שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אז איך ה-Playstation 3 כנגן סרטים מתקדם? בדקנו

  ה-Playstation 3 היא לא רק קונסולת משחקים, אלא גם נגן סרטי DVD והפורמט המתקדם Blu-Ray. אתר hometheater.co.il בדק

  מבין הקונסולות בשוק, ה-Playstation 3 היא היחידה הכוללת כונן Blu-ray פנימי. ה-Blu-Ray (או BR) הוא אחד משני הפורמטים של הדור הבא של ה-DVD (המתחרה הוא HD-DVD), וכונן ה-BR למעשה הופך את הקונוסולה גם לנגן סרטים באבחנה גבוהה.

   

    

  גדול ומגושם

  הבדיקה נערכה על PS3 הכוללת כונן קשיח בנפח של 60GB. הקונסולה די גדולה, כגודלו של מחשב HTPC סטנדרטי בעל עיצוב עתידני. המארז הוא בצבע Piano Black ומשקל מכובד של כמעט חמישה ק"ג. לחלק מהאנשים הוא יראה חלקלק ועתידני, לחלק האחר מגושם וכבד.

    

  ניתן להציב את הקונסולה במצב שכיבה או עמידה והפאנל שלה חלק מכל כפתור בולט חוץ מ On/Off ו-Eject אשר מגיעים בצורת Touch.

   

  מאחורי הקונסולה ניתן למצוא יציאת AV Multi out - יציאת וידאו ואודיו אנלוגית (מקבלים מתאם לסטריאו ווידאו קומפוזיט, ניתן לרכוש קומפוננט), יציאה אופטית S/PDIF לאודיו, חיבור Ethernet 1000BASE ,HDMI 1.3 עבור פורמטי Dolby TrueHD & DTS HD.

    

  אין מעבד ייחודי לנגן

  הלב של ה-PS3 הוא מעבד יעודי, ה-Cell Broadband Engine שרץ במהירות של 3.2GHz המעבד פותח על ידי IBM ,Sony ולמרבה הפלא - Toshiba. קצת אירוני בהתחשב בעובדה כי Toshiba ו-Sony עומדות משני צידי המתרס של מאבק הפורמטים - Blu-ray נגד HD DVD.

   

  ה-PS3 חסר מעבד ייעודי עבור הוידאו כמו נגני Blu-ray יעודיים, הוא מסתמך על מעבד ה-Cell והתוכנה עבור הפענוח. מצד אחד זה נראה כמו חסרון, אך ניתן לראות זה גם כיתרון כי בעתיד יהיה אפשרי להרחיב את יכולות הקונסולה באמצעות שדרוגי קושחה (Firmware).

    

  ממשק נוח ופשוט

  ה-CrossMediaBar (או XMB), הינה מערכת ממשק גרפי שפותחה על ידי Sony. הייחוד שלה הוא שהיא מכילה אייקונים אשר מפוזרים בצורה אופקית על המסך. האייקונים מהווים ראשי תפריט כגון אודיו, וידאו, משחקים, רשת וכו'.

   

  כאשר עומדים על אחד האייקונים, אייקונים נוספים מתווספים בצורה מאונכת. זוהי מערכת ממשק מאוד נוחה לעבודה, מהירה ופשוטה להפעלה.

   

  בשל הצלחתה, Sony יישמה אותה במכשירים רבים אחרים שלה. ב-PS3, ה-XMB מתחלקת למספר קטגוריות עיקריות, הכל מאוד ברור ותמציתי. בתפריט הווידאו, למשל, יוצג הדיסק שנמצא בתוך הכונן (במידה וקיים) ויוצגו כל הסרטים שהורדו לכונן הפנימי בצורת סרטונים מקדימים באורך 15 שניות. 

    

  תכונת Upscale ל-DVD - לא מרשימה

  בדקנו סצינה מתוך ה-DVD של הסרט The Phantom Menace - בקטע זה מתקיים מרוץ בין פודים, וקיימים מספר קטעים בהם יש התמקדות על הפודים וניתן לראות בקלות אם נעשה שיפור כלשהו בוידאו.

   

  קיבלתי רושם כי תכונת ה-Upscale (שאמורה לשפר את הביצועים) הוסיפה מימד מסויים של טשטוש לתמונה, התמונה נראתה קצת לא בפוקוס ומשום מה גווני הפנים נראו לא טיבעיים.  

   

  בקטע אחר מתוך The Matrix Reloaded, רוכבת דמות על אופנוע, ומנסה להתחמק מדמויות אחרות. זהו קטע מרשים מאוד מבחינה ויזואלית ומבחינת שמע, רעש מנוע אופנוע ה-Ducati בעל נפח של ליטר מעורר חשק לרכוב על אחד כזה ולהגביר את הווליום.

   

  במהלך הצפייה בסצנה, משום מה כמעט ולא הצלחתי כמעט להבחין בשום הבדל כאשר ה-Upscale היה מופעל או מכובה. לדעתי, בשלב זה יכולת ה Upscale הינה גימיק שיווקי ותו לא, ייתכן וגירסאות קשוחה עתידיות ישפרו את המצב.

   

  סרטי Blu-Ray - תמונה חדה ומפורטת

  חיברנו את ה-PS3 למסך באמצעות HDMI ונעשה שימוש ביציאת האודיו הגידיטלית. לצורך הבדיקה, צפינו בסרט "קזינו רויאל", המשווק גם בפורמט החדש Blu-Ray.

   

  הסרט מקודד ב-1080p, משתמש בסטנדרט MPEG-4 AVC המתקדם עבור דחיסת הוידאו, ביחס מסך של 2.40:1 והכל יושב על דיסק Blu-ray דו-שיכבתי בעל נפח של 50GB.

   

  בהחלט נתונים מרשימים עבור מקור. זהו אחד הדיסקים הראשונים שמשתמש בקידוד זה לעומת שחרורים קודמים יותר של Blu-ray שהשתמשו בדחיסת MPEG-2 המיושנת. 

   

  מדדנו 10 שניות מרגע ההפעלה של הקונסולה ועד להצגת הלוגו של Sony PlayStation3. לאחר 19 שניות היה זיהוי אוטומטי כי יש דיסק בכונן והתחלת נגינה שלו. לאחר 34 שניות התמונה הראשונה מתוך הדיסק נוגנה. לא זמנים מרשימים במיוחד, אך בהחלט משביע רצון לעומת נגני Blu-ray יעודיים אשר מתאפיינים בזמן תגובה איטי יותר.

   

  בדיסק יש תפריט ראשוני בדומה ל DVD, הכולל דילוג לפרקים, תוספות וניגון הסרט. לא משהו מיוחד שלא התרגלנו אליו בנגני DVD.

   

  הצפייה בסרט עצמו הינה תצוגה מרהיבה של יכולות הפורמט ובהחלט עושה לו צדק. לאורך כל הסרט התמונה היתה חדה בצורה יוצאת דופן, מפורטת, השחורים נראו כפחם, צבעים עשירים והכל מוביל לתמונה תלת מימדית בעלת תחושה ריאליסטית של עומק. 

   

  שימוש בשלט

  מבחינה חיצונית השלט של ה-PS3 די דומה לשלט שהכרנו ב PS2 שגם הוא די דומה בעצם לשלט של PS1. השלט נטען ובעל סוללה שמחזיקה 30 שעות פעולה בין טעינה לטעינה. ויש אפשרות לחיבור של עד 7 שלטים בו זמנית. השלט בעל קישוריות Bloothtooth ולכן בעל טווח מצויין של עד 20 מ'.

   

  השלט מיועד כמובן לשליטה במשחקים, ולא עוצב במקור לשליטה על נגן. כפתורי L1/R1 משמשים להרצת הוידאו קדימה במהירות 1.5, 10, 30, 120, כאשר נתין להמשיך לשמוע את פס הקול רק במהירות 1.5, עבור דילוג פרקים, ניתן להשתמש ב L2/R2. הידית האנאלוגית תעזור לנו בצפייה בניווט פריימים בודדים.

   

  לחיצה על Play (על מנת להמשיך את הניגון במהירות רגילה) במהלך הרצה במהירות של x60 או x120 עצרה את התמונה בדיוק בנקודה בה לוחצים. ביצוע ההרצה והעצירה במקום הייתה מדוייקת ומרשימה.

   

  כמו DVD: זוויות צפיה, רצועות שמע, כתוביות

  במהלך הצפייה, ניתן להעלות תפריט ניווט שמעניק גישה מהירה למספר אופציות מתקדמות. התפריט מאפשר לשנות רצעות קול, זוויות, נגינה חוזרת מהירה (Replay) של 15 שניות וקפיצה קדימה של 15 שניות (עובד מדוייק), כתוביות ועוד.

   

  במהלך הצפייה ניתן ללחוץ על Select ותתקבל תצוגה עם פירוט לגבי פורמט האודיו המנוגן והקצב (bitrate) שלו, קידוד הוידאו, גרף של זמן צפייה ועוד.

   

  חומרה - עדיין טעונה שיפור

  ה PS3 הוצב על מדף נקי מאובייקטים מכל צדדיו בחדר מאוורר לחלוטין ועדיין התחמם כהוגן, הוא מחמם את החדר בקלות וזקוק לדעתי לפתרון קירור יעיל הרבה יותר מהמובנה.

   

  ניתן לראות שלל פתרונות כאלה למכירה ואני מאמין שרצוי להשתמש בפתרון כזה על מנת להאריך את חיי הקונסולה.

  אני מעריך כי המצאות ספק הכח בתוך הקונסולה תורמת לבעיה.

   

  בקטעי סרטים שקטים ניתן בקלות לשמוע את המאוורר.כאשר צופים בסרט ומעוניינים לעשות פעולה כלשהיא בשלט, יש צורך להחזיק אותו בשתי ידיים על מנת ללחוץ על הכפתור המתאים, הוא נועד מראש לאחיזה בשתי ידיים בשל יעודו כשלט למשחקים. ישנו שלט ייעודי ל-Blu-Ray הנמכר בנפרד.

   

  מתחת למכסה המנוע

  הקונסולה מכילה כונן קשיח SATA 2.5 אינץ וניתנת להחלפה בקלות על ידי המשתמש. לאחר ההחלפה יש זיהוי של הקונסולה לגבי הכונן החדש ולאחר פירמוט מהיר ל fat32 דרך תפריטי ה XMB, ניתן להשתמש בכונן. אין צורך לדאוג לגבי הקושחה ומערכת ההפעלה, אלה יושבות על זכרון Flash פנימי.

     

  קיימים 4 מחברי USB 2.0 ושלוש כניסות עבור כרטיסי זכרון מסוג: CompactFlash ,SD/miniSD ,MemoryStick Pro אשר מוסתרים על ידי דלת קטנה - אידיאלי לבעלי מצלמות דיגיטליות.

   

  הקונסולה כוללת גם כרטיס רשת 802.11 b/g עם תמיכה ב-WEP ו-WAP. תוכנת UpnP מובנה בתוכנה ותמיכה ב-DLNA, Bluetooth 2.0 ו USB 2.0 עבור אביזרים נלווים כגון מקלדת, עכבר, אוזניות ומיקרופון ל-VoIP, מצלמת רשת, כונני Flash, כונן קשיח ועוד.

   

  סיכום

  יתרונות: 1080p24 - רוב הסרטים כיום מגיעים מהקולנוע, כלומר קצב ה-FPS שווה ל-24 פריימים, תמיכה ב-1080p24 מאפשרת שידור התמונה ללא שום עיבוד תמונה למסכים תואמים, זהו יתרון וידאופילי משמעותי עבור בעלי מסך FHD עם תמיכה בפורמט, משחקי On-Line בחינם, הקונסולה מזהה ללא בעיה כותרי CD, DVD, DVD Audio, מהירות תגובה מיידית, איכות תמונה

   

  חסרונות: אין יציאת Analog Multichannel Out עבור פורמטי האודיו החדשים, לא ניתן להחליף את שפת הממשק (XMB) לעברית, אין אפשרות ליצור רשימת השמעה, כונן קשיח פנימי בפורמט Fat32,  יכולות סטרימינג מוגבלות.

    

  ציונים

  עיצוב חיצוני: 7

  ממשק משתמש: 9

  מהירות ויעילות: 8

  תאימות פורמטים: 6

  קדימה/אחורה: 9

  איכות תמונה: 9

   

  מחיר: החל מ-3345 שקלים (שימו לב: המחיר משתנה לפי הדגם והגירסה). להשוואת מחירים

   

  לכל סקירות מוצרי האודיו והקולנוע הביתי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים