שתף קטע נבחר

"ח"כ יורם מרציאנו חטף את הרשיונות וברח"

מתנדבי משטרת התנועה עצרו את יו"ר סיעת העבודה לאחר שהתגלח במהלך נהיגה. הוא סירב לקבל את הקנס ולדבריהם חטף מידיהם את הרשיונות ונמלט. ח"כ מרציאנו: ביצעתי עבירת תנועה אך לא ברחתי. מתנ"א תפנה ליועצת המשפטית של הכנסת. ח"כ אלדד: "אם המקרה נכון צריך להסיר לו את החסינות, להעמיד אותו לדין ולערב את ועדת האתיקה של הכנסת. עמותת "אור ירוק": המקרה מצער בעיקר משום שמדובר בנבחר ציבור

ח"כ יורם מרציאנו שוב מסתבך. יו"ר סיעת העבודה בכנסת נעצר אמש (ה') על ידי מתנדבי משטרת התנועה הארצית והגיב בברוטאליות, לטענתם, כאשר ביקשו לרשום לו דו"ח על כך שהתגלח במהלך הנהיגה. ח"כ מרציאנו, כך סיפרו המתנדבים, ניסה לחטוף את רשיונותיו מידיהם עוד לפני שהספיקו לרשום את פרטיו בדו"ח ובכוונת משטרת התנועה לפנות לגורמים הממונים כדי למצות עם מרציאנו את הדין.

 

לפנות הערב נעצר ח"כ מרציאנו בכביש 44 ליד רמלה. המתנדבים הבחינו כי הנהג, שהסיע עוד מספר אנשים, התגלח תוך כדי נהיגה ועל כן סימנו לו לעצור כדי לרשום לו דו"ח. רק כאשר נעצרה המכונית זיהו כי הנהג הינו חבר הכנסת, שעלה לכותרות לפני מספר חודשים לאחר שהיה מעורב בקטטה במועדון לילה.

 

כאשר הבין ח"כ מרציאנו כי הוא צפוי לספוג קנס, התפתח בינו לבין המתנדבים עימות מילולי. לדבריהם, הוא פנה אליהם כדי להבהיר את זהותו אולם משעמדו על כך שמחובתם לרשום לו דו"ח החליט לערב בנושא את קצין הכנסת באמצעות הטלפון. לבסוף החליט לקחת בכוח מהמתנדבים את הרישיונות שלו שהיו בידיהם, ולטענתם נמלט מהמקום.

 

"היינו בסיור תנועה", סיפר אחד המתנדבים ל-ynet (השם שמור במערכת). "תוך כדי שאנחנו עומדים לחלוף על פני הרכב אנחנו רואים נהג מחזיק את ההגה ביד שמאל וביד ימין מתגלח במכונה חשמלית. על פניו זו עבירה, ולכן הורינו לו לעצור. שלחתי את השותף שלי לקחת מהנהג את הרישיונות והתכוונו להבהיר לו על מה עצרנו אותו - לא רצינו לתת לו דו"ח, אלא להסביר לו שההתנהגות לא נכונה ומהווה סיכון.

 

"פתאום הנהג אמר לנו 'מה פתאום? מה, אתה לא נוהג ביד אחת?'. הוא נתן לשותף שלי את הרישיונות והתחלנו לברר עם ראש המשמרת מה לעשות ואיך להגדיר את זה בדו"ח. עדיין לא ידענו שמדובר בח"כ מרציאנו. לא זיהינו אותו כח"כ וגם באותו מעמד זה לא היה משנה. תוך כדי הדין ודברים הוא התעקש לקבל מאיתנו את הפרטים אבל אמרנו לו שאחרי שנסיים את התהליך הוא יקבל אותם. הוא התרחק ופתאום חזר ואמר 'אני מקליט אתכם, אני מקליט אתכם'. אמרנו לו שאין לנו בעיה. אני הייתי עסוק בקשר והשותף שלי ברישום הפרטים, כשפתאום שמעתי אותו אומר 'אני לא יודע לאן נעלמו הרישונות'. הבנו שהוא לקח אותם".

 

דוברו של מרציאנו: הוא התגלח ולא החזיק בהגה

דורון בן אמו, דובר משטרת התנועה, אמר ל-ynet בעקבות המקרה: "אנחנו רואים בחומרה כל מקרה שאזרח, במהלך בדיקת רישיונות ורישום דו"ח, משבש את עבודת השוטרים ומכשיל אותם במילוי תפקידם. נפנה ליועצת המשפטית של הכנסת (נורית אלשטיין) לצורך בדיקת אפשרות פתיחת תיק לח"כ מרציאנו בגין הכשלת שוטר במילוי תפקידו. כמו כן, נשחזר במקביל את הדו"ח שנכתב לחבר הכנסת ונשלח אותו אליו בדואר". בשעות הערב שחזרו בלשכת התנועה את הדו"ח שאמור לקבל ח"כ מרציאנו - שש נקודות ו-500 שקל על נהיגה בחוסר זהירות.

 

עמותת "אור ירוק", הנלחמת בנגע תאונות הדרכים, מסרה כי "האירוע מצער מאד. העמותה גורסת שאף אחד לא עומד מעל לחוק, והחוק בתחום זה חל כמו בתחום אחר על כולם. אנחנו מצטערים עוד יותר בגלל העובדה שמדובר בנבחר ציבור, שאמור אף לשמש דוגמא ומופת לאחרים. הדוגמא והמסר שאזרחי ישראל קיבלו מהתנהגות זו אינם נאותים בלשון המעטה".

 

ח"כ מרציאנו מסר ל-ynet בתגובה כי אכן התגלח במהלך הנסיעה. לדבריו לכל היותר עבר עבירת תנועה אך הוא הכחיש כי ברח מהמקום.

 

דוברו של ח"כ מרציאנו אמר לאחר התקרית: "חבר הכנסת מרציאנו עוכב היום בשעות הערב על ידי שוטר תנועה, אחרי שהתגלח בזמן הנהיגה ולא החזיק בשתי ידיו את ההגה. הוא הודה באופן מיידי בעבירה ושהה עם השוטר במקום כעשר דקות. בתום ההליך הודיע לו השוטר כי הדו"ח יישלח אליו הביתה. מרציאנו עזב את המקום רק אחרי שקיבל לכך אישור מהשוטר ולאחר שקיבל את מסמכיו בחזרה. ח"כ מרציאנו מתנצל על עבירת התנועה שביצע אולם לכל האשמה האחרת המושמעת בנושא אין כל שחר".

 

כמה מחבריו של ח"כ מרציאנו הצטערו לשמוע על ההסתבכות הנוספת שלו. ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי-מפד"ל) אמר ל-ynet: "חבר כנסת חייב לשמור על החוק ולהוות דוגמא אישית. זה כולל גם את אופן הנהיגה והשמירה על חוקי התעבורה. אזרחי ישראל מאבדים את האמון בשיטת הממשל כשהם רואים מקרים כאלה - אם המקרה אכן קרה. אם המקרה של מרציאנו נכון צריך להסיר לו את החסינות, להעמיד אותו לדין וגם לערב את ועדת האתיקה של הכנסת. הנזק הציבורי למדינת ישראל הוא הרבה יותר גדול מאשר אם אזרח היה עובר עבירה כזו".

 

ח"כ רן כהן (מרצ) הוסיף: "חברי כנסת צריכים להיות דוגמא ומופת לנהגים בישראל והם צריכים לנהוג באדיבות ולשמור על החוק יותר מאזרח רגיל. אנחנו צריכים להקפיד עם עצמנו יותר. בכל מקרה לא שמעתי את גרסתו של מרציאנו ולכן אינני יכול לשפוט".


פורסם לראשונה 12/07/2007 22:10

 

בהכנת הידיעה השתתפו הלל פוסק וענת שלו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יורם מרציאנו. גילוח בזמן הלא נכון
צילום: גיל יוחנן
צילום: תומריקו
משטרת התנועה. אין הנחות
צילום: תומריקו
מומלצים