שתף קטע נבחר

"כדור הארץ שולח S.O.S כדי שנפחית בזיהום"

באוסטרליה וביפן נורתה יריית הפתיחה לאירוע הבינלאומי למען הסביבה Live Earth, שיצויין במדינות רבות בעולם, בהן ישראל. מארגן האירוע, אל גור, אמר: "הגיע הזמן לרפא את כדור הארץ. יש להפחית בפליטת גזים שגורמת להתחממות כדור הארץ"

"הגיע הזמן לרפא את כדור הארץ" - כך אמר הבוקר (שבת) סגן נשיא ארצות הברית שלעבר, אל גור, בפתיחת המופע הבינלאומי להגברת המודעות לשינויי האקלים. Live Earth יתקיים בכל היבשות וצפוי להימשך 24 שעות.

 

המופעים מתקיימים בכל יבשות תבל. הם החלו הלילה בסידני שבאוסטרליה וביפן ויסתיימו בברזיל. בין 150 האמנים והלהקות הרבות שיופיעו במופעים ברחבי העולם: להקת פוליס, בלק אייד פיס, מדונה, מייסי גריי ורד הוט צ'ילי פפרס. בישראל יצוין האירוע העולמי בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בירושלים ובמופע גדול שייערך הערב בכיכר רבין בתל-אביב, שם יופיעו בין היתר טיפקס, מוש בן-ארי, אפרת גוש, שוטי הנבואה וקורין אלאל. הופעה תתקיים גם ביבשת אנטרנטיקה - שם היא צפוייה להתקיים מול קהל של שישה בני אדם בלבד.

 

את האירוע העולמי יזם גור כמחווה של הזדהות עם יום המודעות הבינלאומי לסביבה. בפתיחת האירועים הוא אמר עוד: "כדור הארץ שולח לנו S.O.S כדי שנפחית בפליטת גזים שגורמת להתחממות הדרגתית בכל העולם". הוא ביקש משני מיליארד הצופים, שיגיעו למופעים או אלו שייצפו בהם בטלוויזיה, להפעיל לחץ על מנהיגי המדינות השונות בעולם לחתום על אמנה שתבטיח להפחית את הזיהום בכ-90 אחוזים במדינות העשירות ובמחצית ביתר העולם עד לשנת 2050.

 

למופע שנערך ממזרח לטוקיו הגיעו אלפי בני-אדם, מאות אלפים נוספים ראו אותו בטלוויזיה וברשת האינטרנט. אחד המשתתפים מתח ביקורת על עצמו שגם הוא תורם להתחממות הגלובלית. "אני לא יכול לדבר על-כך שאני פועל למען הסביבה, כי במופע יש גיטרות חשמליות ויש תופים שעשויים מעץ. אבל אנחנו יכולים להיות מודעים לכך שלא נבזבז סתם דברים".

 

מארגני האירועים עודדו מוכרים להציע אוכל צמחוני, אך ארגון "PETA" סבור כי זה לא מספיק. בארגון קראו לא למכור בשר במתחמים השונים של Live Earth, מכיוון שגידול בעלי חיים לצרכי מזון מגדיל פליטת גזי חממה. "למכור בשר באירוע למען איכות הסביבה זה כמו למכור סיגריות בנשף צדקה למען חולי סרטן".

 

הקהל בקונצרט שהתקיים ביפן התבקש להודיע האם הוא הגיע למקום בתחבורה ציבורית או ברכב פרטי. הקהל התבקש גם לזרוק את הפסולת שהוא מייצר לתשעה פחים שונים, על-פי סוג החומר, לצורך מיחזור.

 

"העניים יסבלו ראשונים"

לקראת האירועים אמר אתמול, יו"ר פאנל האו"ם לבחינת שינויי האקלים של האו"ם (IPCC), רג'נדרה פאצ'ורי, כי "עניי העולם יהיו הראשונים לסבול מההתחממות הצפויה של כדור הארץ ומתוצאותיה הקשות - שטפונות ובצורת".

 

לדבריו, "יהיו שני סוגים של השפעות על העניים. אנו חוזים עלייה בטמפרטורות וגלי חום, ולכך יהיו השפעות בריאותיות רבות. כמו כן מדובר בהשפעה ניכרת על החקלאות בעולם. כשני שליש מאוכלוסיית העולם חיה באזורים כפריים. חלק הארי מאוכלוסייה זו חיים במדינות מתפתחות".

 

גם ישראל עלולה לסבול מהתחממות כדור הארץ. דו"ח של עמותת "אדם טבע ודין" שפורסם ביום חמישי חוזה שחורות, אם לא נשנה את התנהגותנו בעשור הקרוב: "נעמוד בפני אסון שיחריב את עולמם של ילדינו, גם בישראל". הדו"ח מפרט את השלכות התחממות כדור הארץ על ישראל כפי שפירסמו מדעני האקלים של האו"ם. עלייה של 5 מטר במפלס הים, העלולה להתרחש בתרחיש הקיצוני יותר, תגרום להצפת האזורים החופיים הנמוכים. בין היתר תוצף שכונת בת גלים בחיפה ותל-אביב תוצף עד רחוב אבן גבירול.

  

מנכ"ל אדם טבע ודין, עו"ד ציפי איסר-איציק, אמרה כי מטרת הדו"ח והקמפיין הצפוי הוא להעלות לסדר היום הציבורי את ממדי הבעיה ואת השלכותיה האפשריות על ישראל. "בכוונתנו להמחיש את ההשפעות הצפויות כתוצאה מההתחממות הגלובלית על מדינת ישראל ולהניע את קובעי המדיניות לנקוט ביוזמות להצטרף למאמץ העולמי להתמודדות עם שינויי האקלים". בעמותה מזכירים שכבר היום מתים 1,100 בני אדם בשנה מנזקי זיהום אוויר, בגוש דן בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל גור. הגיע הזמן לרפא
קריאה: לעצור את הזיהום
צילום: index open
police. גם יופיעו
צילום: איי פי
מומלצים