שתף קטע נבחר

החמאס לחוץ, רוצה לסגור עיסקה

חמאס למד מהר מחיזבאללה ומאומני הלוחמה הפסיכולוגית בשירות אירן. התוכן המניפולטיבי נועד לפרוט על כל הנימים הרגשיים

צריך להפריד בין התוכן המניפולטיבי של הקלטת שפירסם החמאס לבין עצם פרסומה בעיתוי הנוכחי. התוכן הוא מניפולטיבי. הוא נועד לפרוט על כל הנימים הרגשיים ורגשות האשם של ממשלת ישראל והפיקוד הבכיר של צה"ל. הוא גם נועד לדחוק רגשית את הוריו של גלעד שליט, בני משפחתו וכל אלה שגורלו קרוב לליבם. כל זאת, במטרה להפעיל לחץ על הממשלה כדי שתענה לדרישות החמאס המייצג גם את "ועדות ההתנגדות העממית" ואת "צבא האיסלם", שהשתתפו בחטיפה.

 

נראה שהחמאס מיהר ללמוד מחיזבאללה ומאומני הלוחמה הפסיכולוגית האירניים המדריכים אותם. אבל עצם פרסום הקלטת, שעות ספורות לפני ועידת שארם א-שייח מהווה עיסוק חיובי ברור – למעשה מחווה של רצון טוב – מצד החמאס. המחווה הזאת נועדה להשיג שני יעדים. האחד, להחזיר לחמאס מקצת הלגיטימיות הבינלאומית והערבית שאיבד כשהשתלט את עזה. המחווה גם נועדה לאוזני הנשיא מובראק, שניתק קשריו עם החמאס בעקבות השתלטות אנשי הארגון על הנציגות המצרית בעזה.

 

כזכור, מצרים תיווכה בשחרורו של גלעד שליט ובלי התיווך המצרי - נשאר החמאס תקוע עם גלעד שליט ובלי מתווך שיקשור עסקת שחרור אסירים תמורת השבוי הישראלי. גם החמאס נתון ללחצים של משפחות האסירים הפלסטינים ואלה חוששים מהמבוי הסתום שאליו הגיעו המאמצים לשחרור גלעד שליט עקב ניתוק הקשר עם מצרים.

 

תכלית נוספת של הקלטת היא לגרום לישראל להפסיק את פעולותיה הצבאיות ברצועת עזה. המסר הזה אומנם לא כלול בדברים שהוכתבו לגלעד שליט ע"י שוביו, אלא נמצא בהודעה שפרסם החמאס ובה דרישותיו תמורת החייל. רוב הדרישות הן ישנות, אבל ישנה בהודעת הזרוע הצבאית של החמאס תנאי חדש לשחרור השבוי הישראלי – הפסקת הפעולות הצבאיות מצד ישראל. זאת כדי שממשלת החמאס תוכל ליישב את שלטונה ולהיערך צבאית בלי הפרעה מצד ישראל.

  

"מילכוד הקסאם": הירי יימשך, ישראל לא תגיב

אין לדעת עד כמה החמאס נחוש בדרישתו החדשה, אבל אם יתעקש הארגון, מדינת ישראל תהיה בדילמה לא פשוטה ולמעשה יישובי הנגב המערבי ושדרות, יהיו חשופים לירי קסאמים מצד הג'יהאד האיסלמי, מבלי שלצה"ל תהיה יכולת להתגונן ולהגיב. אם תתקבל דרישתו, החמאס יימנע מפיגועים וירי קסאמים, אבל יוכל לטעון שאינו יכול להיות אחראי למעשי הג'יהאד האיסלמי, לכן דרישה זו של החמאס היא למעשה בלתי קבילה מנקודת ראותה של מדינת ישראל. כאמור, צריך לקוות שהחמאס לא יתעקש בנקודה זו.

 

צריך גם לקוות שהנשיא מובראק יסכם עם רה"מ אולמרט בשארם א-שייח שהוא מוכן לשלוח את מתווכיו אל החמאס באורח ישיר, כיוון שמו"מ ישיר בין ישראל לחמאס הוא לא מעשי. לא רק מפני שישראל אינה רוצה במגעים ישירים עם החמאס, אלא, בראש ובראשונה מפני שהחמאס לא מוכן למגע ישיר עם נציגי מדינת ישראל, אפילו כשמדובר בשחרור אסירים.

 

הערה קטנה נוספת, אבל בעלת חשיבות : מקולו של גלעד שליט, כפי שהוא נשמע בקלטת ומקריאתו הרהוטה את הטקסט שהכתיבו לו שוביו, אפשר להסיק שמצבו הבריאותי דווקא שפיר. הטקסט, אגב, נכתב בערבית ותורגם לעברית. זאת אפשר ללמוד בקלות מהשגיאות התחביריות ומהשימוש במושגים בערבית, במקום שבו מתרגם הטקסט לא ידע את המונחים העבריים המתאימים.

  

השורה התחתונה היא שפרסום הקלטת מהווה סדק בדלת שפתח החמאס, והוא מזמין את ישראל ומצרים להכניס לתוכו רגל, בתקווה לזכות בנקודות בדעת הקהל הפלסטינית עקב שחרור אסירים ולגיטימיות בדעת הקהל הבינלאומית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפרודוקציה
גלעד שליט
צילום: רפרודוקציה
פסגת שארם. העיתוי אינו מקרי
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים