שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אתגר קרת ברשימה הסופית לפרס אוקונור

  קרת הוא הישראלי הראשון שהתברג לרשימת המועמדים הסופית של הפרס החשוב, המוענק לכותבי סיפורים קצרים מכל העולם. "אני מקווה שלא יהיו פדיחות", אמר ל-ynet

  הספר "געגועי לקיסינג'ר" של הסופר הישראלי אתגר קרת התברג לרשימה הסופית של המועמדים לפרס הבינלאומי ע"ש פרנק אוקונור לאסופת סיפורים קצרים. הפרס מוענק זו השנה השלישית במסגרת הפסטיבל לסיפורים קצרים המתקיים בעיר קורק שבאירלנד.

   

  בשנה שעברה גרף את הפרס הראשון בתחרות, בסכום 35 אלף יורו, הסופר הארוקי מורקאמי. השנה, רשימת המועמדים הסופית כוללת, כותבים יחסית אנונימיים, מה שעורר תרעומת בעיתונות הבריטית. מנהל הפסטיבל, פאט קוטר אמר בתגובה שהדבר מוכיח את חופש הפעולה של ועדת השיפוט. היומון Guardian הדגיש כי רק מחצית מהמועמדים הסופיים לפרס, ובהם אתגר קרת, עוסקים בכתיבה כעבודה מרכזית וציין את שרלוט גרימשו מניו זילנד שפרסמה עד כה שלושה רומנים לצד "Opportunirty", אסופת הסיפורים הקצרים שעליהם היא מועמדת לפרס; מנואל מוניוז מועמד לפרס על אסופת הסיפורים הקצרים השנייה שפרסם, "The Faith Healer Of Olive Avenue", עשרה סיפורים שמתרחשים בשכונה מקסיקנית-אמריקנית בקליפורניה.

   

  ספרו של קרת הוא היחיד מבין ששת הספרים ברשימה שאינו נכתב במקור בשפה האנגלית אלא מתורגם. על פי תקנון הפרס במידה וזוכה ספר מתורגם, כספי הפרס יחולקו שווה בשווה בין המחבר למתרגם.

   

  מועמדים נוספים ברשימה מוכרים לאו דווקא בשל פועלם בתחום הספרות. כך למשל, אולף אולפסון מאיסלנד מחבר הספר "Valentines" פרסם אמנם שלושה רומנים עד כה אך ידוע בעיקר כיו"ר היוצא של חברת Sony interactive entertainment וכן מחלקת המדיה הדיגיטלית של Time Warner. סיימון רובסון, הבריטי היחיד ברשימה, למד תיאטרון באקדמיה המלכותית לדרמה ושיחק זמן קצר בסדרה "איסט אנדרס" בתפקיד רופא. הספר "The Separate Heart and Other Stories" הוא ספר הביכורים שלו. מועמדת נוספת לפרס היא מירנדה ג'וליי שחתומה על הסרט "אני אתה וכל השאר" כתסריטאית, בימאית ושחקנית. ספרה של ג'וליי, "No One Belongs Here More Than You", נועל את רשימת המועמדים הסופית לפרס.

   

  עם פרסום הרשימה הקצרה אמר קרת ל-ynet: "הפעם האחרונה שהייתי חלק מרשימה סופית של משהו היה בפרס ספיר ואז פסלו אותי מכיוון שלא היו בספר מספיק מילים. אני מאוד מקווה שהפעם לא יהיו פדיחות. בכל מקרה, המועמדים הסופיים מוזמנים בחודש ספטמבר לעיר קורק שבאירלנד ואומרים שזו עיר מקסימה כך שמה שבטוח הוא שהרווחתי טיול למקום מדהים שאני לא מכיר".

   

  קרת לא עושה עניין גדול מפרסים ובכל זאת האיש שרק לפני מספר שבועות גרף ביחד עם רעייתו, שירה גפן, שלושה פרסים בפסטיבל קאן בהם "מצלמת הזהב" על סרט הביכורים שיצרו "מדוזות", מכיר בחשיבותו של ההייפ. "חשוב לזכור שפרסים לא מוענקים על ידי אלוהי הספרות אלא על ידי 4-5 אנשים שאהבו יותר ספר כזה מאשר ספר אחר. אין לזה משמעות יתרה ברמה המהותית אבל יש לזה בהחלט צד פרקטי חשוב כי זכייה בפרס בינלאומי מובילה לחשיפה בפני קהלים שאולי אחרת לא היית מגיע אליהם", הוא אומר ומוסיף, "בזכות הפרס בקאן, 'מדוזות' נמכר למדינות שספק אם היו רוכשות אותו אחרת. יכול מאוד להיות שהמועמדות בקורק תביא לחשיפה גדולה של הספר". פרס אוקונור יוענק בטקס הנעילה של הפסטיבל ב-23 בספטמבר.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קרת. מקווה לא לעשות פדיחות
  צילום: יוסי צבקר
  לאתר ההטבות
  מומלצים