שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מהבימה לשאובינה

  התיאטרון הישראלי והגרמני משיקים פרויקט משותף שיעסוק בזיכרון השואה ובדור השלישי, במסגרתו יופקו יצירות חדשות של מחזאים ישראלים וגרמנים

  תיאטרון הבימה החל בימים אלה בהכנות לקראת פרויקט משותף עם תיאטרון השאובינה מברלין. הפרויקט, ראשון מסוגו, יעסוק בזיכרון השואה כפי שהוא בא לידי ביטוי בחיי היומיום של מחזאים ישראליים וגרמניים, ויעלה במסגרת חגיגות ה-60 למדינת ישראל. את הפרויקט תרכז הבימאית הישראלית דדי ברון.

   

  במסגרת הפרויקט, שנתמך על ידי מוזיאון "יד ושם" בירושלים ומכון גתה, ייערכו פניות לעשרה מחזאים צעירים מישראל ומגרמניה, שיידרשו לכתיבת מחזות קצרים שיתייחסו לנושא הדור השלישי. את קבוצת המחזאים הישראלית ילווה המחזאי שלומי מוסקוביץ'.

   

  הפרויקט, תולדה של מפגשים בין מנהלו האמנותי של הבימה אילן רונן למנהלו האמנותי של השאובינה יאנס הילייה, יציף, כך מקווים השניים, על פני השטח את מורכבות היחסים בין העבר להווה. במאי 2008 יוצגו בתל אביב ובברלין במקביל קריאות מבוימות של המחזות. בסופו של תהליך יופקו המחזות בעברית ובגרמנית.

   

  בתיאטרון הבימה מתייחסים לשיתוף הפעולה עם השאובינה כאל אירוע חריג. מנהלו האמנותי של התיאטרון, אילן רונן, מסביר: "בדרך כלל קשרים בינלאומיים בין תיאטרונים באים לידי ביטוי בהזמנה לסיבובי הופעות. במקרה של השאובינה התפתח פרויקט מסקרן במיוחד, שמדבר על עבודה משותפת על נושא שחשוב ומהותי לשני הצדדים. מדובר במערכות יחסים סבוכות שגם בהווה נושאות על גבן את צל העבר. בשלב הראשון נרכז מקבץ של מחזות קצרים לקראת קריאה מבוימת בישראל ובגרמניה, ובשלב מאוחר יותר נפיק את החומרים למחזות שירוכזו על ידי דדי ברון".

   

  פרויקט נוסף שיעסוק בנושא, גם הוא שיתוף פעולה ראשון, יתרחש בפולין במסגרת פסטיבל "דיאלוג" המתרחש בעיר ורוצלב. בחודש אוקטובר יגיע במאי הבית של הבימה, חנן שניר, לקיים סדנת פסיכודרמה שתעסוק בביוגרפיה של שני העמים, ובהמשך יתקיימו חילופי במאים ומחזאים צעירים מפולין ומישראל.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ז'ראר אלון
  רונן. יוזם הפרויקט
  צילום: ז'ראר אלון
  לאתר ההטבות
  מומלצים