שתף קטע נבחר

ההסתדרות לביה"ד: "להחזיר לעבודה המפוטר מ'קופי בין'"

ההסתדרות מבקשת מביה"ד לעבודה להורות לרשת להחיזר את אלון-לי גרין, שפוטר לטענתו משום שניסה להקים ועד עובדים ולשפר את זכויותיהם

ההסתדרות הגישה הבוקר (ג') בקשה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב להחזיר לעבודה את אלון-לי גרין שפוטר מרשת בתי הקפה "קופי בין" משום שפעל להקמת ועד עובדים. 

 

רשת "קופי בין" שבבעלות חברת "אקסלנט קופי" מפעילה רשת של 12 סניפים ברחבי הארץ. גרין (19), החל לעבוד ברשת לפני כשנה. שלושה חודשים אחר כך החליט יחד עם שני עובדים נוספים להקים ועד עובדים ברשת. גרין הכין "מסמך יסוד" של הוועד ו"מסמך דרישות" ובו דרישה מההנהלה לקבל החזר נסיעה במונית בלילה ובשבתות, דרישה לתשלום שעות נוספות, דרישה להסכם שכר, תשלום משכורות במועד והפסקות מסודרות לטבחים. עד למועד פיטוריו חתמו כ- 50 עובדים מבין 180 העובדים ברשת על הצטרפתם ליוזמה.

 

באפריל השנה פנו גרין וחבריו אל מנהל הסניף ומסרו לידיו את מסמך היסוד ורשימת הדרישות. על פי כתב התביעה שהגיש היועץ המשפטי של האגף לאיגוד מקצועי, עו"ד שי תקן, הגיב המנהל בזעם והבהיר לעובדים שאינם רשאים להתארגן. אחרי מסכת לחצים, נטען בכתב התביעה, פוטר גרין לפני כשבועיים.

 

לאחר הפיטורים יצרו נציגי הרשת קשר עם ההסתדרות והסבירו כי הם מעוניינים להיכנס למו"מ על הסכם קיבוצי. נציגי ההסתדרות הבהירו להם כי התנאי המוקדם למו"מ הוא החזרתו של גרין לעבודה, אולם נציגי הרשת סירבו.

 

בהסתדרות מסבירים בבקשה לבית הדין כי "בקשת הרשת לנהל מו"מ על הסכם קיבוצי אינה בתום לב נועדה ליצור 'מסך עשן' ולהטעות את ביה"ד באשר לכוונותיה ועמדתה של הרשת ביחס להתארגנות עובדיה".

 

עוד טוענת ההסתדרות כי פיטוריו של גרין מנוגדים לחוק הסכמים קיבוציים האוסר על פיטורי עובד בשל פעילותו בארגון עובדים. טענה נוספת היא שפיטורי העובד יביאו לפגיעה במהלך ההתארגנות של העובדים ברשת. "השארת הפיטורים על כנם, אפילו באופן זמני, תגרום לכך שהעובדים יסיקו כי אין כל עדיפות בהסתייעות בארגון עובדים בהסדרה והגנה על תנאי עבודתם. כתוצאה מכך עלולה להיגרם פגיעה בלתי הפיכה במעמדו של ארגון העובדים", נכתב בבקשה.

 

לפני שבוע פורסמה הפרשה ב-ynet. בתגובה מסר מנכ"ל קופי בין, אלון לוי: "אלון-לי פוטר בגלל בעיות תפקודיות, הוא ניהל את המשמרות באופן לא מקצועי, העביר דיווחים לא נכונים לממונים עליו ודיווח על משימות שוטפות שלא ביצע. אלון-לי קיבל את ברכתנו ואת ברכתי האישית להקים ועד עובדים ברשת. אין לנו התנגדות לוועד עובדים. עד כה לא קיבלנו פנייה רשמית שהסבירה לנו מי עומד בראשי הוועדים הללו, מי הם החברים ומה הדרישות. עם זאת, גם אחרי לכתו של אלון-לי לא נמנע מהעובדים להתאגד ונדון בכל דרישותיהם לגופו של עניין".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים