שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מה עושה בנק ישראל?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: שלום לכם, רציתי לדעת - מהם תפקידיו של בנק ישראל? האם הוא משמש בפועל כבנק של המדינה? או שהשימוש במונח בנק הוא סמלי בלבד? 

   

  תשובה: לגולש היקר שלום. "חוק בנק ישראל התשי"ד-1954" קובע את המשימות אשר על הבנק לבצע: לנהל, להסדיר ולכוון את מערכת המטבע של ישראל; להסדיר ולכוון את מערכות האשראי והבנקאות בישראל. הביצוע חייב להיות כפוף למדיניות הממשלה בתחום הכלכלי. היעדים: ייצוב ערך המטבע, בישראל ובעולם; השגת רמה גבוהה בארבעה נושאים אשר הובלטו מבחינת חשיבותם למשק הישראלי - ייצור, תעסוקה, הכנסה לאומית והשקעות הון. 

   

  מימושן של משימות אלה עוצב והוגדר על ידי נגידי הבנק לאורך השנים לפי כמה נקודות עיקריות: ניהול המדיניות המוניטרית, ייעוץ לממשלה בתחומי הכלכלה,
  ניהול יתרות מטבע-חוץ, פיקוח על הבנקים, הנפקת מטבע. כמו כן, כפי שציינת בשאלתך, מעניק בנק ישראל שירותים בנקאיים לממשלה: ניהול מִלוותיה (כגון "מלווה מרצון" ומלווה-חובה), ואגרות-החוב שהיא מנפיקה; ביצוע המרכיב הבנקאי בפעולות ייבוא וייצוא של משרדי ממשלה; שמירה על פקדונות הכסף המזומן שבידיה. בעבר, עד לחקיקת "חוק אי-הדפסה" (בגלל האינפלציה המהירה) העניק בנק ישראל אשראי לממשלה. 

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן . 

   


    

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

   

                                לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet  


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מה עושה בנק ישראל?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים