שתף קטע נבחר

73%: נקבל ילד הומוסקסואל

הילד יצא מהארון? רוב הציבור יעכל את הבשורה וימשיך כרגיל, אבל סקר ynet-גשר מגלה: 27% ינתקו או יצמצמו איתו את הקשר. וגם: מה גרוע יותר מזוג שכנים גאים? (רמז: נוצרים, חרדים וגם מוזיקאים מרעישים). המצעד מאחורינו, עכשיו הסקר

"ואם הבן שלך היה בא ומספר: 'אבא, אני הומו', איך היית מגיב?" אם השתתפתם בשיחת סלון ערב מצעד הגאווה - אין סיכוי שלא נשאלתם זאת גם אתם. הסערה סביב אירועי הגאווה הירושלמים שככה, אבל השאלה הקשה עדיין מהדהדת. שבוע וחצי אחרי, יש גם תשובות: 73% ישלימו עם המצב, גם אם קשה, ואצל 27% תשפיע היציאה מהארון על הקשר עם הבן הגאה – כך עולה מתוצאות הסקר השבועי של ynet יהדות ועמותת גשר.

 

הסקר נערך על ידי מכון "מותגים" בקרב מדגם ארצי ומייצג של האוכלוסיה היהודית הבוגרת דוברת העברית בישראל.

 

לב של אמא 

בתשובה לשאלה "כיצד היית מגיב במידה ובנך או בתך היו מודיעים לך כי הם בעלי נטיות הומוסקסואליות?" השיבו 43% כי הם יצטערו על כך מאוד אך יקבלו את הילדים ואת בני הזוג כפי שהם, ו-30% מהנשאלים אמרו: "אם זה מה שטוב לו - אין לי בעיה עם זה". בסך הכל ענו 73% כי יקבלו את הנטיות החד מיניות. מנגד, 15% יכעסו על הילד מאוד אך ישמרו איתו על קשר מינימלי הכרחי, ו-12% אמרו כי יחסים הומוסקסואלים הם בבחינת "יהרג ואל יעבור" ולכן ינתקו כל מגע עם הילדים הגאים.

 

מניתוח הממצאים עולה כי סובלנותם של הנשים בסוגיה גדולה משל מהגברים: 79% מהאמהות אמרו כי יקבלו את הילדים למרות הנטיות ורק אצל 21% ייפגע הקשר, לעומת 66% ו-34% בהתאמה בקרב האבות.

 

החרדים, כצפוי, יגיבו בצורה קיצונית ביותר לתרחיש: 55% מהם ינתקו כל קשר עם הבן, 35% יתנתקו ממנו חלקית, ורק 10% אמרו כי למרות הצער הגדול הם ישלימו עם המצב. בקרב הדתיים השיבו 40% כי יצטערו ויאלצו לקבל את הדברים, 27% ינתקו את קשר, 26% ישמרו עליו בצורה מינימלית, ורק 7% אמרו: "אם זה מה שטוב לילד – אין לי בעיה". בציבור המסורתי והחילוני משלימים יותר עם המצב (70% ו-86% בהתאמה), אך גם שם יש מי שינתק לחלוטין את הקשר עם הילד (8% מהמסורתיים ו-9% מהחילוניים).

 

אוי לרשע ואוי לשכנו?  

בשאלה השנייה בסקר הוקראה למרואיינים רשימה של ארבעה שכנים פוטנציאלים, בעייתיים לכאורה, והם התבקשו לציין ליד מי מהם היו מעדיפים שלא לגור.

 

38% אמרו כי היו מתנגדים לגור בשכנות למשפחה מוזיקלית המנגנת ומרעישה בשעות המנוחה, 18% חוששים יותר ממשפחה חרדית מרובת ילדים, 13% נרתעים משכנים נוצריים המקיימים אורח חיים נוצרי מוחצן, ו-12% בלבד נקבו בזוג ההומואים או הלסביות.

 

מפילוח להגדרות דתיות עולה כי החרדים והדתיים מתנגדים, כצפוי, לזוגות החד מיניים יותר מכול (37% ו-29% בהתאמה), ואחר כך למשפחה הנוצרית המוחצנת (37% ו-27%). בקרב החילונים השיבו 41% כי השכנים הבעייתיים ביותר הם המוזיקאים המרעישים, ואחריהם המשפחה החרדית ברוכת הילדים - 27%. רק 7% חוששים מהשכנים הנוצריים, ו-6% בלבד מהזוגות ההומוסקסואלים. גם המסורתיים יעדיפו ברובם להימנע ממגורים בסמוך למשפחה מוזיקלית שלא נותנת לנוח (45%), ואחריה הנוצרית (15%), החרדית מרובת הילדים (13%) והחד-מינית (12%).

 

"הפרעה טכנית גדולה מאידיאולוגית"

שושי בקר, מנכ"לית גשר מפעלים חינוכיים, אמרה כי הממצאים מעידים על פחד ורתיעה מהאחר והלא מוכר, הקיים בכל המגזרים. עם זאת היא הוסיפה: "העובדה שלרוב הנשאלים תפריע מאוד משפחת נגנים פעילה מלמדת כי הפרעה טכנית גדולה יותר מכל הפרעה אידיאולוגית".

 

לדבריה, החשיפה למידע, לגירויים ולמורכבות גורמת לכך שמבחינה חינוכית קשה להעמיד חומות סביב ילדינו וסביב עצמנו. "עלינו לחנך להתמודדות עם השונה והאחר, גם אם איננו מסכימים עם אורח חייו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גאווה בי-ם. לא סוף העולם אצל הדתיים
צילום: נועה רז
צילום: יואב פרידמן
בקר. חינוך להתמודדות
צילום: יואב פרידמן
מומלצים