שתף קטע נבחר

אלפים צעדו במצעד הגאווה; החרדים קוננו

על אף נסיונות ביטול של הרגע האחרון, נערך מצעד הגאווה. במקביל קיימו החרדים עצרת בה קראו קינות ופרקי תהילים. מוקדם יותר הוחלט כי לחוגגים לא יתאפשר לקיים את ההפנינג בגן הפעמון בסיום המצעד, בגלל עיצומי הכבאים. במהלך המצעד נעצרו 23 מפגינים

אחרי שבועות של מחאה, עתירות, היערכות ביטחונית ונסיונות ביטול של הרגע האחרון, נערך הערב (יום ה') מצעד הגאווה בירושלים. כ-7,000 שוטרים איבטחו כמה אלפי צועדים. המצעד נגמר לאחר מעט יותר משעה. במהלך המצעד נעצרו 23 מפגינים נגד המצעד, בהם מספר נערים.

 

מפקד מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו, סיכם את אירועי מצעד הגאווה: "עמדנו במשימה בהצלחה. התמודדנו עם איומים לא פשוטים, הצטבר מודיעין לא מועט עם תרחישים לא פשוטים ואני שמח שמאומה לא קרה".  

 

כמו באירוע הגאווה האחרון בעיר - שבו הורשו החוגגים להתקהל באיצטדיון בגבעת רם ולא לצעוד - גם הפעם לא הלך הכל חלק וברגע האחרון הורתה המשטרה לבטל את ההפנינג שהיה מתוכנן הערב, אבל זה לא מנע ממאות ירושלמים ואורחים רבים שהגיעו מחוץ לעיר, להפגין נוכחות בבירה.

 

עשרות דגלי הקהילה ובלונים צבעוניים הונפו בצומת הרחובות משה הס והמלך דוד, משם יצאו הצועדים. החוגגים גם הצטיידו בשלטים רבים, עליהם נכתב בין היתר: "במקום שבו משתיקים הומואים, ישתיקו סטרייטים". בין הבאים חולקו מנשרים מטעם "הבית הפתוח" בירושלים, בהם נכתב כי מטרת המצעד היא למחות "נגד ההומופוביה וההסתה ולקדם את זכויות הקהילה". 

 
בסיום הצעדה הביעו אלפי המשתתפים סיפוק. אחד הצועדים סיכם את המצעד ואמר כי המטרה הושגה. "הדבר החשוב ביותר הוא לצעוד כאן למרות כל המחאות. אני קצת מאוכזב שלא התקיים הפנינג בסופו של דבר, אבל אני גאה תרתי משמע", הוא אמר.
צילום: גיל יוחנן

 

 
אילן דיאמונד, בן 29 מירושלים, שהשתתף במצעד סיפר: "המצעד היה מצד אחד משמעותי, אבל מצד שני קצר מדי. היה עדיף שהוא יהיה יותר ארוך ועם הפנינג בסופו". הוא הוסיף שהוא שמח שבסופו של דבר המצעד הצליח. כרמל, בן 21 מירושלים, אמר שהוא רואה חשיבות גדולה בכך שהמצעד התקיים: "אנחנו יוצאים החוצה, לא מתביישים בגאווה. זה בעצם הדבר הכי חשוב עבורנו. אני לא מאוכזב שלא התקיים הפנינג".
 
חבר מועצת עיריית ירושלים, סער נתנאל, אמר בסיום המצעד כי זהו נצחון עבורו ועבור הקהילה ההומו-לסבית. "מצעד הגאווה צעד בבירת ישראל למרות הכל וזה ההישג החשוב ביותר". בסופו של המצעד הביעו מספר צועדים מחאה על כך שהמצעד הסתיים כל כך מהר.
 

החרדים אמרו קינות

בזמן המצעד אמרו חרדים קינות ברחוב סמוך. בימים האחרונים קראו הרבנים לצעירים החרדים שלא לפעול באלימות במהלך המצעד ובמקום זאת לקיים תפילות. ואכן, עם פתיחת המצעד החלה ברחוב יפו, ליד התחנה המרכזית, עצרת תפילה המונית בה קראו אלפי מפגינים פרקי תהילים ונשאו שלטים בהם נכתב "הבית הפתוח סוגר את דלת המשפחה" ו-"אפרטהייד הבג"ץ: קומץ שמאלני שולט על רוב תושבי ישראל".

 

במהלך העצרת התיישבו המפגינים על הכביש והחלו באמירת קינות. כמו כן התקיים במקום טקס קבלת מלכות בשמיים בניצוחם של רבנים ומקובלים שנשאו תפילות מעל הבימה. 


שמחים במצעד. אחרי הכל - עבר בשלום (צילום: גיל יוחנן)

 

אולם הקריאה להימנע מאלימות לא הצליחה לשכנע את כל מתנגדי המצעד ובשעות אחר הצהריים, כאמור, נעצרו כעשרים אנשים שניסו להפר את הסדר. ברחוב דוד המלך נעצרו שלושה צעירים - אחד מהם החזיק מיכל שמן אותו התכוון לשפוך על הכביש, ואחר ניסה לתקוף את אחת הצועדות. ברחוב טשרניחובסקי נעצר צעיר חרדי לאחר שניסה לתקוף צעירה שצעדה ברחוב ונופפה בדגל הגאווה. הצעיר שבר את הדגל בו החזיקה.

 

לופוליאנסקי לא נשמע; "הוא לא ראש העיר של כולם"

ראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, השתדל לאורך כל היום שלא להביע את עמדתו בגלוי בנושא המצעד, כפי שנהג לאורך הימים האחרונים. מקורביו של ראש העיר מסרו שלא לייחוס, כי ראש העיר אינו מעוניין להתערב במחלוקת בשל הרגישות הרבה סביבו. חבר מועצ העיר, סער נתנאל (מרצ), אמר בתגובה: "לופוליאנסקי התגלה שוב כראש עירייה סקטוריאלי שאינו של כולם. הוא לא עשה דבר כדי להשקיט את הרוחות ולהרגיע את הציבור שאליו הוא משתייך".


החוגגים במצעד בירושלים. למרות הכל, יוצאים לדרך (צילום: גיל יוחנן)

 

חבר הכנסת אלי גבאי (האיחוד הלאומי-מפד"ל), שהגיש את הצעת החוק לפיה מועצת עיריית ירושלים תוכל להחליט אם מצעד הגאווה יתקיים או לא, הגיע היום לאירוע ואמר ל-ynet: "חבל מאוד שבג"ץ היה מנותק מעם ישראל, מהמורשת של ירושלים ומצביונה היהודי. הוא מאבד את האמון של העם בו מכיוון שרוב העם התנגד באופן טוטאלי לקיום המצעד. אני מקווה שבעתיד כאשר החוק יעבור בשלמותו, לא יתקיים המצעד ולא ייראו יותר מראות כאלה".

 

מפקד מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו, שוחח עם הכתבים זמן קצר לפני פתיחת המצעד ודיבר בין היתר על מעצרו של החרדי ברחוב יפו בשעות הצהריים, כשבידו מטען חבלה מאולתר: "המעצר הזה הוא אחד התרחישים שאליהם התכוננו. תפסנו את החרדי באחד הצירים המובילים אל המצעד ומדובר במטען השלכה קטן". זמן קצר לפני פתיחת המצעד נמצא בשדרות שז"ר בירושלים תיק ובתוכו פתק עם הכיתוב: "יטרידו ויסגרו, כל עוד אנו מקיימים את המצעד". בבדיקת חבלן נמצא בתיק מגהץ, אנטנה, טלפון ביתי ובקבוקים ריקים. המשטרה פחתה בחקירה.


פורסם לראשונה 21/06/2007 17:09

 

בהכנת הידיעה השתתפו אבירם זינו, אפרת וייס ונטע סלע
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צועדים למרות הכל
צילום: נועה רז
חרדי נעצר במהלך המצעד
צילום: איי אף פי
המשטרה סגרה רחובות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים