שתף קטע נבחר

צעירה התחזתה לקצינה - והשתתפה במלחמה

הצעירה, ששוחררה מצה"ל בשל חוסר התאמה, קנתה מדים ורובה צעצוע ונכנסה במשך חמש שנים לבסיסי צה"ל, מבלי שאיש יחשוד בה. במלחמה היא הגדילה לעשות וסייעה לסוללת תותחנים שפעלה בצפון. לדבריה, היא התחזתה לקצינה כי "זה עשה לה טוב"

הקץ לבעיות המוטיבציה? בעוד המדינה גועשת סביב סוגיית המוטיבציה לשירות קרבי בצה"ל - מתברר שיש מי שהולך עד הסוף בנושא - גם אם הצבא לא ממש מעוניין. צעירה בת 24 מירושלים נעצרה היום (ג') בחשד שבחמש השנים האחרונות התחזתה לקצינת צה"ל בדרגת סרן. החשודה הגדילה לעשות ובזמן מלחמת לבנון השנייה היא הצטרפה לסוללת תותחנים. 

 

החקירה החלה כאשר חייל מהצפון הגיש תלונה במשטרת מרחב חוף לאחר שחשד שהצעירה גנבה ממנו "פנקס נקודות" לרכישת מדים. בתלונתו אמר החייל כי הוא חושד שמדובר במתחזה. לאחר חקירה קצרה התברר כי מדובר בתושבת ירושלים והתיק הועבר למשטרת מרחב ציון. בחקירתה סיפרה הצעירה כי היא נהגה לישון בבתי חייל ברחבי הארץ ולהיכנס באין מפריע לבסיסי צה"ל השונים.


כלי הנשק והמדים המזוייפים. קשה להבחין בהבדל (צילום: גיל יוחנן)

 

עוד התברר כי מדובר בצעירה שלא סובלת מבעיות נפשיות, אך כאשר היתה בדיכאון היא נהגה ללבוש את המדים והסתובבה בבסיסי צה"ל. לשוטרים היא הסבירה כי "זה עושה לה טוב".

 

בזמן המלחמה היא הצטרפה לסוללת תותחנים שהיתה מוצבת במנרה. היא הציגה את עצמה כסגנית מפקד פלוגה בגבעתי וסייעה לחיילים במקום. את המדים וכנפי הצניחה היא רכשה בחנות והסתובבה עם דמוי-רובה מסוג אם-16 עם כוונת טלסקופית וסמן לייזר, אותם רכשה ב-4,000 שקלים.

 

"הייתי בטוח שהיא לא שפויה - אבל התברר שהיא כן", כך אמר ל-yent רס"מ אבי ברקמן, ראש צוות החקירה במרחב ציון שבמשטרת ירושלים. על השתלשלות הפרשה סיפר: "מדובר בבחורה ששירתה בצה"ל כסמב"צית. היא רצתה לצאת לקורס קצינות ולהיות קרבית, אך הוחלט לא להוציא אותה לקורס והיא שוחררה מוקדם בגלל אי התאמה".

 

"עמדתי מול המראה והצדעתי לעצמי"

ברקמן הוסיף כי לצעירה היה חשוב מאוד להתקדם ו"היא החליטה לקדם את עצמה. תחילה קידמה את עצמה לדרגת סגן, אך משהבינה שבגיל 24 היא לא יכולה להיות בדרגה כזאת, קידמה את עצמה עד לדרגת סרן". בחקירתה סיפרה הקצינה המדומה לשוטרים: "עמדתי מול המראה, שמתי את המדים והצדעתי לעצמי".

 

רס"מ ברקמן הוסיף ואמר: "למזלנו, היא לא נכנסה ללבנון. מזל נוסף הוא שהיא לא עשתה שימוש נרחב יותר בציוד הצבאי ולא העבירה אותם לגורמים עוינים, כמו המפות הסודיות שנמצאו אצלה".

 

בחיפוש שנערך בביתה של המתחזה נמצאו מדים, שני רובי דמה מסוג אם-16, מפה של שטחי אש ומרעומים של פגזים. בתום חקירתה היא שוחררה לביתה בתנאים מגבילים. בנוסף, נאסר עליה להתקרב לבסיסי צה"ל ולבתי החייל ברחבי הארץ.

  

בתום החקירה יועבר התיק לפרקליטות מחוז ירושלים לבחון האם יש מקום להגיש נגדה כתב אישום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים