שתף קטע נבחר

אזהרה: יבוטלו הוויזות מרוסיה? יגיעו הפרוצות

במשרד לביטחון פנים אומרים כי בשנים האחרונות נכנסו לארץ עשרות-אלפי נשים ממדינות חבר העמים, שעוסקות בזנות. החשש: אם תבוטל הוויזה, המספר רק יגדל. שר התיירות מסתכל על חצי הכוס המלאה: "צריך לעשות חישוב של עלות מול תועלת. תופעת הזנות קיימת בכל העולם - והוויזות לא יעצרו אותה"

המשרד לביטחון פנים מזהיר מפני כניסתן של עשרות-אלפי פרוצות, אם תבטל הממשלה את הצורך במתן אשרות כניסה לתיירים מרוסיה. מי שהציע לבטל את הצורך בוויזה, שר התיירות יצחק אהרונוביץ', אמר לקראת דיון שיתקיים היום (ב') בנושא: "הן באות עם או בלי ויזות. בגלל הביורוקרטיה אנחנו מפסידים מאות אלפי תיירים".

 

העימות הזה החל לפני כמה שבועות, לאחר ששר התיירות העלה בממשלה את ההצעה לבטל את הצורך בוויזה לתיירים מרוסיה. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הורה אז לאהרונוביץ' לעמוד בראשות ועדת שרים שתבחן את הנושא ותגיש המלצותיה מחדש לממשלה.

 

שר התיירות טען אז שהסרת מחסום הוויזות, המעכב קבלת אשרות בשלושה עד ארבעה חודשים, יביא לישראל בין 250-300 אלף תיירים בשנה, אשר ייצרו 8,000 עד 10,000 מקומות עבודה. בנוסף, התיירים מרוסיה צפויים להכניס מאות אלפי עד מיליוני דולרים למשק הישראלי בשנה. אהרונוביץ' טען עוד שכיום מופנית התיירות הרוסית למדינות שכנות כמו טורקיה, קפריסין ומצרים, שם אין מחסומים בירוקרטיים המעכבים את בואם.

 

בראש המתנגדים להצעה עומד השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, שלא הסתיר את חששותיו. "קיים חשש כבד לחדירת גורמים פליליים לישראל בהיעדר פיקוח. מדובר בניסיונות הנמשכים מאז שנות ה-90 להחדיר גורמים פליליים לארץ. משטרת ישראל מתמודדת עם תופעת נערות הליווי שכניסתן עלולה להיות קלה יותר וגם עם תופעה של גל חדש של דורשי עבודה ושוהים בלתי חוקיים", קבע דיכטר בהתנגדותו.

 

המשטרה: מחצית מהשב"חים - מחבר המדינות

משטרת ישראל סיפקה נתונים לשרים לקראת הדיון. על-פי הנתונים נעצרו מאז תחילת השנה 16 פרוצות שבאו מרוסיה ובכל שנת 2006 נעצרו 101 נשים שעבדו בזנות. עוד עולה מהנתונים כי מינואר 2007 גירשה המשטרה 38 אזרחים רוסים בהוראת השב"כ, לעומת 124 בשנת 2006. בנוסף עצרה המשטרה וגירשה 48 פרוצות מאוקראינה בשנה זו ו-215 אשתקד. 

 

היועץ המשפטי של המשרד לביטחון פנים כתב בחוות דעת שהוגשה לשרים לקראת הדיון, על רשתות גדולות המגייסות נשים ברוסיה ובמדינות חבר העמים לעבודה בישראל בזנות. לדבריו, ברוסיה ובמדינות חבר העמים לשעבר נעצרו עשרות אנשי רשתות אשר דיווחו "על עשרות אלפי נשים אשר נכנסו מאז שנות 2000 ועד היום ממזרח אירופה, מרוסיה, מאוקראינה וממולדובה לישראל".

 

נתון מדאיג נוסף אשר יוצג בפני השרים מובא על ידי משטרת ההגירה, הטוענת כי בישראל שוהים היום 147 אלף שוהים בלתי חוקיים, מתוכם 66 אלף יוצאי מדינות חבר העמים. גם משרד החוץ תובע כי בטרם הסרת הוויזות יחתם הסכם הדדי לתיירים ישראלים הנוסעים לרוסיה .

 

"99 אחוז נכנסו לישראל"

למרות התנגדויות אלה, בטוח השר אהרונוביץ' שיצליח להשיג רוב לעמדתו בוועדה בה חברים גם השרים דיכטר, ציפי לבני, דניאל פרידמן, רוחמה אברהם וחיים רמון. שר התיירות אמר ל-ynet: "מאחר שאני ניצב בדימוס במשטרת ישראל, שלא ינסו להבהיל אותי עם נתונים, שלא יספרו לי סיפורים. ראשית אין ספק שמבחינה כלכלית מדובר בהליך רצוי מאוד לישראל. מן הצד הפלילי של העניין, להלן מספר נתונים: ב-2006 ביקשו 43 אלף תיירים מרוסיה אשרות לישראל ורק 375 סורבו. כלומר, יותר מ-99 אחוזים אושרו להיכנס לישראל. כך שלא ידברו לי על פיקוח.

 

השר אהרונוביץ' הוסיף כי עבריין שרוצה להיכנס לישראל לא נתקל בהרבה בעיות. "העניין הוא הפיקוח על הנכנסים ואת זה ניתן לעשות בנמל התעופה בן גוריון ומי שיש נגדו חשד, יוחזר חזרה לרוסיה. באשר לטענה של המשרד לביטחון פנים על חדירת רבבות זונות מאז תחילת שנות ה-2000 הרי שהם רק מצדיקים את טענתי. כל אלה הגיעו כאשר היו ויזות. נכון שמדובר כאן בסיכון מסויים אבל זהו סיכון מחושב. צריך לעשות חישוב של עלות מול תועלת. העניין כאמור, בפיקוח שלנו ואת זה גם אני תובע לקיים. תופעת הזנות קיימת בכל העולם, לצערי ולא הוויזות מרוסיה יעצרו אותה".

 

אם תאשר היום ועדת השרים בראשותו את המהלך של ביטול הוויזות מרוסיה, יובא העניין לאישור מחודש בממשלה. לאחר מכן יפעל משרד החוץ לקביעת הסכם הדדיות עם רוסיה וייתכן שאף עם חלק ממדינות חבר העמים הנוספות. במקביל, יערכו משרד הפנים והמשרד לביטחון הפנים להקמת מנגנון פיקוח אשר יאפשר את כניסתם של התיירים הללו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רבבות פרוצות בדרך לארץ?
צילום: איי פי
אהרונוביץ'. עלות מול תועלת
דיכטר. מתנגד
צילום: אמיר כהן
מומלצים