שתף קטע נבחר

תיאסר מכירת חומרי הדברה המכילים זרחנים אורגניים

שיווק חומרי הדברה לבית ולחצר ייאסר החל מה-1 בינואר 2008. הסיבה: השימוש בחומרים אלה עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לעוברים ותינוקות. הבעיה: חומרי הדברה לגינה הביתית שמכילים אותו חומר בדיוק ימשיכו להיות מותרים למכירה. משרד החקלאות בתגובה: "בכל העולם, כולל אירופה וארה"ב, קיימים שימושים רחבים רשומים של החומרים הנ"ל בחקלאות"

המשרד לאיכות הסביבה הודיע לרשתות השיווק ולחנויות על כך שמתאריך ה-1 בינואר 2008 יבוטל הרישוי של כל תכשירי ההדברה התברואתיים לבית ולחצר המכילים זרחנים אורגניים מסוג כלורפיריפוס ודיאזינון ותאסר מכירתם בישראל. נקודות המכירה שיחזיקו במלאים יתבקשו לפנות אותם לרמת חובב, על פי נוהל הטיפול בחומרים מסוכנים.

 

ההחלטה על איסור מכירת מוצרים המכילים זרחנים אורגניים התקבלה בעקבות מחקרים שנערכו בעולם, ולפיהם חשיפה של נשים בהריון ותינוקות לחומרים אלו עלולה לגרום לפגיעה בהתפתחות של עוברים ותינוקות, לירידה במשקל של ילודים ולירידה בהיקף הראש שלהם – נזקים שחלקם הם בלתי הפיכים.

 

בעקבות המחקרים, קיבלה הרשות האמריקאית לאיכות הסביבה החלטה כבר לפני מספר שנים להפסיק את שיווק המוצרים לבית, לגינה ובחלק מגידולי החקלאות. יישום האיסור בישראל נדחה מספר פעמים, אולם כעת נקבע מועד סופי להפסקת מכירת המוצרים המסוכנים והוצאו הנחיות לפינוי שלהם.

 

למרות החלטת המשרד לאיכות הסביבה, תימשך מכירת חומרי הדברה שמכילים זרחנים אורגניים לגינה הביתית, מאחר והאחריות על חומרי הדברה לגינה נמצאת בידי השירותים להגנת הצומח במשרד החקלאות, שלא קיבלו החלטה דומה.

 

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "החומרים שנאסרו על ידי איכות הסביבה לשימוש ביתי הם תכשירים על בסיס: CHLORPYRIPHOS AND DIAZINON (חומרים על בסיס זרחן אורגני). הסיבה היא שבשימוש ביתי נוצרת חשיפה ממושכת לאנשים השוהים בחלל הסגור שטופל בתכשיר, לדוגמה: הדברת מזיקים בתוך הבית (שימושי תברואה למיניהם). החלטה מסוג זה התקבלה גם על ידי הרשויות בארה"ב.

 

"שלטונות ארה"ב, בדומה למצב בישראל, מבדילים בצורה הגיונית בשימושים שהם בתוך הבית (Indoor) ושימושים מחוץ לבית (outdoor). אין צורך להסביר שפעילות חקלאית מתרחשת בחלל הפתוח ((outdoor). לא ידוע לנו על החלטה דומה באירופה הקשורה לחומרים אלה.

 

"בכל העולם, כולל אירופה וארה"ב, קיימים שימושים רחבים רשומים של החומרים הנ"ל בחקלאות. שימוש נכון בהם (לפי הוראות התווית) אינו מסכן את המיישם וצרכן התוצרת. לשימוש בכלורפיריפוס ודיאזינון נקבעו על ידי משרדי הבריאות והחקלאות שאריות מרביות מותרות, שאינן מסכנות את הבריאות הציבור, בסדרה ארוכה של גידולים אכילים".


פורסם לראשונה 17/07/2007 12:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הדברה. החומרים מסכנים
צילום: איי פי
מומלצים