שתף קטע נבחר

מזוז: קצב התנהג כעבריין מין סדרתי

בעקבות הביקורת הנוקבת על עסקת הטיעון שנחתמה עם הנשיא משה קצב, אמר היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בראיון ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 2 כי "ידענו שיש לנו תיק בעייתי ושנצטרך לקבל החלטה קשה אם נצטרך ללכת על תיק אונס בסביבה של חוסר ודאות"

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, מתייצב הערב (שבת) להגנת הסדר הטיעון שנחתם עם הנשיא משה קצב. בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2, אמר: "פגשנו נשיא והתברר שיש לנו אדם שלאורך שנים התנהג כעבריין מין סדרתי. הקושי הגדול שרוב העבירות התיישנו". מזוז סיפר שהתנהלה מערכת יחסים בין א', עובדת בית הנשיא, לבין הנשיא קצב, שכללה כנראה יחסי מין.

 

לך ברור כיועץ המשפטי שהנשיא ביצע עבירות מין במשך שנים?

"נכון. ופה יש להדגיש את ההבחנה בין אמת משפטית למציאות אובייקטיבית. האמת המשפטית היא הרבה יותר מוגבלת. והדוגמה הקלאסית היא התיישנות". מזוז גם הבהיר שקצב שיקר: "אם היה לנו דבר אחד ברור בתיק זה שהגירסה של נשיא המדינה לפיה לא היה לו שום קשר עם המתלוננות היא גירסה לא נכונה".

 

"אלמלא היתה עיסקת טיעון יש סבירות גבוהה שהיה מוגש כתב אישום על אונס, ויחד עם זאת - זה כתב אישום שהיה בו סיכון לא מבוטל", אמר מזוז, שסיפר על הקשיים: "על אף אחת מהגרסאות האלה לא הצלחנו לבסס תשתית ראיתית המצדיקה כתב אישום. ולכן החלטנו לסגור את התיק הזה. מלכתחילה היה ברור שיש קשיים ראייתיים גם עם א' הראשונה. אנחנו חושבים שהיא עדה אמינה. בתהליך של הטיפול הגיעו ראיות חדשות לגבי א' השנייה, חלקן ראיות לא קלות משקל".

 

לגבי גרסתה של א', עובדת בית הנשיא לשעבר, אמר מזוז כי : "מהראיות עולה שהיתה שם מערכת יחסים כנראה כולל יחסי מין. השאלה הקשה היא האם הם יחסי מין בהסכמה, או תוך ניצול מרות או אונס". הוא סיפר על הבעיות בגרסתה: "עוד בינואר היה ברור שלגירסה שהיא נתנה במשטרה לא רק שאין תימוכין, יש הרבה סתירות. בגרסאות שלה היו המון בעיות, סתירות בינה לבין עצמה, בינה לבין עדויות אחרות, בינה לבין עדויות אובייקטיביות, כולל בינה לבין מה שאמרה כאן לפני יומיים".

 

בנוגע לעבירות המיוחסות לקצב כלפי א' ממשרד התיירות, אמר מזוז: "זה לא ליטוף וחיבוק. זה מסכת יחסים חמורים שנמשכת שנה שלמה. תוך ניצול מעמדו ומרותו של הנשיא כלפי עובדת שכפופה לו. מבחינה משפטית, זו עבירה חמורה של פשע". 

 

מזוז: קצב יורשע בעבירות מין

מזוז הבהיר שלא הגיש בשעתו טיוטת כתב אישום נגד הנשיא: "לפני חמישה חודשים לא הוצאתי טיוטת כתב אישום. לפני חמישה חודשים הודעתי לבאי כוחו של הנשיא שאני שוקל להעמיד לדין את נשיא המדינה". הוא ניסה שוב ושוב להסביר את ההליך המשפטי שננקט: "הציבור, אני חושש, מתייחס לאותה הודעה בינואר כהחלטה שעכשיו אנו נסוגים ממנה וזה לא נכון ולא מדויק. ההחלטה בינואר היא שלב ביניים בתהליך קבלת ההחלטה. בינואר לא היתה החלטה להגיש כתב אישום".

 

על הקריאות להתפטרותו, הגיב היועץ המשפטי: "אני לא מקבל החלטות מסקרי דעת קהל. בסופו של דבר, כל תובע או בית משפט צריך וחייב לדון בתיק רק לפי הכללים המשפטיים. והכללים המשפטיים יוצרים לעיתים פער בין מציאות משפטית למציאות אחרת וחייבים להבין שאי אפשר לשנות את כללי המשחק לכבודו של אדם זה או אחר. אני גם מתקומם נגד הצגת הדברים כאילו הנשיא קצב חמק מכל הפרשיה הזו. אני לא מכיר הרבה אנשים שהיו מוכנים היום או מחר להיות בנעליו של קצב. הוא יורשע בעבירות מין".

 

ביום חמישי חתמה הפרקליטות על עסקת הטיעון עם קצב, במסגרתה הוא יואשם במעשים מגונים, שעונשם יכול להגיע לשבע שנים, אך יישלח רק למאסר על תנאי ויפצה את המתלוננות. כתב האישום יוגש לבית המשפט השלום בירושלים בשבוע הקרוב יכלול שרשרת של מעשים מגונים בעובדת לשכתו במשרד התיירות, שעונשם המקסימלי עומד על שבע שנים. בנוסף, הוא יואשם בהטרדה מינית נגד מתלוננת בבית הנשיא, והטרדת עד נגד אחת המתלוננות מבית הנשיא.

 

פרקליט המדינה, ערן שנדר, הודה בסוף השבוע, כי הופתע מעוצמת הביקורת הציבורית: "צפינו ביקורת, אך אהיה צבוע אם אומר שצפינו ביקורת בעוצמה כזאת". שנדר הזהיר שאם קצב לא יודה במעשים, תבוטל עסקת הטיעון: "אני אומר בקול צלול וברור שאם הנשיא לא יתיצב בבית המשפט ויאמר שהוא ביצע את עבירות המין הלא פשוטות למעלה משנה בעת כהונתו כשר התיירות וגם בל' כשהוא היה בבית הנשיא, אם הוא לא יאמר 'כך עשיתי', לא יהיה הסדר טיעון".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזוז מדבר
צילום: גיל יוחנן
לא היתה טיוטת כתב אישום
צילום: איי פי
מומלצים