שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  כמה שוקל ריח?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: רציתי לדעת: כשחומר כלשהו מדיף ריח, האם לריח הזה יש משקל? או שבעצם ריח הוא נטול משקל? 

   

  תשובה: לגולשת היקרה שלום. מרבית החומרים בטבע פולטים חלקיקי חומר זעירים לחלל האוויר, בתהליכים הקרויים התנדפות או המראה: מולקולות של חומר ניתקות מפני השטח של גוף מוצק או של נוזל, מתערבבות במולקולות האוויר ונישאות עמן. וכמובן, המולקולות של גז כלשהו שהשתחרר ממכל מתערבבות אף הן באוויר. תחושת הריח שאנו חשים היא תוצאה של מפגש בין אותם חלקיקי חומר לבין קולטני הריח המצויים בתקרת האף. כל אותן מולקולות הן בעלות מסה, ומכאן שיש להן משקל, גם אם הוא זעיר מאוד.  

   

  לדוגמה, אם תקרבי את אפך לפרח ריחני, מקצת החלקיקים הנפלטים לאוויר מאבקני הפרח או מחלקים אחרים שלו, יגיעו אל חלל אפך. הקולטנים שבאף יגיבו
  תגובה כימית על המגע עם החלקיקים, ויהפכו את התגובה לדחף עצבי המועבר אל המוח, שם הוא מתורגם לתחושת הריח המוכרת לנו. המדע מזהה שבעה סוגים שונים של קולטני ריח, המגיבים על כימיקלים מסוגים שונים. אם תרצי, תוכלי לומר שהפרח ירד במשקל כאשר שאפת לקרבך את ריחו (וגם לפני כן ואחרי כן, כי פליטת חומרי הריח אינה תלויה בהימצאותו של מישהו שיריח אותם). אובדן המשקל הזה זעום ביותר, אבל הוא ממשי בכל זאת. 

   

  מידע נוסף על חוש הריח תוכלי למצוא בערך - "טעם וריח".

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן  

   


    

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

   

                                לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet  


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "כמה שוקל ריח?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים