שתף קטע נבחר

חיפה: קנס כבד הוטל על צייד חוגלות סדרתי

תושב ערערה שצד חוגלות באופן לא חוקי בשמורת הטבע ריחן, ייאלץ לשלם כ-12 אלף שקל ולמסור את רובה הציד שברשותו, לאחר שהורשע היום בבית משפט השלום בחיפה. "המשך קיומן של חיות הבר בטבע מהווה אינטרס כלל ציבורי מובהק", פסק השופט

לא משתלם לצוד חוגלות בטבע בישראל. השופט דניאל פיש הרשיע היום (ד') בבית משפט השלום בחיפה את תושב ערערה, בעבירות ביצוע ציד ללא רישיון ציד, בעבירת ציד חוגלות ובהחזקת חיית בר, שהינן בניגוד לחוק הגנת חיית הבר. הנאשם, (55), צד חוגלות בשמורת הטבע יער ריחן באיזור יהודה ושומרון ונתפס על ידי פקח רשות הטבע והגנים. למרות שהודה במעשה, הוא ביקש מהפקח לרשום בדו"ח הפעולה כי ירה ביונה ולא בחוגלה. לנאשם היתה סיבה טובה לדאגה, מאחר ולפני כשלוש שנים הוא הורשע בעבירה קודמת בגין ציד חוגלות.

 

ד"ר סיימון נמצוב, אקולוג חיות בר הדגיש בחוות דעת מטעם המדינה כי בעבר החוגלה נחשבה למין נפוץ ביותר ברחבי ישראל. "הפגיעה הקשה בה בעשורים האחרונים הביאה לירידה קריטית במספרה באיזורים רבים בארץ ובעיקר באיזורים המותרים לציד". מאז שנת 2000 הופעלה הוראת שעה מטעם המשרד לאיכות הסביבה בשיתוף רשות הטבע והגנים בעקבות פעילות לא מבוקרת של ציד חוקי ולא חוקי של חוגלות. לדברי נמצוב, מינהלת הרשות עורכת מאז שנות ה-90 ספירה דו-שנתית של חוגלות ונראה כי באיזורים רבים ירד מספרן ב-90% ויותר.

 

 

 

השופט דניאל פיש, הנחשב לשופט מחמיר במיוחד בענייני סביבה ושימור טבע, גזר על הנאשם שהורשע קנס כספי בסך 7,000 שקל או 30 ימי מאסר תמורתו. בעקבות הרשעתו הקודמת, ישלם הנאשם 5,000 שקל נוספים בגין התחייבותו הקודמת להימנע מלעבור את אותן עבירות. כמו כן, ייאלץ להיפרד גם מרובה הציד ברשותו ששימש לביצוע העבירה וערכו של הרובה הוערך על ידי הנאשם ב-6,000 שקל. בנוסף, יחוייב הנאשם לחתום על התחייבות כספית חדשה בסך 10,000 שקל ולפיה לא יעבור כל עבירה כמפורט בשלוש השנים הבאות.

 

השופט פיש קבע בגזר הדין כי "המשך קיומן של חיות הבר בטבע בישראל מהווה אינטרס כללי ציבורי מובהק".

עוד הוסיף השופט כי "יש מקום לחשוש כי אין באכיפה הנוכחית והעונשים המוטלים על עברייני ציד כדי להביא לשינוי ההתנהגות הנדרש והפסקת התופעה של ציד בלתי חוקי ופגיעה קשה באוכלוסיות חיות הבר". לטענת פיש, במידה ולא יחול שינוי מהותי יש מקום לחשש כי בעוד שנים מעטות יעלמו מינים רבים מנופי הארץ לצמיתות ולא תהיה אפשרות להשיב את אשר אבד.

 

בחברה להגנת הטבע בירכו על פסק הדין ולכידת הצייד. "אנו מסכימים עם אמירתו של השופט כי האכיפה והעונשים הניתנים אין בהם בכדי להרתיע את עברייני הציד", אומר בתגובה דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע. "פסק דין של בג"ץ מאוגוסט שעבר בעקבות עתירת החברה להגנת הטבע בנושא, קבע כי החוגלות הן מין מוגן ועל כן נאסר הציד שלהן, זאת בשל ירידה חדשה באוכלוסייתן".

 

בעוד כחודש תתחיל עונת הציד ובחברה להגנת הטבע מקווים כי ציד למטרות ספורט יאסר לחלוטין. "הדבר פוגע קשות באוכלוסיות של בעלי חיים בסיכון ובבעלי חיים אחרים הניזונים מהם", הם מזהירים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגיעה קשה בחוגלות
צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
מומלצים