שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מי ינהל את בית ליברמן ההיסטורי בנהריה?
  המועצה לשימור אתרים ופעילי שימור בנהריה מבקשים שעמותה ציבורית תפעיל את הבניין המשוקם המשמש מוזיאון לתולדות העיר. בעירייה מבקשים להמשיך ולהפעילו תחת המסגרת המוניציפלית

  ויכוח נוקב בנהריה סביב בית ליברמן ששוקם והפך למוזיאון לתולדות העיר. המחלוקת היא על מי ינהל את המקום – העירייה או עמותה ציבורית.

   

  לפני כ-8 שנים שוקם הבית ההיסטורי והפך למוזיאון לתולדות נהריה. אולם לאחרונה צומצמה מאוד הפעילות במקום, וכיום הוא פועל בסך הכל שעות בודדות ביום, ובאופן מצומצם ביותר.

   

  המועצה לשימור אתרים, משפחות שטראוס ו-ורטהיימר, פעילים ומתנדבים מנהריה ומהאזור, מבקשים שבית ליברמן לא יופעל ישירות על ידי העירייה, אלא באמצעות עמותה ציבורית, שתהיה אחראית על הפעילות השוטפת. ראש עיריית נהריה, ג'קי סבן, מתנגד בתוקף ליוזמה זו.

   

  המטרה היא להפעיל את המקום כ"בית הראשונים" של נהריה, המציג את תולדות העיר מהקמתה ועד היום. הבית ירכז פריטים ועדויות מההיסטוריה של נהריה, יארח ביקורי תלמידים ויסייע בהכרת האופי המיוחד של העיר לאורך התקופות. בבית יתקיימו מפגשים, הרצאות, ימי עיון, כינוסים, מפגשים ותערוכות הקשורים בתולדות נהריה והאזור כולו.

   

  על פי ההצעה, עיריית נהריה תמשיך להיות שותפה מלאה לכל הנעשה במקום, אולם הניהול בפועל ייעשה על ידי העמותה. נשיא הכבוד של העמותה יהיה ראש עיריית נהריה, ג'קי סבג, בראשה יעמדו רעיה שטראוס וסטף ורטהיימר, ובוועד המנהל יהיו חברים אנשי עירייה, נציגי התורמים, נציגי ציבור ואנשי המועצה לשימור אתרים.

   

  ישנה נכונות רבה של משפחות שטראוס ו-ורטהיימר, ושל גורמים נוספים, לתרום סכומים נכבדים לצורך העניין, אולם רק בתנאי שניהול הבית אכן יועבר לעמותה ציבורית.

   

  תוכניות הבנייה באזור

  במקביל, נאבקים המועצה לשימור אתרים ותומכיה בתוכניות הבנייה

   סביב בית ליברמן. נכון להיום מאושרת הקמתה של שכונת קוטג'ים במגרשים הסמוכים למוזיאון, אולם פרט לכך, נעשים ניסיונות לקדם תכנית להקמת בניינים בני 4-6 קומות, ואף גבוהים יותר.

   

  יוסי פלדמן, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים: "אנו מתנגדים בתוקף לתכניות אלו, שמימושן 'יחנוק' את בית ליברמן, ומבקשים להפקיע את הקרקע לצרכי ציבור, כדי להקים עליה מרכז תרבות, כינוסים, מוסיקה וכו', שבמרכזו יעמוד בית ליברמן, אשר ישוב לפעול במלוא תפארתו. אנו מאמינים, כי יימצאו המקורות לממן את הפיצויים שיש לשלם בגין ההפקעה".

   

  מעיריית נהריה נמסר: "בית ליברמן הוא נכס ציבורי ובבעלות העירייה והיא איננה יכולה להעבירו לידי גורמים פרטיים. העירייה עושה ככל יכולתה כדי לשמר את המבנה ולקיים את הפעילויות בו.

   

  "המגרש נמצא בבעלות פרטית. התכנון שנדון בזמנו בשנת 2005 בוועדה המקומית, כלל 35 יח"ד בבניין בגובה 6 קומות ומבנים בגובה 4 קומות. ג'קי סבג לא כיהן באותה עת כראש עיריית נהריה, כך שאין כל אמת בטענות המועלות נגדו.

   

  מתכנן המחוז החליט להמליץ להגביה את הבנייה הרוויה המתוכננת במקום, מתוך כוונה לפנות שטח ירוק לגינון. בזמן הקרוב תופקד התוכנית על ידי הוועדה המחוזית, ובתקופת ההפקדה הציבור יוכל להביע את דעתו לגבי התוכנית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מי ינהל את בית ליברמן ההיסטורי בנהריה?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בית ליברמן בנהריה
  צילום: אורן יהודה
  דלת המוזיאון
  צילום: אורן יהודה
  מומלצים