שתף קטע נבחר

רדיו שנור

"חמש דקות אחרונות. שערי שמים פתוחים. אני רואה מכאן" - כך האיץ השדרן במאזינים לחתום על הוראת קבע להצלת פלוני. בתחנות הרדיו הדתיות-חרדיות עושים שימוש מדי שבוע בשברי פסוקים וקבצנות כדי לשכנע אתכם לתרום. ו"תחקיר" אורי אורבך מגלה: כמה אחוז מהכסף הן משאירות לעצמן על "כיסוי הוצאות"

לאחרונה נתרבו בתחנות הרדיו הדתיות והחרדיות מבצעי התרמה משודרים. יום למען השתלה דחופה, ערב שידורים בשביל משפחה במצוקה, תוכנית מיוחדת למען הטסת חולה מסוכן לחו"ל. (בתקווה שהמטוס בו ממריא החולה לא יתרסק חס ושלום בשל שידורי אותה תחנה פיראטית).

 

במו אוזני שמעתי שדרן מאיץ במאזינים בקולו העמוק ביום שישי האחרון ב"רדיו קול חי" החוקי: "חמש דקות אחרונות. שערי שמים פתוחים. אני רואה מכאן". אינני יודע כיצד השדרן ראה ששערי שמים נפתחים, (לדעתי המלאכים אטמו את אוזניהם מרוב בושה ומבוכה) אבל הרב ששידר עימו קרא בהתרגשות יבבנית ומעושה מספרי טלפון להתרמה משל הוא מכריז על בואו של משיח בן דוד בשידור חי. מדי חמש שניות הוא האיץ "בעזרת השם" לחתום על הוראת קבע להצלת פלוני אלמוני והכל בדביקות שסוחטת את כל הרע שיש במרכיבי המי"ץ – מסחריות, יהדות, צדקה. עיסה מתקתקה עד זרא של קיטש וכסף, שברי פסוקים וקבצנות.

 

אין מקום בציבוריות הישראלית בו היהדות נשמעת רע כמו במשדרי השנור הסדרתיים בתחנות הרדיו החרדיות. אם חילוני חס ושלום שומע את זה, הוא ישר חוזר בשאלה.

 

לא פחות משלושים אחוזים, תלוי בתחנה, מכספי הצדקה והוראות הקבע הולכים לתחנות הרדיו עצמן ל"כיסוי הוצאות". אני מכיר תחנת-קודש פיראטית שגבתה אפילו שבעים אחוז מההכנסות ממשפחת מושתל כבד. (את שאר שלושים האחוזים הם סתם השאירו לעצמם). כספי התרומות הללו הם מקור הכנסה נכבד לתחנות הרדיו, כשהצדקה והאומללות של החולים והנזקקים הן רק כיסוי. כשהבריות תורמות ח"י שקלים בהוראת קבע למען מושתל כליה, חלק נכבד מהכסף הולך לעיתים קרובות לכיסו של אחד מעשירי הארץ שהתחנה שלו. זה נראה לכם סביר, הוגן ודתי?! כיסוי הוצאות תפעול של תחנת רדיו זה בסדר, אבל שלושים וארבעים אחוז מראש רק בגלל שהשדרנים מבטיחים גן עדן לתורם? שמעתי על דרכים זולות וישרות יותר לזכות בגן עדן.

 

אשר על כן, ומכיוון שהדברים גם ידועים וגם בדוקים, חיברנו תפילה מיוחדת. הציבור מוזמן לענות אמן ועל פי בקשת הרבנים החשובים כל הפותח ידו, מן השמים יפתחו לו:

 

"מי שבירך אבותינו אברהם יצחק ויעקב, משה אהרן דוד ושלמה הוא יברך את החולות תחנות הרדיו החרדיות, החוקית והלא-חוקיות, ערוצי הקודש די בכל אתר ואתר, בעבור שהציבור הרחב ייתן מתנה ויתרום בעין טובה ובנפש חפצה צדקה בעבורן באין-סוף משדרי התרמה למען חולים ונדכאים, מוכי גורל ומוסדות צדקה, ובעבור שבמבצעי ההתרמה הללו התחנות הקדושות ייקחו עמלות מטורפות ל"כיסוי הוצאות" בסך מאות אלפי שקלים ואחוזים נכבדים מכל שקל שהציבור תורם למטרות חשובות באמת.

 

"בשכר זה, שהציבור הרחב נחשף לשדרנים בכיינים ורבנים מעוררי רחמים והוראות קבע, ובשכר זה שהמתרימים הצדיקים נושאים לשווא את שמו ואת שמם של רבנים גדולים, הקדוש ברוך הוא יימלא רחמים להחלימן ולרפאותן ולהחזיקן ולהחיותן (כולל כל ההוצאות והתקורות, דמי הזיכיון והמשכורות, הבונוסים ואחוזי השליטה) ושלא ייפול שום מטוס בסיבתן, וישלח להן מהרה רפואה שלמה מן השמים לרמ"ח משקיעיהם ולשס"ה שדרניהם בתוך שאר חולי ישראל, רפואת הנפש ורפואת הגוף, שישה ימים הם מלזעוק ורפואה קרובה לבוא, השתא בעגלא ובזמן קריב ונאמר אמן".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סלימאן אבוגוש
ח" שקלים, גן עדן שלכם
צילום: סלימאן אבוגוש
מומלצים