקא באתר שבו התבצעה כנראה התאבדות (ויש אומרים רצח) המונית. אבל אולי זו רק אני.

 

  • גן לאומי מצדה: 18 ק"מ מדרום לעין גדי. מחירים: עלייה ברכבל 61 שקל למבוגר ו-34 שקל לילד; עלייה רגלית בשביל הנחש 23 שקל למבוגר ו-12 שקל לילד (תשלום נוסף לחזיון האור-קולי ולאוזניות הדרכה למוזיאון). שעות פתיחה: 08:00-17:00 בחודשים אפריל-ספטמבר (ביתר השנה, הגן נסגר בשעה 16:00).

 

  • כדי שתהיו בטוחים שתוכלו להגיע אל הזריחה במצדה, גם חניון הלילה, הקיים במקום מזה מספר שנים, הולך ומתפתח. לחובבי הז'אנר מציע הקמפינג שירותים, מקלחות, מקררים וגם גז לבישול, במחיר של 20 שקל לאדם לילה, ובתיאום מראש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצדה. הנוף למזרח
צילום: אילנה פישר
מוזיאון. עתיקות שנחשפות לראשונה
צילום: רשות הטבע והגנים
זריחה במצדה. לחובבי הז'אנר
צילום: אריאל רוזנשטיין, חל"ט
מתחתנים באתר התאבדות המונית
צילום: אילנה פישר
מומלצים