שתף קטע נבחר

הכל מפריע לו

מפריע לו שאנשים יושבים ביחד ושרים כאילו הם מזרוחניקים ומפריע לו שיש בכלל זמרים חרדים ש"ממלאים אולמות" במקום שיישבו וילמדו תורה. מפריע לו שנשים מדברות ברדיו. מפריע לו נשים נוהגות ברכב. בסוף הן עוד יתחילו לעשן, לך תדע לאן זה יגיע. אורי אורבך על נאמן-ביתו של הרב הגדול

מפריע לו שחרדים הולכים למופעי זמר. מפריע לו שיש מודעות גדולות לכבוד המופעים האלה. מפריע לו שיושבים שם בתערובת גברים ונשים, אפילו שזה בנפרד. מפריע לו שהם אולי ייפגשו בחוץ. מפריע לו שזה באצטדיון של כדורגל, מקום של חילונים וחילול שבת.

 

מפריע לו שאנשים יושבים ביחד ושרים כאילו הם מזרוחניקים ומפריע לו שיש בכלל זמרים ש"ממלאים אולמות" במקום שיישבו וילמדו תורה. מפריע לו שיש מוסיקה חסידית מודרנית ושיש בכלל זמרים חרדים. אם הם חרדים, איך הם זמרים, ואם הם זמרים הרי שהם לא ממש חרדים. מפריע לו אפילו ששרים בבית הכנסת בתפילה, כאילו זה סניף של בני עקיבא או טמפל רפורמי. מפריע לו שיש תרבות חילונית, תרבות אנשים חטאים, ועוד יותר מפריע לו שיש "תרבות" דתית וחרדית" שמזכירה את התרבות הזו. מפריע לו תחנות רדיו חרדיות או חצי חרדיות. מפריע לו שנשים מדברות ברדיו. מפריע לו נשים נוהגות ברכב. מפריע לו נשים כותבות בעיתון. בסוף הן עוד יתחילו לעשן ולך תדע לאן זה יגיע. מפריע לו נשים בכלל.

 

מפריע לו שחרדים אוכלים פיצה ועוד על המדרכה ליד הפיצריה. אין לכם בית? מפריעים לו השבועונים החרדיים, בעיקר הצבעוניים מדי. יהודי לא צריך לקרוא עיתון בצבע. מפריע לו השרוולים הקצרים מדי או חצאיות ארוכות מדי, והלק (האדום) על הציפורניים. מפריע לו הפיאות ומפריע לו הכובעים והלבוש המודרני מדי, ומפריע לו ספרדים בבניין ומפריע לו סנדלים. מפריע לו המחשב ובעיקר האינטרנט ומפריע לו שיש טלפונים סלולריים.

 

הוא נזכר איך פעם הכל היה אחרת. חרדי התנהג בדיוק כמו שחרדי צריך להתנהג והרבנים הגדולים ידעו תמיד בעצמם מה להתיר ומה לאסור.

 

המון דברים מפריעים לו, לעסקן החרדי. כל מה שהוא קצת חדש, כל מה שמריח מודרניות, כל מה שהוא קצת שונה ממה שהוא רגיל, כל מה שנראה לו קצת ספאסנישט, לא שייך, רחובי. ובעיקר מפריע לו לראות חרדים שמחים מתאווררים ומשתחררים קצת כאילו הם חילונים. הרי אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה, ואם הם רוצים לשמוח יש בשביל זה בר מצוות וחתונות ו"שולם-זוכר" וברית. ובשביל מפגשים חברתיים יש הלוויות וניחום אבלים, לא צריך בשביל זה ללכת לאצטדיון.

  

מפריע לו, ובגלל שהוא כל-כך קרוב אל הרב הגדול, ממש נאמן ביתו ובגלל שהוא כל כך מכיר את הטעם של הרב, הוא מדבר על זה עם הרב בנימוס, בכבוד, ביראה. הרב אולי לא יודע בדיוק מה קורה, אבל ודאי שכל פירצה בכרם בית ישראל כואבת לו מאוד ולכן הוא מסביר לו מה מפריע לו. הרב מהנהן וחותם וחוזר ללימודו, אין לו זמן להתעסק בפרטים. לכן אולי זה לא כל-כך מפריע לו מה שקורה בחוץ: החומות נפרצות, אנשים הולכים לעבוד ואפילו בשוליים התחילו ללכת לצבא. אם הרב לא יודיע שזה מפריע גם לו, אנה תבוא היהדות הנאמנה?

 

עוד יום נפלא עבר על האיש שהכל מפריע לו. מחר יום חדש. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההמונים שכן הגיעו בסופ"ש לטדי
צילום: ישראל ברדוגו
לשמוח? בשביל זה יש בר-מצווה
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים