שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  גבר, הסקס שלך מהיר, מזיק ולא מספק? השינוי בדרך

  ד"ר ברנארד לוינסון, סקסולוג בעל שם עולמי מדרום אפריקה, מבקש לפתור את בעיות האין־אונות ההולכות ומחמירות של הגבר המערבי הלחוץ, הטרוד, העסוק והמדוכא, שעושה סקס כמו שהוא צורך ג'אנק־פוד - מהיר, מזיק ולא מספק. נא לעצור, להאט, לאהוב וליהנות, או במילים אחרות - לקיים יחסים כמו שנשים רוצות

  ד"ר ברנארד לוינסון, סקסולוג מוביל בעל שם בינלאומי, עשה את כל הדרך מיוהנסבורג לתל־אביב כדי להגן על גברים ישראלים שנשים מתעללות בהם נפשית. מחבר רבי המכר "ללמוד לאהוב" ו"סודות מיניים של אחרים" קפץ לארץ כדי להעביר שתי הרצאות למטפלי מין, והודיע שנמאס לו מיחסן הבוטה של נשים לבעיות אין־האונות של בני־זוגן. איך בכלל אפשר לתפקד מינית במסלול חיים מואץ, עם לו"ז עמוס מול שלל מסכי פלזמה מהבהבים בפסיפס שווקי המטבע ועם יותר מדי מגשי פיצה והמבורגר?

   

  ד"ר לוינסון, פסיכיאטר, פילוסוף ומשורר, חתום על שיטת טיפול מיני חדשה לגברים, שעיקרה להקשיב למטופל באוזן השלישית ולבקש עליו רחמים. הוא מציע לחולל מהפכה מינית מסוג אחר, שעיקרה האטת קצב האינטימיות. כל־כך הרבה זוגות מתגרשים רק מכיוון שהזנחנו את זכותנו לאהוב לאט ובנחת, להיות חלק מקשר מונוגמי. "רובנו רהוטים, מבריקים ומתוחכמים, אבל חיים בבועה זוגית אפלטונית, נעדרת תשוקה".


  בועה אפלטונית נטולת תשוקה (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

   

  30 מיליון גברים באמריקה בלבד סובלים מקשיי זיקפה עקב בעיות נפשיות וייצור נמוך של טסטוסטרון. "עוד לא נמצאה התרופה המגבירה את התשוקה המינית. רק את התפקוד המיני", אומר ד"ר לוינסון. "גבר יכול להשיג זיקפה בעזרת שורה

  גורמים שבהם תלויה הזיקפה
  1) אספקת דם טובה דרך העורקים
  2) חסימה יעילה של הוורידים המנקזים את הדם
  3) תקינות מערכת העצבים
  4) מצב הורמונלי מאוזן
  5) הרגשה פסיכולוגית תקינה גלולת סוף־השבוע

   מגוונת של תרופות, משחות הורמונליות וזריקות, אבל שום מחקר עוד לא מצא את הנוסחה המעוררת את הליבידו. אינני יכול לשמוע יותר על עולם מואץ שבו אוכלים מהר, מדברים מהר ומתעלסים מהר. אני פוגש בקליניקה גברים עשירים, מפורסמים, אינטליגנטים ורבי עוצמה שלא עומד להם. אני מציע להם, לפני התרופות, להאט את קצב עשיית הכסף ולהתמסר לענייני האהבה שלהם. אם לא נתחיל להתעלס בנחת, אהבה וסקס נורמליים ייעלמו מן העולם. סקס מהיר הורס את הכל. בדיוק כשם שאוכל מהיר שמביאים הביתה באריזת קרטון ואוכלים אותו מול הטלוויזיה אינו נחשב מזון. סקס כמו אוכל, הוא חלק מטקס אינטימי".

   

  ‬ויאגרה זה לא הכל

  אחת הסוגיות המטרידות ביותר את ד"ר לוינסון, המכהן כיו"ר אגודת המטפלים המיניים בדרום אפריקה, היא חוסר הקשב של המטפל המיני, שממהר מדי לרשום ויאגרה ולא מקשיב לגבר שמולו. "תתחילו לחשוב מה חשוב למטופל שלכם, שבא עם קשיי תפקוד מיני ומה לא", אמר בהרצאתו. "שלווה חשובה, אהבה חשובה, אורגזמה אינסטנט - ממש לא".

   

  שורה של קשיי תפקוד מיני הוא מייחס לגברים הקשורים יותר מדי לאמם. אי אפשר, על פי תפיסתו, להיות הבן הטוב, המסור והאוהב של אמא, והבעל החושק, האוהב והנאמן של אשתו. "פעוטות מתאהבים קודם כל באמם. לאחר שהתבגר ופיתח את זהותו המינית הגברית, מדחיק הנער את אהבתו הראשונית העזה לאמו ומסמן את גבולות האני שלו כדי למצק זהות גברית חדשה.

   

  "מי שלא מצליח להדחיק את רגשות האהבה הראשוניים לאמו ואת תלותו בקשר הבסיסי איתה, נכנס לקונפליקט קטלני. הוא מתמודד כל חייו עם דמות האם הטוטאלית. גבר כזה יחפש אישה שתעניק לו ביטחון והמשכיות כמו אם, אבל הוא מתקשה ביותר לבטא מולה מיניות חושקת ומתפרצת. עם תואמת־אמא לא שוכבים. לכן יש לו משיכה מינית אל האישה שמחוץ לבית. הוא מוצא את עצמו חוזר לאשתו כדי לקבל את צרכיו הראשוניים בלבד: בית, חום, ביטחון. רשמו בגדול: או אמא - או האישה.


  תחליט כבר - או אמא או האישה (צילום: Index open)

   

  "נשים צעירות קובלות שבעליהן אינם שוכבים איתן בחשק ובתשוקה. אתם חייבים להציע למטופל שלכם לשים את אמא בצד", הטיף ד"ר לוינסון. "מאוד קשה לגבר, צעיר ומבוגר, להיפרד מאמו. ככל שהוא קשור, כרוך ואוהב את אמא שלו, כך יהיה לו יותר קשה לבנות מערכת זוגית שכוללת אירוטיקה ויחסי מין מלאי תשוקה עם אשתו. הרגשות שמורים לאמא. הוא יוכל לתפקד מינית, אבל לא לעשות אהבה. בישראל, כמו באיטליה, יש המון המון מצ'ואים. יש לי תחושה שמאחורי החזות של הקוביות בחזה הם עדיין אוהבים יותר את אמא שלהם".

   

  האוזן השלישית של המטפל

  - יש נוסחת טיפול מוצלחת לגבר עם קשיי תפקוד מיני?

  "אני מטפל בקליניקה באנשי עסקים ובבנקאים שאין להם זיקפה, וגם במורים ובמרצים ובאנשי רוח. כולם ארוזים באותה עבודת אלילים: להצליח. לעשות כסף. להתחרות. לבלוע עוד נתח. אי אפשר לתפקד מינית כשאתה טרוד. הפין

   לא משתף פעולה ואז האישה דוחפת להגיע לסקסולוג. למטפל מיני אסור למהר לרשום ויאגרה וכדורים דומים בלי להקשיב. מטפל צריך להיות בעל אוזן שלישית. אם אתה לא הילר למטופל שלך, אתה פשוט מנהל לו את חיי המין באופן טכני, לא יותר. גברים יבואו אליך עם בעיות זיקפה, אבל לא ידברו איתך על מה שכואב בלב. אבל אם המטפל מציע את עצמו, את כל כולו, הסיפור יהפוך אישי והפתרון - לא הטכני - לחוסר התפקוד, יימצא.

   

  ויאגרה ותרופות נוספות לחיזוק האון הגברי הן סוג של הצגה, מפגן, הפקה ולא יותר. הגבר יבלע את הכדור, יתייצב מול אשתו ויבקש בבהילות 'אל תכבסי עכשיו, אל תגהצי ואל תדברי בטלפון, כי יש לי בשבילך ארבע שעות של זיקפה'".

   

  בהיבט התרופתי, אם זה הפתרון המתבקש, מעדיף ד"ר לוינסון את הסיאליס (ראו מסגרת‭,(‬ אבל הוא סבור שהבעיה העיקרית היום היא היעדר חשק מיני. הסיבות לכך קשורות במתח המטורף של חיי היומיום. האינטימיות מאוד נעדרת כיום ביחסים בינאישיים. ואז קורה שאדם שלא מקשיבים לו, לא מביטים לו לעיניים ולא מאשרים בפניו שהוא קיים ורצוי - מאבד עניין. אני מזמין מטופל שסובל מחוסר תשוקה ושואל אותו - למה? בוא נחשוב יחד מה מחבל בקשר הזוגי שלך, מדוע אין לכם מגע אינטימי, הרי הייתם מאוהבים פעם. מסתבר שכבר מזמן הם לא מקשיבים אחד לשני. משוחחים רק על ענייני היומיום. מגיעים עייפים למיטה. עסוקים במוחם עם היום שלמחרת.

   

  - מה אתה מציע?

  השלב הראשון בטיפול הוא לבקש מהמטופל לאחוז ידיים עם אשתו ולספר לה ולשמוע ממנה כל מה שקרה מבוקר עד ערב. אני מבקש משניהם להביט זה בעיני זו ולהעניק לשני הרגשה של אני רואה אותך, אני רואה את כל כולך. אנשים התרגלו לחשוב פין - ואגינה. אישה אומרת לי, אם אומר לבעלי רק לתת לי יד, הוא יהיה בטוח שאני מבקשת סקס. אני אומר לה, הסבירי לו יותר טוב מה את רוצה, אמרי לו, תן לי יד, גע בי, רק גע בי. לא צריך למהר לשום מקום. בעצם, בכלל לא בא לי לשכב אתך הלילה, לא כי כואב לי הראש אלא כי אני רוצה שתיתן לי יד ותלטף לי את הראש. הבעיה היא שהבעל מגיב לא פעם ב'אני לא מסוגל לעשות מעצמי טיפש' .

   

  - מה נדרש מהנשים בטיפול המיני? 

  במשפט אחד פשוט: אישה יכולה להיות הרבה פחות קטלנית. למשל, 'אני שונאת להתאכזב מאנשים. אני יודעת שיש לך צורך לזמן עם עצמך, אבל בכל זאת, מכאיב לי שאתה לא מבין מה עובר עלי כשאתה שוכח לעשות מה שהבטחת לי‭.'‬ האמירה הכי פוגעת היא 'מתי תלמד להשתנות? ועוד יותר פוגעת, 'סקס? מי עושה איתו סקס, כבר שכחתי איך המה־שמו שלו נראה'".

   

  ‬יש לנו בעיה

  ד"ר לוינסון מפרט את בעיות התפקוד המיני הנפוצות בקרב גברים. "שפיכה מוקדמת נצפית אצל לפחות שליש מהגברים, שפיכה מאוחרת אצל 10 אחוז, התמכרות לאוננות ויכולת לתפקד מינית רק מחוץ לבית, עם נשים אחרות - אצל

   כשליש מהגברים. שאר המתקשים בסקס מכורים לאלכוהול ועישון, סובלים מעודף משקל, מטופלים בתרופות פסיכיאטריות וסובלים מחרדת ביצוע.

   

  "יש חמש הפרעות חוזרות: אחת - גבר בעל דחף מיני נמוך שלא מתעניין בסקס. שנייה - גבר שפוצח במערכת יחסים בהתלהבות ותשוקה, אבל מאבד עניין אחרי שנה־שנתיים ומעדיף אוננות. שלישית - גבר שתיפקד מינית עם אשתו אבל אין לו איתה יחסים אינטימיים רגשיים, כשאת הסקס האמיתי שלו הוא חווה עם נשים אחרות, בעיקר זונות. רביעית - גבר שתיפקד מינית עם אשתו אך הזיקפה נחלשה עקב נטילת תרופות נגד סוכרת, יתר לחץ דם ובעיות קרדיולוגיות והוא מתעלם מכך. וחמישית - גבר שמתחיל לסבול מאנדרופאוזה (גיל המעבר בגברים) והוא חייב תוסף טסטוסטרון כדי לתגבר את חשקו המיני. אינני מונה את ההומוסקסואל בארון ואת הסובל מסטיות מיניות שהוסתרו מהאישה בתחילת הקשר".

   

  - ולמרות כל אלה, הבעיה העיקרית היא בראש.  

  "אני חושב שזה הזמן לבחון הגדרות חדשות לזהות גברית. די כבר עם ההגדרה גבריות היא אגרסיביות, תחרותיות, חוסר יכולת רגשית. אני רואה מולי גברים אחוזי חרדה וכאב, שמביעים חוסר ביטחון לגבי ביצועיהם המיניים. נשים דעתניות גורמות לגברים להסתובב רוב הזמן בתחושה נחותה. הפמיניזם סייע להן לבטא צרכים מיניים ורגשיים בקול רם, בעוד הגברים נותרו מאחור, נאלצים לגשר בין דחפים ביולוגיים לבין צרכים רגשיים של בת הזוג, לבין ביקורת בלתי פוסקת שלהן.

   

  "אני רואה גברים מדוכאים מינית, מלאי חשש שלא יוכלו להביא את בת־זוגם לאורגזמה אמיתית, בעודם מתעלמים מהצורך האישי שלהם ביד חמה, מלטפת. הם שומעים על ביצועים מיניים מופלגים, על איברי מין באורך ובעובי בלתי מציאותי ועל מספר רב של משגלים בלילה אחד, מה שגורם להם להאמין שאיבר המין התלוי בין רגליהם לא מסוגל לספק את הסחורה".

   

  בכל מקרה, מזכיר ד"ר לוינסון, זיקפה תלויה בחמישה גורמים: אספקת דם טובה דרך העורקים, חסימה יעילה של הוורידים המנקזים את הדם, תקינות מערכת

   העצבים, מצב הורמונלי מאוזן והרגשה פסיכולוגית תקינה. "לצערי, תמצאו עשרות ספרים בנושא הפמיניזם, אך אם תחפשו כתבים על גבריות תצטרכו להתאמץ. כל אישה מודעת כיום לזכותה להגדיר את צרכיה ולהשמיע בקול את מחשבותיה, לדרוש יחס ולבקש את מילוי צרכיה. אני חושב שיש משבר במעמד הגבר. הפמיניזם לא רק שינה את מעמד האישה, אלא גם את אופי החברה המערבית. אני חושש שקולו של הגבר כמעט ולא נשמע, שלא לדבר על מחקרים אודות צרכיו המיניים והרגשיים".

   

  "בכל אוניברסיטה יש היום חוג ללימודי מגדר הדן בקיום הנשי. אינני מוצא קורסים על מיניות הגבר, על יחסים בין גברים לבין עצמם, על יחסם לנשים, על מעמדם כאבות ועל חלקם בזוגיות. עצוב לי לראות בקליניקה גבר הממלא תפקיד בחיים הציבוריים, שמגיע הביתה והופך לסוג של ממלא ציפיות לאשתו. האם אתם יודעים כמה נשים עושות קואליציה עם ילדיהן ומשאירות את הבעלים בצד? אין שם שום ריקוד משותף לו ולה, ואני רואה לו את הכאב בעיניים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאן נעלמה הרומנטיקה של פעם?
  צילום: able stock
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מתי בפעם האחרונה הלכתם יד ביד?
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים