שתף קטע נבחר

רבנים: "אידיאולוגיה אסור להכניס לכלא"

לוחמי דוכיפת התייעצו עם רבניהם ונשלחו לכלא. הרב אליקים לבנון, סבור כי "מדובר באנשים ערכיים שצריך להגיע איתם להסכמה". הרב דרורי גורס שהמשטרה היתה צריכה לפנות ועל פי הרב רא"ם הכהן מדובר בכלל בפאשלה פיקודית. שלושה רבני הסדר מדברים עם ynet על סירוב הפקודה. ובעד מי אתם?

"עצוב מאוד שזה קורה, אבל גם יש בזה משהו טוב. אוי לנו אם החיילים לא היו מגלים רגישות", כך מתייחס היום (ג') רבה של ישיבת ההסדר בקריית שמונה, הרב צפניה דרורי בשיחה עם ynet לסוגיית סירוב הפקודה של לוחמי דוכיפת בחברון. 

 

 

לדברי הרב דרורי, "למרות שזה גורם לסיבוך בצה"ל חשוב שהוא יבין שאנשים לא יכולים לשאת את כל התפקידים שצה"ל לוקח על עצמו. אני לא חושב שצריך לסרב פקודה אבל ישנם מקרים שחייל לא יכול לעשות אחרת". הרב דרורי גורס כי "אסור לצבא להיכנס לדילמות כאלה כיוון שזה פוגע בצורה קשה במורל הכללי. צריך להדגיש שצה"ל הוא צבא של עם ישראל ושל כל אזרח ישראלי. כל פעולה שיוצרת ניגוד בין האזרחים והצבא, היא פעולה לא ראויה ובוודאי איננה תפקידו של צה"ל.

 

"אם אנשי הצבא היו מבינים זאת הכל היה נראה אחרת. הם היו משחררים את החיילים מלבצע את הדבר הזה. יש כוחות אחרים, כדוגמת המשטרה, שיכולים לעשות זאת. זהו בשום פנים ואופן לא תפקידם של החיילים. למה לקלקל אותם? חייל לא צריך להיכנס לצבא מתוך הנחה שהוא עומד לפעול נגד מצפונו. הוא צריך לתת את ליבו ואהבתו. הוא לא בא להילחם נגד עצמו".

 

"אידיאולוגיה שתוציא אנשים כמו מנדלה"

הרב אליקים לבנון, ראש ישיבת ההסדר באלון מורה, אומר ל-ynet כי "הכל נובע מתוך כך שמערכת המשפט והמערכת הפוליטית אינם מבינים שמדובר באידיאולוגיה שאותה אי אפשר לשבור בעזרת בתי כלא".

 

לדברי לבנון, "אידיאולוגיה שמכניסים אותה לכלא מוציאה אנשים כמו נלסון מנדלה. עם אידיאולוגיה אמורים לנהל משא ומתן. מדובר באנשים ערכיים, רבנים טובים ומשפחות מצוינות שלכולם יש אסכולה אמונית מסוימת שאיתה צריך להגיע להסכמה. המדינה חיה על אידיאולוגיה ואי אפשר להרוג אותה. מי שמנסה להרוג אותה יקבל את אותה אידיאולוגיה בראשות הממשלה".  

 

לטענת הרב לבנון, "היועץ המשפטי לממשלה אשם בהחלטות שהוא קיבל ובכך שהוא עורר ריב במקום להביא את השלום. מערכת המשפט חותרת היום להעמיק את הפער בחברה הישראלית".

 

"החוכמה: לנטרל את סירוב הפקודה" 

"מפקד טוב מונע סירוב פקודה", כך קובע רבה של ישיבת ההסדר בעתניאל, הרב רא"ם הכהן בשיחה עם ynet על רקע סירובם של חיילי דוכיפת, בהם שלושה מתלמידיו, להשתתף בפינוי בחברון.

 

הרב רא"ם הכהן סבור כי "סירוב פקודה של חייל הוא כישלון פיקודי ובמקרה שלנו מדובר מדובר בתושב קרית ארבע ואחד מגוש קטיף שהם המ"כים שנשפטו. לא יכול להיות שצבא העם ישתמש בצבא נגד החברה שממנה מגיעים החיילים".

 

לדברי הרב הכהן, "לצה"ל חסרים חיילים. יש 20% משתמטים ולשירות קרבי מגיע רק אחוז נמוך מהחיילים. לקחת חיילים ולהוציא אותם מהמעגל הקרבי כאשר מדובר בחיילים נאמנים זה עוון. דעתי נגד סירוב פקודה ידועה, אבל האחריות הפקודית היא זו שאמורה למנוע זאת.

 

"המשפט שעשו לחיילים מדוכיפת היה משפט שנועד לספק את תיאבונה של התקשורת. חיילים שסירבו ולא עלו ללבנון לא הוצאו ממעגל החיילים, וכאן חיילים נאמנים הוצאו מהמעגל. לדעתי, מדובר בחוסר אחריות של אלוף הפיקוד. הגיע הזמן שהצבא לא ינוהל על ידי התקשורת. בעת שירותי בצבא הייתי רב סרן ומ"פ במערת המכפלה, כשהיו לי חיילים שרצו לסרב לשרת במקום בשל עמדותיהם השמאלניות ניטרלתי את הסירוב, על מנת שהפקודה תישאר מאוחדת ונוכל להילחם, לדוגמא בלבנון, כתף אל כתף".

 

  • אם הסרבנים צודקים בעיניכם - כתבו תגובה "בעד"
  • אם הם עשו "מעשה שלא יעשה" - כתבו תגובה "נגד"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חייל דתי. תמונת אילוסטרציה
צילום: ישראל ברדוגו
באדיבות ישיבת ההסדר קריית שמונה
הרב דרורי. למה לקלקל את החיילים?
באדיבות ישיבת ההסדר קריית שמונה
צילום: חיים צח
הרב לבנון. הכלא לא ישבור
צילום: חיים צח
צילום: אלכס קולומויסקי
הרב הכהן. כמ"פ שיחררתי שמאלנים
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים