שתף קטע נבחר

מי שלא מצביע - מאבד שכר

הממשלה תומכת בהצעת החוק לשלול שכר ממי שלא מימש את זכותו (וחובתו) הדמוקרטית. אם תתקבל ההצעה בכנסת, יידרש כל אזרח להציג למעסיקו אישור שאכן הצביע, אחרת - יישלל ממנו השכר בגין יום השבתון הרשמי. "אפשר למחות בפתק לבן", מסביר יוזם החוק, ח"כ רוברט אילטוב. ומה אתם חושבים?

מבחירות לבחירות צונחים שיעורי ההצבעה בישראל. בפעם האחרונה, במארס אשתקד, הם עמדו על 63.2% - שפל חסר תקדים בבחירות כלליות לכנסת. שיא שלילי נמוך עוד יותר (62%) נרשם ב-2001, בבחירות המיוחדות לראשות הממשלה בלבד. בתגובה החליטו הפוליטיקאים לנקוט יוזמה, ולהעלות את האחוזים בכוח - דרך הכיס.  

 

הבוקר (יום ב') אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת החוק של ח"כ רוברט אילטוב, לפיה אזרח שלא יצביע בבחירות לכנסת - לא יקבל שכר ביום הבחירות. ההצעה, הסביר חבר-הכנסת מסיעת "ישראל ביתנו", נועדה לעורר את המצביעים לטרוח לקלפי.  

 

אם יאושר החוק בשלוש קריאות בכנסת, יידרש כל אזרח למסור למעסיקו אישור כי אכן הצביע ביום הבחירות, המוגדר כיום שבתון מאז קום המדינה. אם לא יוכיח כי מימש את זכותו הדמוקרטית - לא יקבל שכר בגין אותו יום. הסנקציה אינה רלוונטית לעובדים עצמאיים, אולם מובטלים יידרשו להציג אישור הצבעה ללשכת התעסוקה ולביטוח לאומי, כדי לקבל דמי אבטלה על אותו יום.  

 

"היו מספר הצעות דומות בעבר וגם בכנסת הזו", אמר ל-ynet ח"כ אילטוב. "החלטתי

להגיש את ההצעה משום שחוק השבתון בעצם לא מצדיק את המטרה שלו - הוא נועד כדי שאנשים יצביעו וילכו לבחור".

 

"נכון להיום", הוסיף הח"כ היוזם, "אנשים טוענים שהם מצביעים הצבעת מחאה בכך שהם לא הולכים להצביע. אני אינני מבין זאת - הצבעת מחאה היא פתק לבן. אי הליכה לקלפי איננה הצבעה כזאת".

 

הצעת החוק של אילטוב מזכירה הצעה קודמת של רוחמה אברהם, אשר קידמה בוועדת השרים היום את האישור. בכמה מדינות במערב כבר מוטלות סנקציות על אזרחים שאינם מממשים את זכותם - וחובתם - הדמוקרטית. באוסטרליה למשל נקבע הדבר בחוק, ומי שלא הצביע מקבל לביתו לאחר שלושה חודשים הודעת קנס בגובה עשרים דולרים.

 

אבל זו לא הצעת החוק היחידה שעלתה היום על שולחנה של ועדת השרים לענייני חקיקה. בניסיון "לנקות שולחן" לקראת סוף מושב האביב של הכנסת, דנה היום הוועדה בלא פחות מ-66 הצעות חוק - בהן: מימון נסיעות של משפחות חטופים לחו"ל, איסור על מכירת קרקעות של קק"ל ללא-יהודים ושילוב עולים במערכת החינוך.  

 

  • למגיבים: סמנו תחילה אם אתם "בעד" או "נגד" הצעת החוק

פורסם לראשונה 16/07/2007 09:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הפתק - או הכסף
צילום: איי פי
ח"כ אילטוב
מומלצים