שתף קטע נבחר

החרדים הפגינו בנתניה: "הצילו, חזיר בעיר"

מאות מפגינים הגיעו לכיכר ציון בנתניה וקראו לעצור את מכירת החזיר ב"מעדני אביב". בעל החנות, צביקה הרשקו: "נטפלו אלינו כי אנחנו נמצאים במקום מרכזי. אני פועל בחסות החוק". אחד המפגינים: "שאר החנויות עושות את זה בשקט, כאן זה גלוי לעיני כל"

500 חרדים הפגינו הערב (א') מול חנות "מעדניית אביב" בנתניה, המוכרת בין היתר בשר חזיר. המפגינים התמקדו מול חנות זו למרות שברחבי העיר, לרבות אותו רחוב, יש חנויות נוספות שמוכרות חזיר. במשטרה ציינו כי ההפגנה עוברה בשקט ובסיומה התפזרו המפגינים מבלי להפר את הסדר.

 

בשבוע שעבר החליטה מועצת העיר נתניה לאשר חוק עזר עירוני האוסר על ממכר חזיר במרכזי הערים. המהלך, שעדיין טעון אישור של משרד הפנים, לא עבר בשקט. חבר המועצה, בוריס צירולניק, המתנגד להחלטה, אמר כי בכוונתו לעתור לבג"ץ נגד חוק העזר בטענה לפגיעה בחופש העיסוק.


ההפגנה בנתניה. הקש ששבר את גב הגמל (צילום: דוד חלפון) 

 

בשטח, לא חיכו החוגים החרדיים בנתניה ליישום חוק העזר וכבר החלו בפעולות מחאה. מאות מפגינים הגיעו לכיכר ציון,  התפללו, קראו פרקי סליחות ונשאו שלטים בהם נכתב "הצילו - חזיר בעיר", "די לשחיתות" ו"חזיר מטמא את נפש ישראל".

 

אחד המפגינים בכיכר, דוד חלפון, אמר ל-ynet כי הסיבה להפגנה היא הפרסום הגלוי בו יצאה החנות ובו הצהירה כי היא מוכרת חזיר. "שאר החנויות שמוכרות בשר חזיר עושות זאת בשקט, אבל פה פתחו סופר ענק והחזיר גלוי לעיני כל. גודל החנות ומיקומה היה הקש ששבר את גב הגמל. פתאום אימפריה של חזיר נפתחת במרכז העיר כאשר מרבית תושבי העיר הם שומרי מסורת. על זה אי אפשר להבליג", אמר. 

 

בעל החנות, צביקה הרשקו, אמר כי הוא אינו מתכוון להפסיק ולמכור חזיר: "המתפללים מקיימים עצרת תפילה ואחריה אמורים לשאת דברים. סגרתי את החנות מחשש לפגיעה ברכוש. יש 40 חנויות לממכר חזיר ברחבי העיר, אבל כנראה בחרו להגיע אלינו כי אנחנו נמצאים במיקום מרכזי. אני פועל בחסות החוק. כרגע, מבחינת ההיבט החוקי, מותר למכור חזיר גם במרכזי ערים". 

 

יעקב שטרן, מורה בישיבת בני עקיבא בעיר, השתתף אף הוא בהפגנה. "החזיר הוא סמל שמייצג אנטי-יהדות - סמל שיהודים היו מוכנים למות בגללו. לא יכול להיות שבמדינת ישראל ימכרו חזיר בפרהסיה. אם היו עושים אותו דבר באום אל-פחם כל המדינה הייתה נזעקת. משום מה פה זה לא קורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעדני אביב. "פועל בחסות החוק"
צילום: רענן בן צור
צילום: דוד חלפון
הרבנים בהפגנה. מחאה ותפילות
צילום: דוד חלפון
מומלצים