שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מי המציא את הבטון?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: אני רוצה לדעת מי המציא את הבטון ומה עלה בגורלו?  

   

  תשובה: לגולש היקר שלום, "בטון" הוא שם כללי למשפחה גדולה של חומרים, המבוססים כולם על תערובות שונות של מלט, חול, חצץ ומים. בהתאם לסוגי המלט
  ולטיבם של כל שאר החומרים, ולפרופורציות ביניהם, יש הרבה מאוד סוגים של בטון. אחדים מהם היו בשימוש כבר בבבל ובמצרים העתיקות, ולפיכך איננו יודעים מאומה על ממציאיהם.

    

  מה שידוע לנו הוא שמו של ממציא הבטון המזוין – בטון מחוזק במוטות דקים צולבים של מתכת (תחילה השתמשו בברזל, ובמרוצת הזמן עברו לפלדה). היה זה גנן צרפתי בשם ז'וזף מונייה (Monier), שהחל – מתישהו אחרי 1860 – להשתמש ברשת ברזל בתוך הבטון שממנו יצר אדניות גדולות, מנבטות וכו'. מונייה קיבל פטנט על המצאה זו ב-1867, אם כי נראה שהיו אחרים שחשבו על הרעיון בה בעת; ידוע לנו שמו של אחד מהם לפחות, צרפתי אחר בשם פרנסואה אנביק (Hennebique).

    

  מונייה הציג את המצאתו בתערוכה הגדולה של פריס ב-1867, והשימוש בה התפשט במהירות ברחבי העולם. הוא עצמו הבין כי ניתן ליישם את הרעיון למבנים גדולים יותר מאדניות, וממשיכי דרכו הוסיפו ושכללו את השיטה. אבל מונייה מכר את זכויות הפטנט שלו מיד אחרי שקיבל אותן, ובדומה לממציאים רבים אחרים, מת עני ואביון ב-1906.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן . 

   


   

   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

    

                          לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מי המציא את הבטון?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים