שתף קטע נבחר

הערה למח"ט "כפיר" בעקבות האירוע בדהרייה

אלוף פיקוד המרכז רשם הערות פיקודיות למפקד החטיבה ולמפקד גדוד "לביא" בעקבות התקרית בה חטפו חיילים מונית פלסטינית, דהרו ברחבי הכפר, וירו בפלסטיני. מפקד הגדוד היוצא קיבל נזיפה. האלוף שמני: "האירוע נוגד את הנורמות של צה"ל ואינו מעיד על פעולתם של שאר החיילים"

מפקדי חטיבת "כפיר" וגדוד "לביא" קיבלו נזיפות והערות פיקודיות בעקבות התקרית במהלכה חטפו חיילים בגדוד מונית פלסטינית בדהרייה וירו בפלסטיני שהיה בכפר. אלוף פיקוד המרכז, גדי שמני, הודיע על מתן ההערות הפיקודיות בעקבות תחקיר שהוגש לו על התקרית: "מדובר באירוע הנוגד את ערכי הליבה והנורמות לפיהן פועל צה"ל".

 

בעקבות האירוע, שפרטיו פורסמו לראשונה ב-ynet לפני כשבוע, נעצרו חמשת החיילים והקצין שהיו מעורבים בתקרית, וכל חיילי הפלוגה הושעו מפעילות מבצעית עד לגמר התחקירים. במקביל, נפתחה חקירת מצ"ח בעניין ומונה צוות בדיקה מיוחד שאמור היה לבחון את הנורמות הערכיות והמבצעיות בגדוד שהובילו למעשי החיילים.

 

לפני ימים אחדים הוצגו תוצאות התחקיר בפני אלוף פיקוד המרכז, שמני, שהחליט על נקיטת צעדים פיקודיים כנגד המעורבים: מפקד חטיבת "כפיר" קיבל הערה פיקודית בגין ליקויים בתחום החניכה, הבקרה והאכיפה בכל הנוגע לגדוד. מפקד הגדוד, שנכנס לתפקיד שלושה שבועות לפני האירוע, קיבל הערה פיקודית על אי-זיהוי בעיות מקצועיות במישור המבצעי בגדוד.

 

מפקד הגדוד היוצא ננזף על ידי מפקד הפיקוד נזיפה פיקודית על אחריותו לנורמות שהשתרשו בגדוד. הטיפול המשמעתי במפקד הפלוגה הועבר לאחריותו של מפקד אוגדת "עוצבת הפלדה". מפקד המחלקה נמצא כעת במעצר והמשטרה הצבאית מנהלת כנגדו חקירה. המשך תפקודו ושירותו בצה"ל יקבעו לאחר השלמת הטיפול המשפטי בעניינו. חמשת החיילים, שאחד מהם נמצא כעת במעצר פתוח, נמצאים בחקירת המשטרה הצבאית וחזרתם לתפקידי לחימה תבחן בעתיד.

 

לדברי שמני, "מדובר בתחקיר חשוב הנוגע בסוגיות משמעותיות בתחום הערכי והנורמטיבי. מדובר באירוע הנוגד את ערכי הליבה והנורמות לפיהן פועל צה"ל. אירוע זה אינו מאפיין את פעולתם של לוחמי גדוד "לביא" ואת אלפי הלוחמים והמפקדים בפעילותיהם היומיומיות למען ביטחון אזרחי מדינת ישראל . זה אירוע רע מאד הן מבחינת התוצאה והן מבחינת ההתנהלות, מדובר באירוע חריג וחובתנו כמפקדים לוודא שאירועים כאלה לא יקרו שוב".

 

גם הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, ציין כי מדובר באירוע חמור הנוגד את ערכי צה"ל והנורמות על פיהן הוא פועל. הרמטכ"ל התייחס לאירוע זה גם בפורום המטה הכללי, והנחה להעביר את לקחי האירוע לכלל חיילי צה"ל.

 

כפתו את נהג המונית, ונסעו ברחבי הכפר

התקרית המדוברת ארעה לפני כשבוע, כאשר כוח של גדוד "לביא" הגיע לדהרייה באמצעות מסוק והיה אמור לבצע פטרול. מהחקירה עולה כי בשלב מסוים הציע המפקד, מבלי שקיבל לכך כל אישור, לחטוף מונית פלסטינית ולבצע מעין פעילות "הסתערבות" בתוך הכפר. החיילים עצרו מונית אקראית, הוציאו את יושביה, כפתו את הנהג וקשרו את עיניו. שניים מהם, שלבשו בגדים אזרחיים נותרו ישובים לידו והיתר שכבו בתוך הרכב הפלסטיני כדי שלא יראו אותם.

 

לאחר נסיעה קצרה עם הרכב בדהרייה, כשהבינו כי הם עושים מעשה שלא ייעשה, החלו בנסיעה החוצה, ובשלב מסוים התקרב אליהם פלסטיני שנשא את חפירה. החיילים חשו איום, ומפקד הכוח הורה לירות בו לאחר שזה לא שעה לקריאתם לעצור. לאחר שפגעו בו, הותירו אותו מדמם על הכביש, ונמלטו ברגל מהמקום בחזרה לנקודת האיסוף.

 

על פי החשד, כאשר החלו בצה"ל לערוך תחקיר אודות האירוע, סיפקו החיילים גרסה שקרית וטענו כי אחד החיילים נפצע ברגלו ולכן נאלצו לעצור את המונית. גם אודות פציעת הפלסטיני סיפרו גרסה מרוככת יותר שאינה תואמת את מה שאירע בשטח. הם אף תיאמו ביניהם את הגרסה שמסרו בתחקיר, ורק לאחר מספר שעות הודה מפקד המחלקה בפני מפקד הפלוגה כי שיקר - והביע נכונות למסור לו את הגרסה המלאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המח"ט, אל"מ מנחם
צילום: ירון ברנר
שמני. הערות פיקודיות
צילום: גיל יוחנן
נהג המונית שנחטף
צילום: סמיח שאהין
מומלצים