שתף קטע נבחר

האישום המקורי: "הטרדה ועבירות מין חמורות"

מסמך: הנוסח המלא של טיוטת כתב האישום, כפי שניסחה פרקליטות המדינה לפני עיסקת הטיעון עם משה קצב, מגולל מסכת מפורטת של הטרדות כלפי עובדותיו. על א' אשר תלונתה הושמטה מכתב האישום החדש נכתב: "הנאשם התקרב אליה והכניס את שתי ידיו מתחת לחולצתה. בידו האחת ליטף את גבה ובידו השנייה - את חזה"

"הנאשם נהג לנצל את סמכותו ומרותו כדי להטריד מינית ולעבור עבירות מין חמורות כלפי עובדות משרד התיירות ומשכן הנשיא שהיו כפופות לו", כך נפתחת טיוטת כתב האישום המקורי שגיבשה פרקליטות המדינה נגד הנשיא לשעבר, משה קצב. בטיוטה, המשתרעת על פני 13 עמודים, נכתב עוד כי קצב נהג "לחזר אחר העובדות, להחמיא להן לעתים תכופות על הופעתן החיצונית, לשאול אותן שאלות אישיות ולקרוא להן ללשכתו לעתים תכופות, אף אם שגרת יום העבודה לא דרשה זאת".

 

טיוטת כתב האישום, שנחשפה לאחרונה ב"ידיעות אחרונות" ומובאת במלואהּ בקישור המצורף, מגוללת כיצד ביצע לכאורה קצב מעשי הטרדה מינית, מעשים מגונים ללא הסכמה, מעשה מגונה בכוח, מעשי בעילה תוך ניצול מרות ואינוס, והכול - תוך ניצול מעמדו ומרותו על העובדות שהיו כפופות לו. עיקריה הוצגו לציבור בינואר ולאחרונה, כידוע, בעקבות עסקת הטיעון בין הפרקליטות לעורכי דינו של קצב, הוסרו ממנה אישומים רבים לקראת הגשת כתב אישום חדש וקל בהרבה מכפי שתוכנן.

 

טיוטת כתב האישום - הנוסח המלא

 

בנוגע למתלוננת א' ממשרד התיירות קובעת הפרקליטות: "החל מהימים הראשונים לעבודתה נהג הנאשם (קצב) להחמיא לה לעתים תכופות הן על כישורי עבודתה הן על מראה החיצוני ובגדיה, ואמר לה, בין היתר, כי היא 'חתיכה', 'יפה' ו'סקסית'. בחלוף פרק זמן קצר, כשהייתה נכנסת ללשכתו של הנאשם במשרד התיירות בירושלים לצורך פגישות עבודה, נהג הנאשם להשמיע באוזניה פרטים אינטימיים אודותיו וניסה לפתח עימה שיחה בנושאי מין.

 

"הנאשם נהג להציע ל-א' הצעות בעלות אופי מיני ובין היתר ביקש ממנה לפתוח כפתור בחולצתה ולבוא לעבודה לבושה בחצאית במקום במכנסיים. בכל אותה עת חזר הנאשם וביקש ממנה לקיים עמו יחסי מין. בתקופה זו האדיר הנאשם את מעמדה של א' בלשכה, אסר על עובדים אחרים להיכנס למשרדו בעת ששהתה שם ועמד על כך כי תעמוד לצדו כשיגיעו צלמים לצלמו. בהמשך, כאשר הייתה א' נכנסת ללשכה לצורך פגישות עבודה, נהג הנאשם לבקש ממנה לעמוד לידו ונהג ללטפה ולחבקה סביב מותניה. בחלק מהמקרים הנאשם אף ניסה לנשק את א' על פיה".

 

טיוטת כתב האישום ממשיכה ומתארת כיצד במספר מקרים, בעת נסיעתם למשכן הכנסת בירושלים במכונית השרד של קצב, הוא נהג להושיט את ידו למושב האחורי שבו ישבה וללטף את רגליה.

 

אחד המקרים החמורים המתוארים בכתב האישום היה במהלך אירוע בתל אביב בו נכחו קצב ו-א'. "במהלך האירוע פנה הנאשם ל-א', אמר לה ששכח דבר מה במשרדו בתל אביב, וביקש ממנה להתלוות אליו כדי לקחתו. הם נסעו ללשכתו של הנאשם בתל-אביב וכשנכנסו למשרד לא היה בו איש מלבדם. א' התיישבה על כיסא וקצב לידה. הנאשם נגע בחזה של א' וניסה להוריד את מכנסיה. היא התנגדה ומשכה את מכנסיה בחזרה למעלה.

 

"בין השניים התפתח מאבק, ובמהלכו הפיל הנאשם את א' על הרצפה, הפשיטה ממכנסיה בכוח, פתח את מכנסיו, פישק בכוח את רגליה של א' והחדיר את איבר מינו אל תוך איבר מינה. כל אותה העת דרשה א' מהנאשם לחדול ממעשיו וניסתה בכוח ידיה להדוף אותו מעליה, אך ללא הועיל. א' המשיכה להדוף את הנאשם והוא חדל ממעשיו בטרם הגיע לפורקן".

 

"הנאשם נגע ל-א' בחזה - והיא פרצה בבכי"

אחד השינויים המשמעותיים בין טיוטת כתב האישום המקורית לבין כתב האישום שנוסח לאחר עסקת הטיעון שאליה הגיעו עורכי דינו של קצב עם פרקליטות המדינה, היה השמטת תלונתה של א', עובדת בית הנשיא. בטיוטה הראשונית מופיע תיאור מערכת היחסים שכפה קצב על א' ובין היתר מצוין כי "הנאשם נהג להתקשר לטלפון שבמשרדה לעתים תכופות ולשוחח עמה בנושאים אישיים אשר אינם קשורים לעבודה. בין היתר, שאל הנאשם את א' על בני זוגה בהווה ובעבר ועל יחסים אינטימיים שקיימה עמם. א' ניסתה להתחמק ולשנות את נושאי השיחה".

 

כתב האישום ממשיך ומתאר את מסכת ההטרדות מצדו של קצב כלפי א': "זמן קצר לאחר תחילת עבודתה בלשכתו של הנאשם, באחד המקרים שבהם נכנסה א' ללשכתו בענייני עבודה, ביקש ממנה הנאשם לקום ולעמוד. א' נעמדה והנאשם התקדם לעברה, הושיט את ידו ונגע במפתיע בחזה, בתנועת ליטוף. משהביעה א' תרעומת על מעשיו, השיב לה הנאשם: 'זה בסדר, אל תדאגי'. בתגובה לכך עזבה א' את הלשכה ולא התייצבה לעבודה במשך ימים אחדים...

 

"...לאחר שבועות אחדים, בעת ש-א' ישבה בפגישת עבודה עם הנאשם בלשכתו, קם הנאשם ממקומו, התקרב אליה והכניס את שתי ידיו מתחת לחולצתה. בידו האחת ליטף את גבה של א' ובידו השנייה - את חזה. א' פרצה בבכי, אמרה לנאשם כי אינה מוכנה שייגע בה ועזבה את הלשכה. משנוכח הנאשם לדעת כי א' אינה משתפת עמו פעולה במעשיו המיניים, החל להתנכל לה בעבודתה, טפל עליה אשמות שווא בנוגע לתפקודה, וליבה סכסוכים שהיו בינה לבין עובדת אחרת במשכן".

 

במסגרת כתב האישום המקורי ביקשה הפרקליטות להעמיד את קצב לדין גם על כך שבמהלך כהונתו כנשיא המדינה השתתף בעשרות אירועים פרטיים ושמחות של קרובי משפחתו, קרובי משפחת אישתו וידידיו, שאליהם הוזמן שלא בתוקף תפקידו כנשיא המדינה והעניק כמתנה גביע כסף, שעלותו 440 ש"ח, אשר שולם על ידי אוצר המדינה. "הנאשם יצר מצג כי מדובר באירוע שאליו הוזמן כביכול בתוקף תפקידו כנשיא המדינה", נכתב.

 

לאחר פירוט רשימת האירועים בהם העניק את אותם גביעי כסף כמתנה, ציינו פרקליטי המדינה: "במעשיו המתוארים לעיל עשה הנאשם במילוי תפקידו כעובד ציבור מעשה מרמה .. אמונים הפוגעים בציבור וקיבל במרמה בנסיבות מחמירות. הנסיבות המחמירות מתבטאות בריבוי המקרים, בכך שנעשו לאורך רוב שנות כהונת הנאשם, במעמדו הרם של הנאשם ובניצול לרעה של האמון הרב שניתן בו". כזכור, כמו תלונתה של א' ממשכן הנשיא, כך גם האישומים בנוגע לפרשת גביעי הכסף הושמטו מכתב האישום המחודש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב. פרטים קשים שנמחקו
צילום: איי פי
המתלוננת א'. לא מופיע באישום החדש
צילום: ניב קלדרון
מומלצים