שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה את מינוי רמון, דיכטר יצא במחאה

מליאת הכנסת אישרה את מינוי השרים החדשים, רמון ואברהם, ברוב קולות. קודם לכן אישרה הממשלה את הסבב המלא: רמון יהיה המשנה לרה"מ, בר-און שר האוצר, שטרית שר הפנים, בוים שר השיכון ואדרי השר הממונה על הנגב והגליל ושר הקליטה. דיכטר מחה בממשלה ובכנסת על מינוי רמון. אולמרט: "בציבור יש תחושה שחיים חזר למקומו הטבעי"

הקץ לספקולציות - סבב התיקים בממשלה הושלם: חיים רמון הושבע בכנסת לתפקיד המשנה לראש הממשלה, השר רוני בר-און יעבור ממשרד הפנים למשרד האוצר. הממשלה אישרה בצהריים (יום ד') את שורת המינויים, שאושרה לאחר מכן בכנסת, ברוב של 46 נגד 24 ח"כים. השרים החדשים, חיים רמון ורוחמה אברהם - הושבעו במליאה.

 

השר לביטחון פנים אבי דיכטר יצא מהמליאה בעת ההצבעה, ולא השתתף בה. דיכטר הביע גם בישיבת הממשלה המוקדמת את מורת רוחו ממינוי רמון. ההצבעה במליאה לא עברה בשקט, כאשר צבי הנדל קרא קריאות ביניים וח''כ אריה אלדד אמר כי זו ממשלה שיש עימה קלון.

 

"הממשלה היום יותר מאשר בעבר, מייצגת גם יציבות, גם מוצקות פוליטית, וגם יכולת לעסוק ברצינות תוך מתן מפנה נכון עם הבעיות שצריך להתמודד איתן", אמר ראש הממשלה אהוד אולמרט לאחר השבעת השרים. באשר למינוי חיים רמון למשנה לראש הממשלה אמר: "חיים לא ביקש ממני דבר. הוא התלבט אם הוא רוצה לחזור לפעילות בממשלה אבל רציתי מאוד את חיים בממשלה ואני חושב שבציבור יש תחושה שחיים חזר למקומו הטבעי".

 

במסגרת סבב התיקים - החליטו שרי הממשלה כי השר מאיר שטרית יעבור למשרד הפנים, זאב בוים ימונה לשר השיכון, רוחמה אברהם תהיה השרה המקשרת בין הממשלה לכנסת ויעקב אדרי יהיה השר הממונה על הנגב והגליל ושר הקליטה. במהלך הדיון אמר ראש הממשלה אולמרט לח"כ יורם מרציאנו, כי לו היו פונים אליו ממפלגת העבודה ומבקשים לבנות תיק לעמיר פרץ, היה נעתר לכך.

 

השר לשעבר רמון, שחזר לאחרונה לכנסת לאחר ריצוי עונשו, קיבל בצהריים את הצעותיו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, והחליט להתמנות לתפקיד, למרות לבטים קשים. זאת לאחר שסירב בבוקר לקבל יחד עם תואר המשנה גם את המשרד לענייני הנגב והגליל. במסגרת הסבב ימונה רוני בר-און לשר האוצר כצפוי. מאיר שטרית יהיה שר הפנים וישמש גם כסגן ראש הממשלה וחבר הקבינט.

 

בפתח ישיבת הממשלה אמר אולמרט כי הוא קרא את פסק הדין במשפט רמון. לדבריו, בית המשפט פסק שרמון יכול לשמש כשר ולכן, לאחר ששקל את תרומתו הצפויה, החליט למנותו לשר. ראש הממשלה ציין כי השיקולים למנותו גוברים על השיקולים לא למנותו.

 

במהלך ישיבת הממשלה הובאו שתי הצעות החלטה: האחת על צירוף שני שרים חדשים - רמון ורוחמה אברהם, והשנייה על סבב השרים כולו. השר דיכטר ביקש להפריד בהצבעה הראשונה בין אברהם לרמון, על מנת שיוכל להתנגד לכניסת רמון לממשלה. גם אהוד ברק הוסיף כי רבים היו מצביעים כמו דיכטר במקרה שיופרדו ההצבעות. בסופו של דבר, אולמרט ביקש מהשרים להצביע - וההצעות אושרו ברוב גדול.

 

אולמרט מבקש להשאיר את רמון קרוב לקראת התקופה הפוליטית הסוערת העומדת לפניו. הוא זקוק לו לקראת פרסום הדו"ח המלא של ועדת וינוגרד, כאשר יגבר קולם של אלה המבקשים להדיח את אולמרט מתפקידו. יכולותיו הפוליטיות של רמון, קשריו הטובים עם כל שרי הקואליציה, בעיקר אלה מהעבודה, יהיו דרושים אז לראש הממשלה.


פורסם לראשונה 04/07/2007 15:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיים רמון. יחליף את פרס
צילום: ניב קלדרון
רוני בר-און. מהפנים לאוצר
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים