שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  דילמת הוויזות: "מכתימים את שם הרוסים"

  בעקבות אזהרת המשרד לביטחון פנים, לפיה ביטול הוויזה לתיירים מרוסיה יגרום לכניסת רבבות פרוצות לארץ, אמרה ח"כ סולודקין: "דיכטר עושה מעשה טיפשי שייפגע בתיירות וביחסים בין שתי המדינות". השר ליברמן: "נודף מהדברים ריח של גזענות". ח"כ גלאון: "המסר יגרום להכתמת שמם של עולים חדשים ותיירים שמגיעים לארץ"

  חברי כנסת מימין ומשמאל תקפו היום (ב') את עמדת המשרד לביטחון פנים, לפיה אין לבטל את הוויזה לתיירים מרוסיה, מחשש שעשרות אלפי פרוצות יכנסו לארץ. עיקר הביקורת הופנתה כלפי העומד בראש המשרד, השר אבי דיכטר.   

   

  בכיר המבקרים היה סגן ראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים, אביגדור ליברמן. "אמירותיו האומללות של השר לביטחון פנים והאמירות המסכנות של אנשיו משקפות דעות קדומות ונודף מהן ריח עז של גזענות", אמר. "הן אינן ראויות למי שמופקדים על אכיפת החוק ואמורים להעניק יחס שוויוני לכלל אזרחי המדינה".

   

  עמיתתו של דיכטר למפלגה, ח"כ מרינה סולדקין (קדימה), מתחה גם היא ביקורת חריפה עליו. "אני מאוד מכבדת את דיכטר, אבל מה שהוא עושה זו טיפשות שתפגע בתיירות שלנו וביחסים בין שתי המדינות. הוא לא מבין מה זו רוסיה היום. לשליש מהאוכלוסייה הרוסית יש חברים בארץ והם רוצים לבקר אותם. דיכטר טועה כתוצאה מבורות. גם ברוסיה יכולים לומר שבאים פרוצות וגנבים מישראל. לשם מה יש לנו משטרה? אני לא חושבת שאנחנו המטרה המועדפת על-ידי פרוצות וגנבים ברוסיה".

   

  גם ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד), שעלה לארץ מרוסיה בשנת 1987, לא אהב את עמדת המשרד לביטחון פנים: "הסכנה שיבואו מרוסיה המוני פושעים, פרוצות ושוהים בלתי חוקיים היא בוודאי לא יותר גדולה מאשר סכנה של בואם של אנשים כאלה ממדינות רבות אחרות באירופה, כולל מדינות מזרח אירופה. אך משום מה ישראל לא דורשת ויזה מתיירים ממדינות אלה. לדעתי, דבריו של דיכטר מטילים כתם לא רק על תיירים מרוסיה, אלא גם מכתימים במידה רבה את ציבור העולים שהם אזרחי ישראל וכאלה שמתכננים זה עתה לעלות לארץ. סוגיות כאלו אסור לשחרר לאוויר לפני שבודקים את ההשלכות".

   

  מי שעוד סבורה כי יש לבטל את הצורך בוויזה לתיירים מרוסיה היא יו"ר סיעת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, שעלתה לארץ מברית המועצות כשהיתה בת ארבע. לדבריה, "תפקיד המשטרה הוא להיאבק בהברחת נשים. מדינת ישראל צריכה להחליט האם היא רוצה לעודד עלייה ולהקל על התיירות ובמקביל להפעיל אמצעים למאבק בסחר בנשים. אני חושבת שעבריינים מנצלים אמנם כל פירצה, אבל המסר של דיכטר יגרום להכתמת שמם של עולים חדשים ותיירים שמגיעים לארץ, ובכלל זה תיירות. המשטרה צריכה לפתח מודיעין מתוחכם ומיומן כדי למנוע הברחת נשים ולא להפוך אוכלוסייה שלמה לעוסקות בזנות".

   

  לעומת זאת, ח"כ קולט אביטל (עבודה) הביעה תמיכה בעמדתו של השר לביטחון פנים. "ביטול הוויזות עלול להביא לכניסתם החופשית של גורמים לא רצויים, ולכן השיקולים שלא לבטל באופן גורף את האשרות - צודקים", היא אמרה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סולודקין. זו טיפשות
  צילום: דודי ועקנין
  אדלשטיין. ומה עם מדינות אחרות?
  צילום: חיים צח
  השר ליברמן. ניחוח גזעני
  צילום: ודים דניאל
  אביטל. שיקולים צודקים
  צילום: לורן ליונס
  מומלצים