שתף קטע נבחר

הסוף ל"בני הדייג": חמשת הנאשמים הורשעו

הנאשמים בפרשה הורשעו בעבירות של חטיפה ואחד אף הורשע בהריגה. לפי עסקת טיעון, שנחשפה לראשונה ב-ynet, ירצה עיזאת חמאד - הנחשב ל"ראש ארגון הפשע" - שלוש שנות מאסר בגין חטיפתו של חאדר דקה, אשר נורה למוות ביפו. התובעת ביקשה למחוק מהפרוטוקול ביקורת קשה שהטיח בית המשפט בפרקליטות

בית המשפט המחוזי בתל-אביב הרשיע הבוקר (יום ד') את חמשת הנאשמים בפרשת "בני הדייג" בעבירות של חטיפה. אחד הנאשמים אף הורשע בהריגה. לפי הסדר הטיעון, שפרטיו פורסמו לראשונה ב-ynet, ירצה עיזאת חמאד, הנחשב כראש ארגון הפשע, שלוש שנות מאסר בגין חטיפתו של חאדר דקה.

 

על פי ההסדר, עבאד קזז, שנאשם כי הוא זה שביצע את הרצח בפועל, ירצה שש שנות מאסר בלבד. שני נאשמים נוספים, וויסאם שורעפי ופייסל שורעפי ירצו שלוש וחצי שנות מאסר ונאשם נוסף ירצה שנה וחצי בלבד, אותה הוא מסיים לרצות היום והוא צפוי להשתחרר.

 

כזכור, הרצח אירע לפני שנתיים, אז הגיעו חאדר דקה וקרוב משפחתו לביתו של עיזאת חמאד ביפו. בבית חמאד הוכו ונכפתו השניים על-ידי עיזאת חמאד, חסן אבו ריאש (אחיינו של עיזאת חמאד), פייסל שורפי, עבד קזז, וויסאס שורפי. הם הורו להם לקרוא בקוראן לפני הוצאתם להורג והוכנסו לתא המטען של הרכב בו הגיעו והוסעו מהמקום.

  

ברחוב יהודה הימית הצליחו דקה וקרוב משפחתו להיחלץ מתא המטען של הרכב כשהם כפותים ולברוח. עבד קזז, אחד מהחוטפים, הבחין בהם והחל לרדוף אחריהם תוך שהוא יורה לעברם, לעיני עוברים ושבים במרכז העיר יפו. מהירי נפגע ונהרג חאדר דקה ואילו החטוף השני הצליח להימלט.

 

התובעת בתיק, יהודית לייבה, הסבירה היום לבית המשפט מדוע הגיעו בפרקליטות להסדר טיעון עם הנאשמים, לאחר שבית המשפט קבע כי עליהם לחשוף את המקור המשטרתי שהביא לפענוח הרצח. בנוסף, ביקשה לייבה למחוק מפרוטוקול המשפט דברים קשים שנכתבו עליה, על הפרקליטות, ועל התובעת הנוספת מיה בראל, בהחלטה שניתנה בדצמבר 2006. באותה ההחלטה, שבה זיכה בית המשפט את הנאשמים בפרשה לאחר שהפרקליטות לא הסכימה לחשוף את המקור, נכתב כי השתיים מסלפות עובדות ומסתירות פרטים.

 

לייבה אמרה היום כי הדברים פגעו בהן באופן קשה, וגרמו להן כאב וצער רב. השתיים הציגו בפני בית המשפט מכתב של פרקליט המדינה, ערן שנדר, שביקש מבית המשפט אף הוא למחוק את הדברים שכתב בהחלטתו והוסיף כי טענות הפרקליטות היו מדויקות.

 

עוד אמרה התביעה בבית המשפט כי הסדר הטיעון הוא חריג, מפני שחשיפת המקור הייתה פוגעת פגיעה אנושה בפעילות המשטרה. עו"ד לייבה הוסיפה כי במהלך התנהלות המשפט התברר שהמקור המשטרתי היה מעורב בפרשה מעבר ממה שהיה ידוע אף לה. לטענתה, דבר זה גרם לפרקליטות להבין כי הוא פוגע במהימנות העדים בפרשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
עיזאת חאמד
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
פייסל שורפי
צילום: אבי כהן
מומלצים