שתף קטע נבחר

אתר אינטרנט ישראלי הקפיץ את ניו-יורק

שוטרי ניו יורק פרשו לפנות בוקר מחסומים, נקודות בדיקה וגלאי "פצצות מלוכלכות" בכל רחבי מנהטן. גם הגשרים ומנהרות הכניסה והיציאה מהעיר נבדקים בקפדנות. הסיבה: "התרעה" על פיגוע רדיו-אקטיבי שהופיעה באתר האינטרנט הישראלי "תיק דבקה". ראש עיריית ניו-יורק ניסה להרגיע: האיום הזה לא שונה מאינספור אחרים שהתקבלו מאז ה-11 בספטמבר

אין גולש אינטרנט ישראלי שלא מכיר את אתר הסיפורים "תיק דבקה" ומודע לאופיו הבעייתי. אבל האמריקנים, מתברר, לא ממש מכירים את האתר. זו הסיבה שכשדיווחו שם הבוקר (שבת) על איום לבצע "שורה של פיגועים רדיו-אקטיביים באמצעות משאיות תופת" בניו-יורק, החליטו הרשויות בארצות הברית, למרבה הגיחוך, לקחת את האיום המופיע באתר ברצינות, לא לקחת סיכון - ולהעלות כוננות.

 

עוד בנושא:

 

אמש, ולפנות בוקר דווח בארצות הברית כי משטרת ניו-יורק הועמדה על הרגליים והגבירה כוננות במנהטן, בגשרים ובתעלות הכניסה והיציאה מהעיר. זאת, בעקבות דיווח אינטרנטי על אודות איומים של "אל קאעידה" לבצע פיגוע בעיר. בהודעה רשמית שפירסמה המשטרה בניו-יורק נאמר כי מדובר ב"דיווח על איום רדיולוגי שלא אומת". העלאת הכוננות, הדגישו בהודעה, היא רק אמצעי של משנה זהירות. גם מצב ההתרעה בעיר לא השתנה, ונותר על "כתום" - רמת ההתרעה השנייה בחשיבותה. עיקר העלאת הכוננות התמקדה ברחוב 34, שם מצוי בניין ה"אמפייר סטייט" - המבנה הגבוה בניו-יורק. 

 

תחילה דווח כי המקור לאיומים החדשים על אודות משאיות עם חומר רדיואקטיבי הוא פעיל אל-קאעידה ששוחח בצ'אט אינטרנטי. אלא שסוכנות הידיעות רויטרס שוחחה עם מקור ביטחוני וגילתה כי מי שדיווח על אותו צ'אט והקפיץ את הכוחות הוא האתר הישראלי "תיק דבקה".

 

משאיות בדרך לפיצוץ

ואכן, "תיק דבקה" מדווח הבוקר הן בגירסתו העברית והן בגירסתו האנגלית כי "גורמי המעקב והאזנה אחר הדו-שיח האלקטרוני בין רשתות אל קאעידה יירטו ביום חמישי, תשעה באוגוסט, איומים המדברים על שורה של פיגועים רדיו-אקטיבים שיעשו באמצעות משאיות תופת שתתפוצצנה בזמן הקרוב בניו-יורק, לוס אנג'לס, ומיאמי".


מאבטחים במחסום מאולתר ליד שדה התעופה בניו-יורק (צילום ארכיון: AFP)

 

"תיק דבקה" ממשיך ומדווח: "המקורות שלנו מדווחים כי אחד המסרים מדבר

על פיגועים שיבוצעו 'באמצעות משאיות עם חומר רדיו-אקטיבי בעיר האמריקנית הגדולה ביותר, שהיא גם מרכז העצבים הפיננסי'. מסר אחד מדבר בפירוש על שורה של פיגועים בשלוש הערים ניו יורק, לוס אנג'לס, ומיאמי".

 

בעקבות הדיווחים, הודיעה כאמור משטרת ניו-יורק כי הגבירה את פרישת הגלאים הרדיואקטיביים, והקימה כמה מחסומים במרכז מנהטן, בגשרים ובמנהרות. ראש העיר ניו-יורק, מייקל בלומברג, ניסה לשדר מסר מרגיע לתושבים, והדגיש כי אין כל סיבה להאמין שמדובר באיום שונה מאינספור איומים אחרים שעליהם נודע מאז שנת 2001 ואירועי ה-11 בספטמבר. גם מקור במשרד לביטחון המולדת אמר לסוכנויות הידיעות כי מדובר באיום "בלתי מאומת" וכי "אין כל מידע אמין שמדבר על איום מיידי ברגע זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מחסומים במרכז העצבים הפיננסי. בורסת ניו יורק
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
שוטרים בעיר. לא לוקחים סיכון
צילום: רויטרס
לא שונה מאיומים אחרים. בלומברג
צילום: גיל יוחנן
קולות הרגעה ברחובות. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים