שתף קטע נבחר

אישום: קצין חדר לדואר האלקטרוני של מפקדו

הקצין הזוטר, חדר למערכת המחשב של מפקדו, אלוף-משנה ביחידה הטכנולוגית של צה"ל. הוא קרא ומחק הודעות בלי ידיעת מפקדו. בנוסף, הוא היה חשוף לחומר מסווג "שהיה עשוי לסייע לאויב באיתור יעדי תקיפה ובקבלת החלטות טקטיות"

האזנות הסתר הגיעו גם לצה"ל: הפרקליטות הצבאית החליטה בצעד נדיר, להעמיד לדין פלילי קצין לאחר שחדר למחשב של מפקדו, קצין בדרגת אלוף-משנה, ובמשך כמה חודשים עקב אחרי הדואר האלקטרוני שלו, קרא את המיילים שקיבל ואף מחק הודעות שלא מצאו חן בעיניו. הוא מואשם בביצוע האזנת סתר ועבירות נוספות.

 

הקצין, שככל הנראה לא התלהב מכך שלפניו שירות קבע ארוך בצה"ל, החליט לבצע מעשה קונדס, שספק אם היה מודע להשלכות החמורות שלו. באחרונה הצליח לחדור למערכת המחשב של מפקדו, קצין בכיר ביחידה הטכנולוגית של צה"ל, וכך למעשה עקב אחרי כל התנועות בדואר האלקטרוני שלו. הקצין הצעיר ראה כל שינוי בתכתובות של מפקדו, היה חשוף ליומנו האישי ולחומר מסווג שהגיע אליו.

 

המפקד כלל לא היה מודע שמישהו מלבדו קורא את הודעות הדואר האלקטרוני שלו, ודאי שלא אחד מפקודיו. בנוסף, הקצין הצעיר בחר במספר מקרים אף למחוק כמה הודעות דואר אלקטרוני שהגיעו למפקדו ובכך למעשה גרם למצב שהמפקד לא היה מודע בכלל לחומר שנשלח אליו.

 

כאשר התגלה הדבר הורו מייד בצה"ל על פתיחת חקירת מצ"ח, כדי לחשוף את כל מעלליו של הקצין הצעיר. כאשר נאסף החומר, בפרקליטות לא סברו שמדובר במעשה קונדס, אלא במעשים חמורים. הם קבעו כי הקצין, שידע כל מה שיודע מפקדו, יועמד לדין בשורה של עבירות בהן האזנת סתר, פגיעה בפרטיות, שיבוש בחומר מחשב ואף חריגה מסמכות עד כדי סיכון ביטחון המדינה.

 

בפרקליטות הסבירו כי הקצין הצעיר הואשם בעבירות אלו מפני ששמר במחשבו האישי חומר מסווג, שחשיפתו לאחרים היתה עלולה לחשוף אתרי תקשורת מבצעיים ומגבלות מבצעיות של מערכות תקשורת, "דבר שעשוי היה לסייע לאויב באיתור יעדי תקיפה ובקבלת החלטות טקטיות. כמו כן שמר הקצין חומר המכיל סקירת פערים מבצעיים, צרכים מבצעיים ופריסה מרחבית של אמצעים טכנולוגיים, שחשיפתם לאחרים עלולה להוביל לנזק ביטחוני".

 

הרקע למעשיו של הקצין עדיין לא ברור, אבל בקרוב מאוד הוא יצטרך להסביר אותו לשופטים בבית הדין הצבאי של מפקדת זרועות היבשה. אם השופטים לא ישתכנעו מהסבריו של הקצין הזוטר הוא אף עלול להישלח לכלא לתקופה ארוכה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרא את הודעות הדואר של מפקדו
מומלצים