שתף קטע נבחר

המנכ"ל דינור: אולמרט ידע על מצב המקלטים

ראש הממשלה ידע היטב שהעורף יוכה, ובכל זאת החליט לצאת למלחמה - כך מבהיר מנכ"ל משרדו. "השאלה הייתה מה מסכנים אם פועלים - ומה מסכנים אם לא פועלים". בשנה האחרונה, מדגישים אנשי אולמרט, נעשתה עבודה רבה לשיפור המערך

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אכן ידע על מצב המקלטים בצפון, אך בכל זאת החליט לצאת למלחמה - כך אומר מנכ"ל משרדו, רענן דינור, בתגובה לפרסום דו"ח המבקר אודות מחדלי העורף. לדבריו, אולמרט אף ידע שהעורף עתיד לספוג מכה קשה מטילי חיזבאללה. 

 

דו"ח המבקר על הטיפול בעורף:

 

בדו"ח המבקר שפורסם בצהריים נכתב כי "ראש הממשלה, שר הביטחון לשעבר פרץ, שרי ממשלה, הרמטכ"ל לשעבר חלוץ ומפקד פיקוד העורף, אלוף יצחק גרשון - כל אחד על פי חלקו - כשלו באורח חמור בתהליכי קבלת ההחלטות, ההערכה והביצוע בהתייחסותם ובטיפולם בעורף במלחמת לבנון".

 

ראש הממשלה אולמרט נערך כבר יותר משבוע למאבק בדו"ח החריף של מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס. בשבוע שעבר כינס דינור פורום של חמישה מנכ"לי משרדי ממשלה שונים, כדי להראות מה נעשה בשנה האחרונה לטיפול בעורף. העיתוי נקבע שלא במקרה לקראת פרסום דו"ח המבקר.

 

המנכ"ל דינור הבהיר במסיבת עיתונאים שכינס כי "ראש הממשלה ידע את כל הסיכונים לעורף, כולל סכנת הטילים של חיזבאללה. דִברו על זה הרבה פעמים במהלך אותו היום, ואני יודע זאת כי הייתי שותף לכל הדיונים שנוגעים לעורף. מצב המקלוט היה אחד השיקולים החשובים, אך השיקול היה מה מסכנים אם פועלים מול מה מסכנים בעתיד אם לא פועלים מול האיום הזה".

 

דינור הוסיף כי אולמרט קיבל דיווח מקיף על המצב במקלטים ובחדרי הביטחון מגורמים בפיקוד העורף בצבא ומהרמטכ"ל דן חלוץ. "ראש הממשלה ידע את המצב לאשורו, ואז קיבל את החלטתו שלו. החלטה זו נבעה מהצורך שלא להשאיר את מדינת ישראל מול האיום המתמשך הזה, ולפעול נגדו לאלתר.

 

"יתרה מזאת, במהלך הימים והשבועות הבאים, לא היה דיון פנימי שלנו מול גורמי הביטחון, ישיבות ממשלה או ישיבות קבינט, שהנושא הזה לא עלה. אני נשלחתי אישית לטפל בכל סוגיית העורף וידענו בדיוק את התמונה", הבהיר דינור.

 

"אני לא רוצה להגדיר את הטיפול בעורף במלחמה כהצלחה או ככישלון שלנו. הערך של המלחמה הזאת הוא בטלטלה שעברנו בכל סוגיית הטיפול בעורף. טלטלה זאת הובילה לשורה של פעולות שביצענו במהלך השנה האחרונה. בין היתר הועבר לידי משרד הביטחון כלל הטיפול בעורף, באחזקת המקלטים הציבוריים והטיפול במקלטים פרטיים. כמו כן, הועבר הטיפול בנושא הרשויות המקומיות, בנושא משק לשעת חרום, פינוי תושבים, רשויות מקומיות, בנקים ועוד", ציין דינור.

 

"אם מחר תפרוץ מלחמה, אנו ערוכים טוב יותר מלפני שנה, אבל זה לא המקום הטוב ביותר שהייתי רוצה להיות בו", סיכם המנכ"ל דינור.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דינור. היה שותף
צילום: יואב גלאי
אולמרט. ידע את הסיכון
צילום: איי פי
לינדנשטראוס. ציון נכשל
צילום: אמנון מרנדה
דו"ח מבקר המדינה
מומלצים