שתף קטע נבחר

דיווח: אסד יקבל נשק מטהרן ולא ידבר עם ישראל

מקור איראני מסר לעיתון "א-שרק אל-אווסט" פרטים משיחותיהם של נשיאי איראן וסוריה השבוע. איראן תממן רכישת מטוסים, טנקים, טילים נגד ספינות ועוד. בנוסף - תסייע בתחומי המחקר הגרעיני והנשק הכימי. עוד סוכם כי אסד יימנע מלהיכנס למו"מ לשלום עם ישראל תמורת מאמץ איראני להמשיך ולתמוך בדמשק בנושא הלבנוני

איראן וסוריה משדרגות יחסים. פרטים ראשונים דלפו הבוקר (שבת) משיחותיהם של נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד ונשיא סוריה, בשאר אסד, בעת ביקורו של הנשיא האיראני בדמשק שלשום.

  

מקור איראני שעקב אחרי השיחות גילה כי שתי המדינות הידקו עוד יותר את היחסים המדיניים והביטחוניים ביניהן שכבר מוסדו בעבר ולמעשה איראן הופכת את סוריה למי שתלויה בה במידה רבה יותר. זאת, באמצעות העברת מזומנים לרכישת נשק, העברת כלי נשק והקמת מפעלים צבאיים.

 

העיתון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון, מדווח על חלקים מההסכם הכולל לשיתוף פעולה אסטרטגי בין טהרן לדמשק, שעליו חתמו שני הנשיאים. מהמידע החלקי עולה כי בנוסף להסכמים כלכליים, תרבותיים, מדעיים ועוד - חתמו השניים גם על מזכר ביטחוני הכולל בין היתר: מימון איראני לרכישת נשק רוסי וצפון-קוריאני ומתן מיליארד דולרים לרכישת 400 טנקים רוסים מתקדמים מסוג T-72, רכישת 18 מטוסי מיג 31, שמונה מטוסי סוחוי 24 וכן מסוקים מסוג 'מי 8'.

 

בנוסף, תסייע איראן בהקמת מתקן לייצור טילים לטווח בינוני בסוריה ותצייד את הצבא הסורי בנגמ"שים וטנקים מתוצרת איראנית. חיל הים הסורי יקבל טילים מסוג C-801 ו-C-802 שפותחו בידי הסינים ומיוצרים כעת גם באיראן. סוריה תקבל סיוע גם באימון קציני חיל הים והאוויר באיראן. בנוסף, תסייע טהרן לסוריה בתחום המחקר הגרעיני והנשק הכימי.

 

טילי החוף-ים האיראנים מדגם C-802 זכורים ממלחמת לבנון השנייה. אז, הצליח חיזבאללה לפגוע באמצעותם בסטי"ל ישראלי מתקדם מדגם 'סער5', ששייט מול חופי ביירות. ירי הטיל החדיש יחסית הפתיע את חיל הים ובתקרית הקשה נהרגו ארבעה אנשי צוות.

 

אסד לא יעשה שלום, איראן תסייע בלבנון

ההסכמות בין שני הנשיאים כללו גם הבנות מדיניות. מתברר שלמרות הצהרות השלום של הנשיא אסד יום לפני ביקורו של אחמדי-נג'אד בדמשק, התחייב הנשיא הסורי שלא להיכנס לתהליך שלום עם ישראל ובתמורה התחייב נשיא איראן להמשיך ולתמוך בדמשק בנושא הלבנוני. בנוסף, התחייב אחמדי-נג'אד להפעיל את השפעת איראן כדי למנוע כינוס של הפרלמנט בלבנון, כדי לבחור נשיא חדש במקום אמיל לאחוד, שיסיים את כהונתו בשבועות הקרובים.

  

עוד התחייב הנשיא האיראני להמשיך במדיניות השואפת להפיל את ממשלתו של פואד סניורה בלבנון. אחמדי-נג'אד הדגיש עוד כי ממשלתו לעולם לא תישא ותיתן על עתידה של לבנון עם שום גורם ללא הסכמתה של סוריה וברכתה.

  

כזכור, לאחר הפגישה שלשום עם נשיא סוריה, אמר אחמדי-נג'אד כי "איראן וסוריה הן בעלות ברית והן יישארו כאלה". לדבריו, איראן וסוריה "ניצבות בחזית מאוחדת מול האויבים של שתי המדינות ושל האיזור".

  

בתשובה לשאלה על האפשרות שתפרוץ מלחמה נוספת באיזור אמר אחמדי-נג'אד: "אנחנו מקווים שהקיץ יביא ניצחונות לעמי האיזור וכשלונות לאויבים שלהם". לדבריו, "אולי הכוונה בקיץ חם היא ניצחון גדול של העמים או קריסה של האויבים. יכול להיות שהכוונה בקיץ חם היא שהיום ובקיץ הקרוב השאיפות הפלסטיניות ימצאו פינה חמה יותר בלבבותיהם של עמי האיזור. יכול להיות שהכוונה בקיץ חם שעל האויבים לדעת שעליהם לחדול מרשעות ואם לא הם יישרפו באש הזעם של עמי האיזור".

 

העיתון הוסיף והתייחס לשיחותיו של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, עם אחמדי-נג'אד. על פי אותו דיווח ביקורו של נסראללה בדמשק היה בבחינת 'ביקור נימוסין' וזאת בשל העובדה ושהקשר בין חיזבאללה לאיראן נתון תחת פיקוחו של המנהיג הרוחני העליון של איראן, עלי חמינאי, ויועצו לענייני ביטחון, אסע'ר חיג'אזי – אותו מייצג בדמשק השגריר האיראני. לפיכך לא דנו נסראללה ואחמדי-נג'אד בסוגיות אסטרטגיות.

 

לאחר פגישתם אמר אחמדי-נג'אד אמר כי "האומה הלבנונית תוכל לסכל כל מזימה באמצעות אחדות, סולידריות והתנגדות". הוא בירך את נסראללה לרגל יום השנה ל"ניצחון" החיזבאללה במלחמת לבנון השנייה ואמר כי הודות לכך "בזמן שהמשטר הציוני נחלש מיום ליום - לבנון נהנית היום משלווה פנימית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסד ואחמדי-נג'אד, השבוע
צילום: רויטרס
מומלצים