שתף קטע נבחר

מחאה בנצרת: משפחות הרוגי אוקטובר נגד ברק

"יא רוצח, יא ברק" - צעקו כמה עשרות מפגינים לקראת ביקורו של שר הביטחון, אהוד ברק, בכנס פוליטי בנצרת. המפגינים, בהם משפחות הרוגי אירועי אוקטובר, מוחים על ביקור השר הטרי. נציג המשפחות: "אם יתמודד על ראשות הממשלה, נרדוף אותו בכל מקום". המשטרה: שלושה מפירי סדר עוכבו וכוחות משטרה השיבו את הסדר על כנו

מחאה משמעותית ראשונה נגד שר הביטחון הטרי, אהוד ברק: פעילים פוליטים ובני משפחות הרוגים מאירועי אוקטובר 2000, הפגינו הערב (שבת) בנצרת במחאה על ביקורו הצפוי של שר הביטחון, אהוד ברק, באחד המלונות עיר. ברק הגיע למקום לכנס פעילים פוליטי, שבו משתתפים כ-400 איש. במהלך ההפגנה קראו הפעילים, בהם גם חברי הכנסת מוחמד ברכה וג'מאל זחאלקה, קריאות קשות נגד שר הביטחון, עוד בטרם הגיע למקום. בין היתר צעקו "יא רוצח, יא ברק". המפגינים טוענים כי במקום נכחו כ-120 איש, אולם מהמשטרה נמסרה הערכה של 30 איש בלבד.


"יא ברק, יא רוצח". בת משפחת, עם תמונות הבן (צילום: חגי אהרון)  

"זוהי מחאה על ביקורו של ברק. הבטחתי שאם הוא ינצח בפריימריס של העבודה נזכיר לו את מה שהוא עולל לנו והנה אנחנו מזכירים לו", אמר ל-ynet נציג משפחות חללי אוקטובר 2000, חסן עאסלה, המפגין בנצרת. עסאלה, אביו של אסיל שנהרג במהומות, הוסיף: "אם הוא יתמודד על ראשות הממשלה – נרדוף אותו בכל מקום".

 

המשטרה עיכבה לחקירה בהפגנה את מזכ"ל חד"ש, איימן עודה. יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, גינה בתקיפות את המעצר ואמר כי הדבר נעשה ללא סיבה. לדבריו, בכוונתו לדרוש מהיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לחקור את "תוקפנות המשטרה" בהפגנה. עוד קרא לשחרורו של עודה. מהמשטרה נמסר כי שלושה פעילים עוכבו לחקירה בחשד להפרות סדר וכי כוחות משטרה הגיעו למקום והשליטו סדר.

 

"נרדוף אותו עד עולם. סופו צריך להיות כמו זה של סלובודן מילושוביץ'. אם אין דין ואין דיין בבתי המשפט בישראל, צריך לשפוט אותו בבית דין בינלאומי", המשיך עאסלה. "אנו נשאר כאן ונפגין עד הלילה". בתשובה לשאלה אם עשה פעל בחוכמה כשהחליט לבקר בנצרת, השיב: "כל חייו הם מעשה טפשי. זהו לא אדם שראוי לעמוד בראשות המדינה".

 

"השוויון המיוחל"

ברק עצמו אמר בכנס: "יש בפנינו משימה גדולה, לצמצם את הפערים ולפעול לשוויון בין כל קבוצות האוכלוסיה בישראל. אני חש מחויב ללכת בדרך של שותפות אמיתית, אשר תביא את השוויון ותוביל לשלום המיוחל".


ברק מגיע לטקס בנצרת. קבלת פנים סוערת (צילום: חגי אהרון)

 

שר התשתיות, בנימין בן-אליעזר, התייחס למפגינים ואמר כי "מפלגת העבודה מחויבת למגזר הערבי, לצדק, לשוויון, ולסגירת פערים. הבחירות הבאות הן בין העבודה לליכוד ואם כולנו נעבוד נכון ונשנס מותניים - אהוד ברק יהיה ראש הממשלה הבא".

 

מוחים גם על פירוק המועצות 

ובתוך כך, להפגנה אחרת שארגנה בטייבה דווקא ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, הגיעו אלפי משתתפים. המפגינים מוחים על החלטת משרד הפנים לפזר מספר רשויות מקומיות ערביות, ובהן זו של טייבה. המפגינים מוחים גם על מינויו של מפקד כלא באר שבע לשעבר, שלמה טוויזר, לראשות הוועדה הקרואה בעיר. טוויזר מוכר כמי שהיה פעיל בעבר במטה "ישראל ביתנו".

  

"לא רוצים ברמר בטייבה", אמרו חברי הכנסת הערבים, שכיוונו בדבריהם למושל האמריקני בעיראק, פול ברמר. ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) אמר: "אני קורא לשר הפנים החדש לשקול את ההחלטה מחדש".  ח"כ טלב אל-סאנע (רע"ם-תע"ל), המשתתף בהפגנה אמר כי פירוק המועצות הוא "החלטה פוליטית גזענית ולא נרשה שזרים ינהלו את ישובינו כי זמן המנדט והשלטון הצבאי הסתיים".

 

בהפגנה משתתפים גם חברי הכנסת אחמד טיבי, אברהים צרצור וחנא סוייד. יו"ר ועדת המעקב העליונה, שאוקי חטיב: "על השר מאיר שטרית לבטל את הפירוק ולמצוא סידור עבור אנשי ליברמן".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי שרון רופא-אופיר
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחאה. שלושה עוכבו לחקירה
צילום: חגי אהרון
ח"כ ברכה מתעמת עם שוטר
צילום: חגי אהרון
נרדוף אותו. עאסלה
צילום: חגי אהרון
מומלצים