שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דורי קלגסבלד לא רצח

  "הגיע הזמן שנפנים שאנשים מהיישוב, כמו קלגסבלד, לא קמים בבוקר במטרה לעשות תאונת דרכים, להרוג או לפגוע". משה קונפורטי, לוחם בתאונות, מסביר למה כדאי לסלוח

  אתמול שוחרר דורי קלגסבלד מבית הסוהר, שם ריצה את עונשו לאחר שהורשע בגרימת מותם של יבגניה וארתור וקסלר בתאונת דרכים, באפריל אשתקד. הרעש התקשורתי שליווה את הפרשה מיום התאונה, לא פסק גם אמש. עם סיקור נרחב בתקשורת, והתלהמות רגילה-כמעט של ציבור גדול מדי.

   

   

  קלגסבלד רבותי, לא רצח, ואף לא הואשם ברצח. למרות זאת, מסע ההשמצות האדיר שליווה את האיש מיום התאונה ועד אתמול ובכלל, היה כמעט חסר תקדים בעוצמתו, ובעיקר בפרסום שקיבל בכל מדיה אפשרית. מסע השמצות אלים, חסר ריסון, משתלח, עצבני ומיוזע בדיוק כפי שאנחנו נראים. גם בעיני עצמנו.

   

  ותראו מה זה, בדיוק כמו שאנחנו מתנהגים על הכביש. מבחינתי לפחות, כל מי שצווח בגרון ניחר "דורי רוצח", אינו שונה במאום מנהג אלים על הכביש, שבטוח כי הוא יודע טוב יותר, ומעוניין במקרה הטוב לחנך את כולם על האספלט, כי הוא יודע שבדיוק הרגע, ממש-ממש עכשיו, מישהו "עשה לו דווקא" למשל.


  הפגנה נגד קלגסבלד, אשר ריצה את עונשו, כמו כולם

   

  תאונות דרכים חברים, בהן מעורבים אנשים נורמטיביים כמוני וכמוכם, הן לא רצח, ולא טרור, ומי שמעורב בתאונה אינו בהכרח מחבל בחיי אדם. וכן, אני יודע שהרשות הלאומית לבטיחות בדרכים משוכנעת כי רק בהצמדת תוויות כאלה ניתן יהיה להרגיע את המשתוללים. יודע ומצר על כך.

   

  או קיי, כחברה עלינו להוקיע באופן נחרץ מעשים כמו נהיגה בשכרות, אי עצירה באדום או בעצור, עקיפה בדרך לא פנויה ושאר עבירות קשות שנגרמות עקב חוסר התחשבות בזולת. נהג שהחליט לא לבלום אלא להאיץ, ולעבור באור אדום, זכאי לאפס סובלנות מאתנו כחברה, ולענישה מחמירה, גם אם לא פגע בחיי אדם. ומי ששתה אלכוהול ונהג, חייב להישפט בחומרה. מי שהשתמש בסמים, פגע באחרים והרג חפים מפשע, חייב לקבל עונש חמור יותר מחמור.

   

  אבל הגיע הזמן שכולם יבינו, כי תאונה מעצם הגדרתה היא אירוע לא מתוכנן, גם אם ניתן וצריך לצפות ולמנוע אותה. תאונה נגרמת על-ידי אנשים מהרחוב, שכנים שלי ושלכם ואפילו בני משפחה, שטעו, כשלו, איבדו לרגע אחד נמהר את הריכוז או לא ידעו מה לעשות בעת חירום, כי אף אחד לא ממש לימד אותם.

   

  הגיע הזמן שנפנים שאנשים מהיישוב, כמו קלגסבלד, לא קמים בבוקר במטרה לעשות תאונת דרכים, להרוג או לפגוע. ובמקרה זה לפחות, לקיחת האחריות המלאה של האיש, אשר מנע במודע סחבת משפטית, הודה באשמה וריצה את עונשו, ראויה לשבח.

   

  מבחינתנו כחברה, ריצה קלגסבלד את עונשו, יצא לחופשי וחזר לחברה כאחד מכולם. אין לי כל ספק שאדם עם ערכי מוסר גבוהים, "מלח הארץ" כפי שכונה בבית המשפט, ידע גם לשמור על קשר עם משפחת הקורבנות שהנורא מכל קרה להם.

   

  אל לנו כחברה להוסיף ולזעום על האיש. בואו ננסה לנהוג בסבלנות, בצנעה, ובעיקר להשתמש בכל אנרגיה קיימת כדי למנוע את התאונה הבאה. נסו לחמול יותר, להבין ולקבל. זה יעזור בפעם הבאה שמישהו יחתוך אתכם במהירות. אמצו גישה פייסנית גם מאחורי ההגה. זה רק יעזור.

   

  • הכותב הוא מנהל פרוייקט "דרך חיים" למניעת תאונות דרכים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דורי קלגסבלד משתחרר וחוזר לחברה
  צילום: ירון ברנר
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים