שתף קטע נבחר

מחקר: עישון ג'וינט אחד – מזיק כמו חמש סיגריות

זה לא השבוע של הגראס: מחקר חדש שערך בדיקות תפקודי ריאות ו-CT למעשנים, מצא כי עישון סיגריית קנאביס אחת גורם לנזק ריאתי השווה לעישון של עד חמש סיגריות טבק. בשבוע שעבר מצא מחקר אחר כי מריחואנה מגבירה את הסיכון להתקפים פסיכוטיים

מספיק בעישון סיגריית גראס אחת, כדי לגרום לנזק שווה ערך לעישון חמש סיגריות, כך מגלה מחקר חדש שנערך בניו זילנד. המחקר פורסם בגליון האחרון של כתב העת הרפואי Thorax.

 

החוקרים מצאו כי אלה שמעשנים מריחואנה גורמים לנזק בדרכי האוויר הקטנות שבריאות, המשמשות להעברת חמצן, ובמקביל גם בדרכי האוויר הגדולות יותר הגורמות לחסימת זרימת האוויר. התוצאה: צפצופים, שיעול ולחץ בחזה, תלונות השכיחות אצל מעשני מריחואנה.

 

צפצופים, שיעול ולחץ בחזה

החוקרים בדקו 339 אנשים, שחולקו לארבע קבוצות: אלה שעישנו סיגריית מריחואנה אחת לפחות מידי יום במשך 5 שנים, קבוצת מעשני חפיסת סיגריות טבק אחת ליום במשך 5 שנים לפחות, קבוצת נבדקים המעשנת סיגריות טבק ומריחואנה, וקבוצה נוספת של נבדקים שאינם מעשנים.

 

הנבדקים עברו סריקות CT של הריאות. בהמשך בוצעו להם מבחני תפקודי ריאות כדי להעריך את זרימת האוויר וקיבולת הריאות. החוקרים מצאו כי הנזק החמור ביותר אכן נגרם מעישון סיגריות טבק. מעשנים אלה סבלו משכיחות גבוהה של מחלת האמפיזמה (נפחת הריאות) הגורמת לנזק בלתי הפיך לריאות עד לצורך בהשתלה.

 

אצל מעשני המריחואנה נמצאה שכיחות גבוהה של תלונות על צפצופים, שיעול, לחץ בחזה והצטברות ליחה. סימפטומים דומים נמצאו כמובן גם אצל מעשני הסיגריות. בהמשך גילו בדיקות ה-CT נזק גם לרקמות הריאה אצל מעשני המריחואנה. לדברי החוקרים, הנזק הריאתי מעישון ג'וינט נמצא שווה ערך לנזק מעישון 2 וחצי עד 5 סיגריות טבק בשרשרת.

 

הנזק הנוסף - הזיות ואובדן קשר עם המציאות

המחקר הזה בא שבוע לאחר מחקר נוסף שמצא כי עישון מריחואנה מגביר את הסיכון לפסיכוזה (הזיות ואובדן קשר מציאותי) בשיעור של עד 40 אחוז, גם אצל אלה שאינם מעשנים מידי יום.

 

אין זה המחקר הראשון שמצביע על קשר בין פגיעה בתפקוד המוחי לבין מריחואנה. מחקר קודם שנערך באוניברסיטת מקגיל שבטורונטו, דיווח כי משתמשי קנאביס קבועים מאבדים קולטנים יחודיים בעורקים במוחם, הקרויים CB1. אובדן קולטנים אלה פוגם בזרימת הדם למוח, ומכאן להפרעות קשב, אובדן זיכרון ופגיעה ביכולות לימודיות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
גראס. נזק ריאתי מוכח
צילום: רויטרס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים