שתף קטע נבחר

"האחיות הבולגריות נאנסו ועונו בכלא הלובי"

הרופא הפלסטיני ששוחרר בשבוע שעבר מהכלא יחד עם חמש האחיות הבולגריות מתאר 8 שנים של גיהינום. "עברנו עינויים במשך חודשים, האחיות הותקפו מינית והזריקו לנו חומר שנאמר לנו שהוא נגיף האיידס"

חמש האחיות הבולגריות ששוחררו בשבוע שעבר מהכלא בלוב נאנסו ועונו במשך למעלה משמונה שנים בהן הוחזקו במאסר - כך סיפר אתמול (א') ד"ר אשרף אל-חזוז, הרופא הפלסטיני שהורשע יחד עם החמש בהדבקת מאות ילדים באיידס במהלך עבודתם בבית חולים בלוב. בראיון ל"סאנדיי טלגרף" סיפר אל-חזוז כי גם הוא עונה בצורה אכזרית על ידי הסוהרים.

 

בראיון שנערך במשכן הנשיאות הבולגרי בסופיה, שם שוהים השישה, הגדיר אל-חזוז את שמונה השנים האחרונות כ"סיוט אחד גדול". "עברנו עינויים במהלך החקירה שנמשכה עשרה חודשים, הוחזקנו במקום מבודד ושומם מחוץ לטריפולי, שבו איש לא שמע את זעקותינו - עברנו גיהינום".

 

עוד בפרשה:

 

"הם נהגו להפשיט אותנו ולענות אותנו במכות חשמל", שחזר אל-חזוז. "הם חיברו אלקטרודות לאיבר המין שלי, והכריחו אותי לראות כיצד חלק מהאחיות מותקפות מינית. בתא בו הוחזקתי היו קצין, ושלושה כלבי משטרה שהוא שיסה בי פעם אחר פעם. עדיין יש לי צלקות מהנשיכות. מנעו מאיתנו שינה, ובמשך שלוש שנים חייתי בתא שגודלו לא עלה על שני מטר".

 

הרופא סיפר כי הסוהרים שהחזיקו בהם איימו להדביקם באיידס, ואף הזריקו לגופם חומר שטענו כי הוא מכיל את הנגיף הקטלני. עם זאת, בדיקות שנערכו להם עם שובם לבולגריה הפריכו את החששות.

 

היינו מטרה קלה

השישה הורשעו בבית המשפט בהדבקתם של יותר מ-400 ילדים בנגיף האיידס בעת עבודתם בבית החולים אל-פתח בעיר בנגזי. בשבוע שעבר, לאחר מאמצים דיפלומטים, הומתק עונש המוות למאסר עולם והשישה הוטסו לבולגריה להמשך ריצוי העונש במולדתם - שם העניק להם נשיא בולגריה חנינה מיידית.

 

ד"ר אל-חזוז נולד להורים פלסטינים במצרים ועבר ללוב בגיל שנתיים. לפני כשנה קיבל אזרחות בולגרית. בראיון סיפר כי הוא משוכנע שהרשויות טפלו את האשמה עליו ועל חמש האחיות הבולגריות משום שהיוו "מטרה קלה ונוחה". לדבריו, הרשויות בלוב בחרו באזרחים ממדינות שנחשבו חלשות, וטפלו עליהם את אשמת ההדבקה. 

 

ד"ר אל-חזוז, יחד עם כריסטיאנה ואלצ'בה ונאסיה ננובה, שתיים מבין חמש האחיות, כבר הסכימו להעיד בפני התביעה בבולגריה נגד רשויות החוק בלוב בטענה שעונו וחתמו על הודאה כוזבת. שלוש האחיות האחרות טרם הודיעו אם יצטרפו לתביעה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ד"ר אל-חזוז בעת המשפט
צילום: איי אף פי
המשוחררים נוחתים על אדמת בולגריה
צילום: רויטרס
מומלצים