שתף קטע נבחר

פרוטוקול חושף: הקמת איקאה בראשל"צ סוכמה עוד לפני המכרז

בפגישה שנערכה כבר בספטמבר 2005, עוד בטרם הוצאו קרקעות מעויין שורק למכרז ובטרם הוחל בהליכי התכנון, סיכמו נציגי העירייה ונציגי אירוס הגלבוע (זרוע הנדל"ן של איקאה בישראל) על הקמת החנות במתחם. כמו כן סיכמו הצדדים כי ועדות התכנון יאשרו מתן שימוש חורג למסחר וכי העירייה תבחן אפשרות להפחתת חיובי הארנונה. המתנגדים למתחם: "המסמך משקף את הקשר הפסול בין הון לשלטון"

הקמת מתחם איקאה בראשון לציון סוכמה בפגישה בין נציגי אירוס הגלבוע (זרוע הנדל"ן של איקאה בישראל) לבין נציגי העירייה כבר בראשית ספטמבר 2005, עוד בטרם הוצאו המכרזים למגרשים במתחם מעויין שורק ובטרם החלו הצדדים בהליכי התכנון מול מוסדות העירייה, כך עולה ממסמך שהגיע לידי ynet וכותרתו "פגישת עבודה נציגי איקאה".

 

מפרוטוקול הפגישה עולה כי ב-7.9.2005 נפגשו ראש עיריית ראשון לציון, מאיר ניצן, מנכ"ל העירייה, דורון מילברג, ובכירים נוספים עם נציגי איקאה, נחום הדסי, רענן כהן ורון הדסי, יו"ר איקאה, וסיכמו בין היתר כי הוועדה המקומית תאשר שימוש חורג לייעוד מסחרי בשטח מעויין שורק עליו יוקם סניף איקאה. כן סוכם כי הוועדה או העירייה יעשו כל מאמץ לאשר מתן היתרי בנייה בזמן הקצר ביותר וכי יאשרו ויאפשרו הקמת מרכז קניות, בידור והסעדה בנוסף לחנות.

 

כמו כן הסכימו הצדדים כי העירייה תבדוק אפשרות להפחתת חיובי הארנונה בהתחשב בגודל המגרשים והבניה ותאשר הוצאת רשיון עסק לחנות איקאה, מהר ככל האפשר, מייד לאחר השלמת הבנייה.

 

נציגי העירייה גם הסכימו לאפשר ליזמים שימוש ללא תשלום במגרש חניה ציבורי (לא כולל עלויות הבנייה והאחזקה).

 

המסמך, שהגיע לידי מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, עורר את חשדו כי ההתקשרות בין עיריית ראשון לציון לבין איקאה נגועה בפלילים והוא העביר את המסמך ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שהחליט שלא לטפל בעניין. 

 

לפני מספר ימים קיבל בית המשפט לעניינים מנהליים בתל-אביב את בקשת בעלי נכסים המתנגדים להקמת סניף איקאה ואת בקשת תושבי המושבים הסמוכים, באמצעות עו"ד נעמי וייל ועו"ד אלימלך קריסטל, לחשוף את המסמך. 

 

"ההסדר המוקדם בין עיריית ראשון לציון לבעלי איקאה", אומרת בא כוחם של המתנגדים, עו"ד נעמי וייל, "עוקף את החוק ומשקף את הקשר הפסול בין הון ושלטון. להכין מכרז שמתאים לדרישות של יזם, ההנחות במיסוי, העמדת מגרש עירוני לצרכי חניה בחינם כל אלה לא מתיישבים עם מינהל תקין ומנוגדים לחוק".

 

היזמים - המסמך לא רלוונטי

חברת אירוס הגלבוע זרוע הנדל"ן של איקאה ישראל טענה בבית המשפט מצידה כי המסמך איננו רלוונטי לעתירות. "ישיבות בין יזמים לנציגי רשויות מקומיות מתקיימות כדבר שבשגרה. בכל עת בה מעוניין יזם ליזום פרוייקט על קרקע בתחום שטחה של הרשות, הוא מבקש ללמוד ולדעת - טרם התקשרותו בעסקה לרכישת הקרקע, מה ניתן להקים עליה, כיצד יהיה ניתן לבצע זאת ומהי העמדה העקרונית של הרשויות ביחס לפרויקט המוצע".

 

רון הדסי יו"ר אירוס הגלבוע, הוסיף כי "חובתם של יזמים הפועלים בארץ ובעולם לבחון טרם כניסתם לפרויקט את כל האפשרויות הנוגעות לפיתוח האזור אותו הם מעוניינים לרכוש. קבוצת אירוס הגלבוע ביצעה מדרום לתל-אביב בדיקות דומות לאלה שבוצעו בעיריית ראשון לציון לפיכך, אין בנייר שום חידוש וכל שנאמר בו נמסר בצורה מסודרת לכל הגורמים שביקשו להשתתף במכרז לרכישת הקרקעות. הניסיון להשתמש במסמך על מנת לטרפד את קידום פיתוח מעויין שורק הינו לא מוצדק ופוגע לשווא באנשי ציבור שעשו את חובתם לפיתוח הכלכלה העירונית".

 

העירייה: רוב מהומה על לא מאומה 

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "העירייה מעולם לא הכחישה כי קיימה פגישות עבודה עם נציגי אירוס הגלבוע, במסגרת בדיקות ההיתכנות שערכו נציגי החברה לקראת ההשקעה הכלכלית הצפויה לה. פגישות כאמור נערכות כדבר שבשגרה ואין בהן כל פסול. למעשה זוהי חובתה של רשות מקומית המבקשת לקדם את פיתוח העיר, את כלכלתה, ואת רווחת תושביה".

 

"הגורם המוסמך לאשר שימוש חורג הוא הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, שהיא אישיות נפרדת מהעירייה. איש מחברי מועצת העיר, זולת ראש העירייה, המשמש מכוח תפקידו כיו"ר הוועדה המקומית, לא נכחו באותה ישיבת עבודה וממילא לא ניתן היה להתייחס בשמה של הוועדה המקומית. המסמך הנדון הוא רוב מהומה על לא מאומה, מאחוריו ניצבת מניפולציה שקופה לנסות וליצור דעה עוינת כלפי מהלך חוקי למהדרין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקמת החנות הבשילה כבר ב-2005
מומלצים