שתף קטע נבחר

סלאם פיאד החרים מיליוני דולרים מדחלאן

ראש הממשלה הפלסטיני, המכהן גם כשר האוצר, החרים סכומי כסף גדולים מחשבונו של היועץ לשעבר לביטחון לאומי. גורמים בפתח: דחלאן שמר כספי סיוע של גורמים בין לאומיים, השתמש בהם שלא כחוק והוציא אותם על צרכים לא ברורים. אנשי דחלאן: הוא לא מנהל את החשבון, הרקע להאשמות - טינה אישית

ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, המכהן גם כשר האוצר בממשלת החירום הפלסטינית, החרים לאחרונה שבעה מיליון דולר מחשבון שנוהל בידי מוחמד דחלאן, מתוקף תפקידו כיועץ לביטחון לאומי ברשות הפלסטינית.

 

על פי גורמים פלסטינים - הכספים שהוחרמו הועברו בעבר לדחלאן על ידי גורמים שונים, ביניהם ארה"ב ויועץ המלך הסעודי, בנדר בן סולטן, במסגרת התמיכה הכספית במנגנוני הביטחון הפלסטינים, טרם השתלטות החמאס על רצועת עזה.

 

גורמים בין-לאומיים שונים העבירו לרשות סכומי כסף לצורך אימון ורכש עבור אנשי מנגנוני הביטחון. מרבית הכספים נכנסו לחשבונו של דחלאן מתוקף היותו היועץ לביטחון לאומי, שאמור לקבוע את העדיפויות הכספיות והצרכים של המנגנונים. גורמים פלסטינים אומרים שאנשי הרשות בודקים האם דחלאן הספיק להוציא כספים מהחשבון, טרם שהוחרם בידי פיאד.

 

גורמים ברשות סירבו לומר אם הפקעת הכספים מצביעה על חוסר אמון בין נשיא הרשות אבו מאזן לבין דחלאן. גורמים בפתח אומרים כי ועדת הבדיקה הפנימית החוקרת את כישלון התנועה ברצועה ממשיכה בבדיקותיה וההערכות הן כי דחלאן 'לא יצא טוב' בחקירה. עוד מעריכים כי בכירים בפתח, ובהם מנהיגים ותיקים בוועד המרכזי, ידרשו להדיח את דחלאן מכל תפקיד בתנועה.

 

לדבריהם דחלאן אחראי על ניהול לא תקין של הכספים, על קבלת כספים שלא כדין, על הוצאת כספים אלה לצרכים לא ברורים ובעיקר - על כשלון בניהול המערכה מול חמאס. מקורבים לדחלאן בפתח דוחים את הטענות ואומרים כי האשמות אלה מקורן בטינה האישית שרוחשים הוותיקים לדחלאן.

 

בתקשורת הפלסטינית דווח כי דחלאן צפוי להוציא בימים הקרובים גילוי דעת, שיציג את טענותיו בנוגע להתפתחויות ברצועה ולהאשמות נגדו. משרדו של דחלאן מסר בסוף השבוע כי הוא יצא לקהיר לקראת המשך הטיפולים שהוא צפוי לעבור ברגלו בגרמניה. כזכור, דחלאן שהה בטיפול רפואי בגרמניה במהלך השתלטות החמאס על הרצועה.

 

ממשרדו של מוחמד דחלאן נמסר ל-ynet שחשבון המועצה לביטחון לאומי שממנו הופקעו הכספים אינו מנוהל על ידי דחלאן עצמו, כי אם על ידי ועדה משותפת של המועצה וועדה מטעם לשכתו של אבו מאזן. לדברי אנשי דחלאן - כל הוצאה בחשבון היתה חייבת את אישור הוועדה המשותפת. ממשרדו של דחלאן נמסר עוד כי לא מדובר בחשבון אישי וכי חשבונו האישי והכספים שברשותו מופקדים כולם על פי חוק במועצה המחוקקת הפלסטינית, שבה חבר מוחמד דחלאן.

 

גם ממשלת החירום הפלסטינית וכן לשכתו של הנשיא מכחישים את הדיווח. מלשכתו של אבו-מאזן נמסר כי הדיווח נועד לייצר בילבול בקרב הפלסטינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
דחלאן. החזיק בכספי הסיוע
צילום: דן בלילטי
מומלצים