שתף קטע נבחר

משרד הרווחה נגד הפרטת המעונות לחוסים

משרד האוצר החליט להפריט את תשעה המעונות האחרונים לחוסים. השר הרצוג אומר: "שיטת הזבנג וגמרנו בהפרטות היא בלתי קבילה, אינה הוגנת ואינה ראויה". אם לילד נכה הנמצא באחד המוסדות: "אני מאוד חוששת לשלום בני"

משרד הרווחה נגד משרד האוצר: משרד הרווחה והורים לשוהים במעונות לחוסים בעלי מוגבלויות, מוחים על קביעת משרד האוצר להתחיל בתהליך הפרטת תשעת המעונות האחרונים המופעלים על-ידי המדינה. מדובר במעונות בהם שוהים כ-1,200 חוסים בעלי פיגור שכלי מכל הגילאים.

 

במשרד הרווחה טוענים כי משרד האוצר רוצה להביא לחיסכון תקציבי על-ידי הפרטת המעונות, תביא לירידת רמת הטיפול בחוסים ולפיטורי העובדים המיומנים. במעונות מוענקים למוגבלים שירותים במגוון תחומים, כאשר לכל דייר נקבעת תוכנית טיפול אישית על ידי הצוות המקצועי. שלושה מתוך ארבעה חוסים הם בני 21 ומעלה.

 

שר הרווחה, יצחק הרצוג, הודיע היום (ב') על פתיחת המאבק נגד החלטת האוצר. לדבריו, מדובר בהליך מסוכן. "שיטת הזבנג וגמרנו בהפרטות היא בלתי קבילה, אינה הוגנת ואינה ראויה. קיים חשש אמיתי כי העברה בלתי אחראית של המעונות תיפגע בטיפול בחוסים ועובדי הפנימייה. לא מדובר בהפרטה של חברה עסקית, אלא הוצאה מידי המדינה של מעונות בהם שוהים אנשים שהגורל התאכזר אליהם בצורה קשה ביותר".

 

הרצוג הוסיף כי המהלך מחייב התייעצות עם הורי החוסים והעובדים במעונות: "אתנגד לכל מהלך שייעשה בכפייה ובהיעדר ראייה שביסודה הצורך להבטיח את מעמדם, טובתם ועתידם של החוסים והעובדים. נדרשת קביעת פרמטרים שביסודם שיקול דעת ורגישות יתר. על המדינה להותיר בידיה מוסדות שיקבעו סטנדרט ראוי למול המגזר הפרטי והציבורי".

 

ניצה מזור, יו"ר ועד ההורים לחוסים במעון פיגור שכלי בתל מונד, אמרה ל-ynet: "זה הורג אותנו. אנחנו רוצים את הצוות הוותיק והמיומן שמכיר את הילדים שלנו עשרות שנים. כעת אני מאוד חוששת לשלום הילד. הצוות שעובד איתו הוא כל כך מיומן ומכיר כל תזוזה של בני וזה לוקח שנים. על סדר היום של ההנהלה והצוות הנוכחי זה הילדים, ולהנהלה הבאה בראש סדר היום יעמוד החיסכון הכלכלי. אם זה באמת יקרה, ניאבק ונצעד לכנסת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרצוג. מתנגד להפרטה
צילום: עידו ארז
מומלצים