שתף קטע נבחר

סערה בעולם החרדי: פיפטי סנט ומדונה ביידיש

צמד חרדים מבני ברק הקליט אלבום ביידיש, ובו שירים המבוססים על לחנים של להיטים של אמנים בינלאומיים כמו מדונה ופיפטי סנט רחמנא ליצלן. ל-ynet נודע: הרבנים יצאו נגד ה"ניגונים הזרים" ודרשו שלא להפיץ את הדיסק בישראל, אבל בשוק המוזיקה החרדי כבר יש מי שקנה את הזכויות. הפתרון המסתמן - על הדיסקים יודפס "לא למכירה לחרדים". לחצו play

מדונה מתקרבת ליהדות, או היהדות מתקרבת למדונה? שני מוזיקאים חרדים מבני ברק הקליטו בארצות הברית אלבום חדש ה"מגייר" להיטים בינלאומיים באמצעות מילים בעלות תוכן דתי, ביידיש. תוך זמן קצר זכה האלבום, שנקרא "ראפ אין יידיש" והגיע לידי ynet להצלחה אדירה. בין השאר ניתן למצוא בו חידושים ל"לה איסלה בוניטה" של מדונה ו"אין דה קלאב" של פיפטי סנט. מקומה של היצירה הישראלית לא נפקד, בדמות חידוש ל"תנו לו צ'אנס" של מה קשור.

 

אולם ההצלחה שלה זוכה הדיסק מעבר לים טרם הגיעה לישראל. אחת הסיבות לכך היא התנגדותם העזה של הרבנים לשימוש בלחנים הלא מקובלים בעולם החרדי. במודעה שפורסמה בסוף השבוע בדף הראשון של העיתון החרדי "המודיע", יצאו הרבנים נגד האלבום החדש, ושיבחו את המפיצים שטרם מכרו אותו בארץ הקודש.

 

"נודע לנו שהונפק דיסק בארצות הברית אשר חודר אט אט גם לארץ הקודש על ידי צריבות וכדומה", נכתב במודעה. "היות והדיסק מכיל ניגונים זרים מאוד לרוחנו, ואשר אסור ליתן להם כניסה למחנינו, והמה במעטה יידישע וחסידי, לכך קראנו לאברכים המוציאים לאור והודענו להם שעל פי תורתנו הקדושה אסור להם לשווק דיסק זה וחייבים להפסיק את הפצתו באופן מיידי.

 

"לשבחם ייאמר שעל אף השקעתם העצומה, קיבלו עליהם דעת תורה והתחייבו בפנינו לקבל עליהם את כל הנ"ל... והשם יתברך יברכם שיזכו לשמוח ולשמח את ישראל על טהרת הקודש, מתוך שמחה נחת והצלחה". על המודעה חתמו הרב יוסף בנימין וואזנר (בנו של שמואל הלוי וואזנר, הנחשב לרבם של החסידים), הרב יוסף מאיר אלטמן והרב מרדכי גרוס.

 

אך בינתיים, כך התברר, אנשי תעשיית המוזיקה החרדית בישראל לא מיהרו לוותר על האוצר. חיים חזין, מ"הינדיק הפקות" הצליח לרכוש הקלטות מאסטר של האלבום החדש, וביום חמישי בערב התכנסו הרבנים שחתומים על המודעה לדיון חירום על הדרך להתמודד עם העותק החוקי שהגיע ארצה, ומאיים לסחוף את הנוער החרדי. בתום שעות רבות של דיונים הלכתיים, אחת ההצעות שעלתה היתה להדפיס על הדיסקים שיופצו בישראל "לא למכירה לחרדים".

 

גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בפניה

חזין אמר ל-ynet: "כרגע הפצת הדיסק נמצאת בשלב של משא ומתן. הרבנים הציעו שנוריד מספר שירים מהאלבום, אך אנו לא הסכמנו. כמובן שאין לנו אינטרס לעבור על דברי הרבנים, וננסה ללכת אלה לקראת אלה. צמד האמנים שהקליט את הדיסק מפיק חלק נכבד מהמוזיקה של חצרות החסידים, ולכן גם האנטרס שלהם הוא לקבל את ההסכמה.  

 

"השבוע כבר פנו אלינו מחברות מוזיקה גדולות בארץ וביקשו שיווק בלעדי. בחנויות, ההזמנות לאלבום עומדות כבר על קרוב לעשרת אלפים, וחלק ניכר מהנוער כבר השיג את האלבום בפורמט של MP3. הרעיון של הרבנים לאסור עליהם לשמוע את הדיסק זו גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בפניה".

 

לטובת מי שמתעניין במסרים של הדיסק החדש, ynet יהדות טרח ותרגם מיידיש את מילות השיר "הורה", שהורכב על הלחן של מדונה: "אין לנו רשות להיות בחדווה מיום שנחרב בית המקדש. לנגן מוזיקה - אסור, לרקוד ולקפוץ - אסור. זה הקורבן שלנו, זכר לחורבן. להתפלל ולבכות - מותר, תורה ללמוד - מותר. זה בונה את הבית השלישי".

 

ב"תנו לו צ'אנס", אגב, הוחלפו שמות הזמרים הישראלים בכוכבי הזמר החסידי וב"אין דה קלאב" הנושא הוא "קנאה תאווה וכבוד מעבירין את האדם מהעולם".

 

הפצה: הינדיק הפקות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראפ אין אידיש
עטיפת הדיסק
מדונה במרכז הקבלה. עכשיו גם בבני ברק
צילום: רויטרס
צילום: מיכאל קרמר
פיפטי סנט. עכשיו "פופציק"
צילום: מיכאל קרמר
צילום: דנה קופל
שר מהלב. באידיש
צילום: דנה קופל
מומלצים