שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  המשמרים נגד המגדל בפרישמן-דיזנגוף בת"א
  מועצת עיריית ת"א תדון בשבוע הבא בתוכנית לבניית מגדל בקרן הרחובת דיזנגוף-פרישמן ב"בור" ההיסטורי. המועצה לשימור אתרים: המגדל יפגע קשות במרקם החשוב ביותר של 'העיר הלבנה'

  "תוכנית המגדל ב'בור' שבפינת הרחובות פרישמן-דיזינגוף התל אביב, במתכונתה הנוכחית, 32 קומות, תפגע קשות במרקם החשוב ביותר של 'העיר הלבנה' ההיסטורית, ובתושבי האזור כולו. יש לדחות תוכנית זו על הסף, ולבצע בה שינויים דרמטיים כדי להתאימה לסביבתה", כך אומרת המועצה לשימור אתרים לקראת דיון בנושא במועצת העיר ביום שני הקרוב. המועצה תדון בערר לתוכנית שהגישה חברת מועצת העיר מיטל להבי.

   

  בכך, מצטרפת המועצה לשימור אתרים למטה המאבק פרישמן-דיזינגוף, שהקימו תושבי האזור, לחברה להגנת הטבע בת"א ולעמותת אדם טבע ודין, המתנגדים אף הם לתוכנית הנוכחית. שדולת חברי הכנסת התל אביביים, בראשות גדעון סער, התגייסה אף היא למאבק בתוכנית המגדל.

   

  25 הקומות גדלו ל-32

  ה'בור' משתרע על פני כשלושה דונם בפינת פרישמן-דיזינגוף. לפני כ-20 שנה אושרה תוכנית בניין עיר, הכוללת הקמתו במקום של מגדל בן 16 קומות.

   

  התוכנית לא יצאה אל הפועל, ומספר שנים אחר כך נמכר השטח לחברת "אחים קחטן", שב-1999 הגישו בקשה להקמתו של מגדל בן כ-25 קומות. תוכנית זו הופקדה, אך מעולם לא אושרה. בהמשך, נקלעו האחים קחטן לחובות, ולפני כשנתיים מכרו את השטח לחברת אירו-סאט, שהחייתה את תוכנית המגדל, ואף "שדרגה" אותה ל-32 קומות.

   

  לטענת המועצה לשימור אתרים, התוכנית המוצעת נמצאת בלב "העיר הלבנה", שהוכרזה על ידי אונסקו כאתר מורשת עולמית, ולכן דורשת התייחסות שונה - הן מבחינת הגבהים המותרים בה, הן בעיצובו של המגדל והן בהתייחסות לסביבתו.

   

  תמר טוכלר, מנהלת מחוזות ת"א ומרכז במועצה לשימור אתרים: "התוכנית תפגע משמעותית במרקם המרכזי והחשוב ביותר של

  ה'עיר הלבנה', על ידי הנחתתו של מגדל אדיר מידות בלב אזור זה, המכיל מקבץ גדול ונדיר של מבנים מהסגנון הבינלאומי, בני 5-3 קומות. במסגרת ההכרזה אמנם דובר על הקמתו במקום של מגדל, אולם בהחלט לא בהיקפי בינוי שכאלה".

   

  המועצה לשימור אתרים דורשת לשנות את התוכנית הקיימת, כך שתתאים יותר למרקם ה"עיר הלבנה" ולאזור. זאת, על ידי שינוי מיקום המגדל כך שלא ימוקם מול רחוב ישראל'ס, ובאופן שיאפשר רחבה וגינה ציבורית בחזיתו. 

   

  בתגובה נמסר מעיריית תל אביב: "ההכרזה של אונסקו על העיר הלבנה, אינה חלה על המבנה המתוכנן ב'בור' המצוי בפרישמן-דיזנגוף, שכן התחייבות העירייה לאונסקו אינה כוללת שטחים שלגביהם אושרו תוכניות או שהחלו בהם הליכי תכנון בעבר. שטחים אלו לרבות ה'בור', סומנו במפת ההכרזה מתוך הבנה כי לא ניתן לפגוע בזכויות מוקנות. התוכנית שנדונה בוועדה המקומית אינה תוכנית חדשה והליכי התכנון שלה מעולם לא הופסקו. התוכנית אושרה להפקדה על ידי הוועדה המחוזית ביוני 1997 ומאז ועד לדיון בוועדה המחוזית בינואר השנה נדונו ההתנגדויות לתוכנית הן בוועדה המקומית והן בוועדה המחוזית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הבור הגדול בדיזנגוף-פרישמן
  צילום: רוני גרובר
  מומלצים