שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מהו גילו המדויק של כדור הארץ?

  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים

  שאלה: מהו גילו המדויק של כדור הארץ? 

   

  תשובה: לגולשת היקרה שלום, גילו של כדור הארץ הוא כגילה של מערכת השמש שלנו, כלומר 4.6 מיליארד שנים. לפי התיאוריה המקובלת כיום נוצרה מערכת השמש כאשר ענן של גז ואבק בין-כוכביים החל לקרוס תחת הכבידה של עצמו. ענן זה הכיל בעיקר מימן והליום, אבל גם כמויות שונות של כל שאר היסודות. ייתכן שהגורם לקריסה היה גל הדף שהגיע אל הענן מהתפוצצות סופר-נובה בקרבת מקום (במונחים אסטרונומיים, כמובן) - זוהי הסברה המקובלת לגבי היווצרותם של כוכבים בכלל.

   

  התכווצות הענן העניקה לו סיבוב, וחוק שימור התנע הזוויתי מחייב שמהירות זו תגדל ככל שהענן מתכווץ יותר. כך קיבל הענן צורה של דיסקה שטוחה

  סביב אב-הכוכב שהיה עתיד להפוך לשמש. החומר הסמוך למרכז המסה של הענן המתכווץ התלכד עוד ועוד עד שיצר את השמש, אך בשל תנועתה הסיבובית המהירה של הדיסקה, גרגרי האבק והגז הרחוקים יחסית ממרכז המסה שמרו על ריחוק ממנו. תוך כדי כך הם התנגשו אלה באלה, נצמדו והחלו לגדול על ידי ספיחת גרגרים נוספים. ככל שגדלו הגושים החלה כבידתם מושכת אליהם עוד חומר, וכך נוצרו "פְּלָנֶטִיסִימָלִים" - גושי החומר שהתלכדותם בהמשך התהליך הולידה את כוכבי הלכת ואת שאר גופי מערכת השמש, וביניהם כדור הארץ. 

   

  דרך אגב, מאז יום הולדתו המשמח עברו על כדור הארץ תמורות גיאולוגיות רבות, ופני השטח שלו צעירים מאוד, משום שהם שרויים בתנועה מתמדת, כפי שמתארת אותה טקטוניקת הלוחות. נוסף על כך, פעולת הרוחות והמים משנה בהתמדה את תוואי השטח של העולם.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן  

   


    

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

   

                                לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet  


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים