שתף קטע נבחר

חייל זייף 94 'גימלים'; הקנס - 2,000 שקלים

החייל זייף 14 אישורי מחלה, בעקבותיהם נשאר 94 ימים בביתו. למרות העבירה החמורה, נחתם עמו הסדר טיעון, לפיו ישלם כ-21 שקלים עבור כל יום שנעדר מהצבא. השופטים, שמתחו ביקורת על ההסדר, כתבו: "הטיעון מקל מאוד וחוטא לצרכי ההרתעה"

מה העונש שניתן לחייל שזייף 94 ימי מחלה? בית הדין הצבאי ביפו קיבל הסדר טיעון, לפיו החייל שזייף את ימי המחלה ישלם 21 שקלים ו-20 אגורות על כל יום בו הוא נעדר משירותו הצבאי. 

 

החייל, נהג בבסיס דלק בצפון הארץ, החל מחודש פברואר 2006 להציג למפקדיו אישורים רפואיים, המעידים כי זכה לימי מחלה ולכן אינו יכול להתייצב ולשרת בבסיס. בסך הכל, כך עולה מכתב האישום שהוגש נגדו, הציג לא פחות מ-14 אישורים שונים, שמשמעותם 94 ימי היעדרות מהשירות.

 

שיטת הפעולה של החייל היתה יצירתית. הוא הדביק מדבקות עדכניות עם פרטיו מבית החולים רמב"ם על טפסים צבאיים ישנים או על טפסים של חבריו. לעיתים, אף הוסיף בכתב ידו המלצות לימי מנוחה נוספים.

 

סנגורו של החייל, עו"ד עידן פסח, הציג בפני בית הדין חוות דעת פסיכולוגית לגבי מרשו, ממנה עולה כי התקשה להסתגל למערכת הצבאית. כמו כן עולה מחוות הדעת כי הקשיים מנעו ממנו לבצע שירות צבאי כנדרש.

 

יש לציין כי לאחר הגשת כתב האישום הוחלט לשחרר את החייל מהשירות על רקע נפשי. התביעה, שהגישה את כתב האישום ואף ביקשה תחילה להטיל על החייל עונש כבד, הודיעה בסופו של דבר לבית הדין כי היא מכבדת את הסדר הטיעון שנחתם בין הצדדים, על רקע "נסיבותיו האישיות של החייל".

 

ההסדר לא שולח את החייל ולו ליום אחד בכלא, ולמעשה גם על היעדרותו מהשירות במשך 94 יום וגם על מלאכת הזיוף, ישלם החייל קנס בסך 2,000 שקל. כדי להקל עליו חולק סכום הקנס לעשרה תשלומים.

 

השופטים, שלא אהבו את הסדר הטיעון בין החייל לצבא, מתחו ביקורת חריפה אך כיבדו את ההסדר. בהחלטתם הם כתבו. "יש בהסדר כדי לחטוא לאינטרס הציבורי... הסדר הטיעון מקל מאוד וחוטא לצרכי ההרתעה וההלימה".

 

אחד השופטים, שהיה בדעת מיעוט, גרס כי יש לשלוח את החייל ל-75 ימי מאסר בפועל. "הסדר טיעון זה שם למעשה ללעג ולקלס את יסודות המשמעת הצבאית ואת הצורך לגמול לעבריין כגמולו. ההסדר יוצר אפליה בלתי מוצדקת בין הנאשם לבין נאשמים אחראים אשר לא חטאו בזיוף ולא במרמה אלא כל שעשו, היה להיעדר מן השירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
אחרי האישום, החייל השתחרר מצה"ל. אילוסטרציה
צילום: דובר צה"ל
צילום: ירון ברנר
עו"ד עידן פסח. הציג חוות דעת
צילום: ירון ברנר
מומלצים