שתף קטע נבחר

רבבות הפגינו בכיכר רבין: מני מזוז, אתה שפן

כיכר רבין התמלאה מפגינים שבאו למחות נגד עסקת הטיעון שעליה חתם היועץ המשפטי מני מזוז עם הנשיא משה קצב. השרה יולי תמיר: "אנחנו קוראות לשימוע בבית המשפט, כדי שבית המשפט יחליט". ח"כ זהבה גלאון: "מני מזוז אתה שפן, נבהלת מפרקליטי צמרת". מאות מפגינים חסמו את רחוב אבן גבירול, והמשטרה עצרה לפחות שישה

המחאה הציבורית נגד עסקת הטיעון שעליה חתם היועץ המשפטי, מני מזוז, עם הנשיא משה קצב, הגיעה אמש (שבת) לכיכר רבין. בתום העצרת, ירדו לרחוב אבן גבירול בתל-אביב מאות מפגינים וחסמו אותו לתנועה. הם קראו קריאות "קצב, קצב לכלא ועכשיו" ואחר כך התיישבו על הכביש. המשטרה פינתה בכוח את המפגינים ועצרה לפחות שישה מהם.

 

בעצרת נישאו שלטים שבהם נכתב: "קצב לכלא", "בוז למזוז, תתפטר ותזוז", "אין אונס לייט" וגם "מזוז, אל תיתן לקצב לגמור בחוץ". שרת החינוך, יולי תמיר, אמרה ל-ynet: "אני חושבת שזו חוצפה. מה שקרה כאן זה חמור. אנחנו קוראות לשימוע בבית המשפט, כדי שבית המשפט יחליט".

 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) קראה מעל הבמה: "מני מזוז אתה שפן, נבהלת מפרקליטי צמרת". הקהל חזר אחריה בקריאה: "לא נוותר". עורכת הדין כנרת בראשי, המלווה מקרוב את א', עובדת בית הנשיא, התרגשה לראות את האלפים שגדשו את הכיכר: "אני שמחה שכולם מבינים שזו לא בעיה ספציפית של אדם אחד, אלא שזו מדינה דמוקרטית. לא יעלה על הדעת שמזוז נותן עסקה כזו לנשיא. התיק היה צריך לעבור לבית המשפט".

 

את ההפגנה, שנערכה תחת הכותרת "את כבוד הנשיא הצילו, בואו נציל את כבודנו", ארגנה קואליציה של ארגוני נשים ונפגעות תקיפה מינית. שרת החינוך אמרה בנאומה: "אנחנו כאן כדי למחות על החלטה לא מוסרית שמחזירה אותנו שנים אחורה. התביישתי כששמעתי את עורכי הדין של קצב שאמרו ש-א' תחזור לאלמוניותה. אנחנו לא ניתן לעניין הזה לרדת מסדר היום. אף אדם לא יוצא נקי עם עסקת טיעון כזו. אנחנו מלמדים בבית ספר את התלמידים שיידעו לכבד אחד את השני. אם העסקה הזו תעבור, לא נוכל לחנך את הילדים.

 

"זו עסקה שמטילה כתם על כולנו ואנחנו לא ראויים לכך שכתם של קצב יוטל על כל החברה הישראלית. אולי זה הרגע של כולנו לומר לציבור הישראלי - יש גבול. לא יפגעו בנשים, לא ישפילו את כבודם - לא במעשה, לא בנגיעה ולא בנשיקה. אנו דורשות משפט ומשפט אמת".


נגמר בעימות (צילום: ניב קלדרון)

 

חברת הכנסת נדיה חילו: "ההפגנה בכיכר היא פאזל אמיתי של החברה הישראלית ויש לה מסר חשוב מאוד על נושא כאוב מאוד. אנו כאן חזית וכולנו אומרים לא לאותה עסקה וקוראים ליועץ המשפטי מני מזוז לחזור בו מהעסקה".

 

טל קרמר, מנכ"לית רכזי סיוע לנפגעי תקיפה מינית: "המדינה מפקירה, נוטשת, מתעלמת ומזלזלת בנפגעות ובנפגעים. המדינה מראה כי יש דין אחד לאזרח הפשוט ודין אחר לבעלי כבוד ושררה. ראוי שמי שנבחר להיות איש ציבור ישמיע את גרסתו בבית משפט ולא יסגור עסקאות בחדרי חדרים. גם אם המדינה הרימה ידיים, אנחנו לא הרמנו ידיים". 

 

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה ל-ynet: "משמח שיש פה לא רק נשים, אלא גם קונצזוס מוחלט של כל הציבור בישראל. קרה כאן דבר לא סביר. אנחנו מאמינים למתלוננות, המשטרה מאמינה למתלוננות ולכן העניין צריך להגיע למשפט". 


ההפגנה בכיכר רבין (צילום: ניב קלדרון)

 

ד"ר צבי שילוני הגיע ממדרשת בן גוריון: "אני ואשתי יחד עם השכנים באנו מהנגב הרחוק משום שהתחושה שלנו שמה שקורה כאן מאוד לא כשר. ההחלטה הזו על עסקת טיעון מסמלת קריסה מוחלטת של מערכת המשפט". 

 

האגודה לזכויות האזרח הודיעה לפני ההפגנה כי היא "רואה בחומרה רבה את העמדת הערך של כבוד מוסד הנשיאות והפגיעה בו מעל לכבוד האדם ולכבודן של נשים וזכויותיהן". מחר - לאחר הגשת כתב האישום נגד קצב - מתכוונת התנועה לאיכות השלטון לעתור יחד עם ארגוני נשים בעתירה לבג"ץ נגד היועץ המשפטי לממשלה, בדרישה כי יחזור בו מהסדר הטיעון. הארגונים טוענים כי ההסדר אינו ממצה את הדין עם קצב.


פורסם לראשונה 30/06/2007 19:57

 

בהכנת הידיעה השתתף אבי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העצרת בכיכר
צילום: ניב קלדרון
עימותים בסוף ההפגנה
צילום: ניב קלדרון
גברים ונשים הגיעו לכיכר
צילום: ניב קלדרון
"יש גבול". תמיר
צילום: ניב קלדרון
"מזוז שפן". גלאון
צילום: ניב קלדרון
תחת מתקפת מחאה. מזוז
צילום: חיים צח
מומלצים