שתף קטע נבחר

בנגב: המינהל הרס 3 מתחמים בדואים ביער יתיר

לאחר שנים של ניסיונות הידברות, הרסו אנשי מנהל מקרקעי ישראל שלושה מתחמים שבנו בדואים ביער יתיר. הבדואים מוחים: "אנו נקים מחנה מול הכנסת ונפנה לאו"ם". מהמנהל נמסר כי הוצא לבדואים מקום חלופי ופיצוי כספי

נשארו בלי בית: אנשי מנהל מקרקעי ישראל, בגיבוי מאות שוטרים, הרסו הבוקר (יום ב') שלושה מתחמים בהם התגוררו בדואים באזור יער יתיר בנגב. מאות בדואים ניסו להתבצר, אך בסופו של דבר הפינוי עבר ללא אלימות. לוחמי מג"ב הוצבו במקום כדי לוודא שהמפונים לא יחזרו למקום. המפונים טוענים כי כעת אין להם מקום להסתתר מהשמש הקופחת.

 

הבוקר הגיעו למתחמים של שבט אבו-אלקיען אנשי מנהל מקרקעי ישראל, יחד עם קבלני משנה שלבשו חולצות זוהרות, כדי לבצע את צו ההריסה. לפני ההריסה העבירו קבלני המשנה את תכולת המבנים לתוך מכולות. חבר הכנסת טלב א-סאנע (רע"מ-תע"ל) דרש לראות את צווי הפינוי, ומשלא נענה החליט להתבצר באחד הבתים במקום.

  

אחת הנשים שפונו מהמקום, פייקה אבו-לגיאן, אמרה ל-ynet: "במשפחה שלנו יש 100 איש ועכשיו הרסו את הבתים של הבנים שלי. הרסו את הבתים של כולם. יש לי ילד בן שנתיים עם בעיות בלב, אני לא יודעת אם הוא יחזיק מעמד בחום הזה בלי קורת גג. אנחנו עצובים, הרסו לנו הכל והשאירו אותנו בחוץ בשמש. איפה נישן הלילה".

 

יו"ר המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים, חסיין אל- רפיעה, הוסיף: "המדינה לא מציעה שום פתרון. אנחנו נמצאים על אדמתנו מלפני קום המדינה. אם לא תופסק הריסת הבתים אנו נקים מחנה פליטים ליד משכן הכנסת לבדואים שבתיהם נהרסו ובמקביל נבקש את הגנתו של האו"ם".  

 

במנהל מקרקעי ישראל טוענים כי הפינוי בוצע לאחר שנים של ניסיונות הידברות והליכים משפטיים. לדבריהם, צו ההריסה בוצע בעקבות פסק דין והליכי הוצאה לפועל נגד משפחות שפלשו לקרקעות המדינה ללא אישורים או היתרים. עוד נמסר מהמנהל כי הוצע לתושבים הסדר של פינוי פיצוי כאשר כל משפחה תקבל מגרש ביישוב חורה, בתוספת לסכום של עד חצי מיליון שקל למשפחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הריסת בתים לא חוקיים. ארכיון
צילום: אבי מועלם
מומלצים