שתף קטע נבחר

טורקיה: האיחוד האירופי קטנוני וחסר מעוף

"האיחוד האירופי הפך לקבוצה העוסקת במשחקים קטנוניים", האשים שר החוץ הטורקי, עבדאללה גול, את גוש המדינות המעכב את צירופה של טורקיה לשורותיו. הוא קרא לאיחוד להפגין מעוף, ולהכיר ביתרונות האסטרטגיים הטמונים בקבלתה של טורקיה לאיחוד

התקפה חריפה של שר החוץ הטורקי, עבדאללה גול, על האיחוד האירופי. בשידור טלוויזיוני לקראת הבחירות הכלליות הקרבות בטורקיה, האשים היום (א') גול את האיחוד האירופי כי הוא משחק "משחקים קטנונים" עם טורקיה, וטען שהוא נעדר כל חזון.

 

השיחות על הצטרפותה של טורקיה לאיחוד האירופי החלו ב-2005, אך בשל התנגדותה של אנקרה לשנות את מדיניותה כלפי קפריסין, החליט הגוש להקפיא את המשא ומתן על שמונה סעיפים. בחירתו של ניקולא סרקוזי לנשיא צרפת הוסיפה אף היא למתיחות בין אנקרה לבריסל - על רקע התנגדותו הגלויה של סרקוזי לצירופה של טורקיה לאיחוד.

 

"האיחוד האירופי הפך לקבוצה שמשחקת משחקים קטנוניים. אירופה יכולה להשאיר את הדלת סגורה בפני טורקיה אם כך היא רוצה", אמר גול היום. הוא הוסיף כי על האיחוד להפגין יותר מעוף, ולהכיר ביתרונות האסטרטגיים הטמונים בקבלתה של טורקיה לאיחוד.

 

גול ציין כי טורקיה המוסלמית היא מדינה צעירה ורבת אוכלוסייה, שכלכלתה צומחת במהירות. "טורקיה מתפתחת היא מאוד אטרקטיבית. אולי אז יפסיק האיחוד האירופי את משחקיו הקטנוניים", אמר.

 

טורקיה מתנגדת לדרישת האיחוד האירופי לפתוח את נמלי הים והאוויר שלה בפני תנועת כלי שיט וטייס מקפריסין, החברה בגוש המדינות בן 27 המדינות. לטענת אנקרה, קודם לכן, על האיחוד האירופי להסיר את האמברגו שהטיל על הרפובליקה של צפון קפריסין, הזוכה לתמיכתה של טורקיה. בין קפריסין לטורקיה אין יחסים דיפלומטים.

 

סקר שהתפרסם היום בעיתון הטורקי "סבאח" הראה כי 51 אחוזים מהצעירים בטורקיה, בגילאי 18 עד 22, תומכים בהצטרפותה לאיחוד - לעומת 39 אחוזים המתנגדים למהלך. רק שליש מהנשאלים טענו כי לדעתם טורקיה לא תצורף לעולם לאיחוד האירופי.

 

בבחירות הכלליות, שיתקיימו בסוף החודש, צפויה מפלגת השלטון האיסלאמית (AK) - שאליה משתייך גול - לזכות ברוב. עם זאת, סוגיית ההצטרפות לאיחוד אינה עומדת בראש סדר היום בבחירות האלה. מפלגת השלטון הבטיחה כי תאיץ את הרפורמות המעכבות את צירופה לאיחוד אם תנצח בבחירות הקרבות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
גול. להכיר ביתרונות צירוף טורקיה
צילום: רויטרס
מומלצים